P0

Miestas

Klaipėdoje – šv. Martyno žąsiadieniai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-11-10


Lapkričio 11-14 dienomis po Klaipėdą pasklis primirštos legendos, restoranuose bus galima degustuoti žąsienos patiekalus bei meduolių skanėstus, o sutemus žibintais nešini dalyviai klausysis miesto istorijos.

Švento Martyno diena iki šiol tradiciškai švenčiama krikščioniškojoje Europoje. Šventė ypatingai puoselėjama Austrijoje, Vokietijoje bei Skandinavijos šalyse.  Lietuvoje ji labiausiai buvo švenčiama Mažojoje Lietuvoje, kur buvo juntamas stipriausias vokiškos kultūros palikimas, tačiau bėgant metams švenčiančiųjų skaičius mažėjo ir šiandien ji minima tik pavienių bendruomenių rate.

„Lietuvoje švenčiame iš užjūrio atkeliavusias Šv. Patriko ar Helovyno šventes, dažnokai pamiršdami, jog turime ir su savo šalimi, jos kultūra susijusias šventes. Klaipėda vieną iš jų prisiminė ir nusprendė atgaivinti smagų renginį. Klaipėdoje nuo 2009-ųjų šią šventę organizuoja vokiečių bendrija. Kartu nutarėme, kad atėjo laikas  šią šventę „užauginti” ir pakviesti joje dalyvauti miestiečius bei miesto svečius. Džiaugiamės, kad senamiesčio verslo atstovai – kavinės, apgyvendinimo įstaigos palaikė šią idėją ir aktyviai įsijungė į šventės organizavimą. Labai tikimės, jog ši šventė taps kasmetiniu, rudeniniu, gerumo bei gastronominių potyrių renginiu. Atsižvelgdami į esamą pandeminę situaciją, atsisakėme masinių renginių – eitynių su žibintais, koncertų, tačiau, jei pavyks, kitąmet šventė bus tikrai didesnė”, – pranešime spaudai cituojama Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė.

„Tai šeimos šventė, kuri pietiniuose Vokietijos regionuose švenčiama labai masiškai. Vaikai patys gamina tradicinius žibintus, procesas ne tik džiugina, bet ir lavina kūrybiškumą bei fantaziją. Žibinto liepsna – dalinimosi gėriu ir šiluma simbolis, ji apšviečia. Perskrodusi tamsą, žibinto liepsna įžiebia viltį ir tikėjimą žmogaus gerumu“, – pasakoja Klaipėdos vokiečių bendruomenės atstovė Rasa Miller.

Klaipėdos krašte šv. Martyno dieną minėta kaip paskutinė rudens šventė. Tarpukariu ji buvo itin reikšminga ir vaišėmis prilygdavo Kalėdoms. Žemaitijoje šią dieną kiekvienuose namuose valgydavo keptą žąsį ir pagal šv. Martyno dieną spręsdavo, koks oras būsiąs per Kalėdas: „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu (purvu), jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu“. Buvo kalbama – jei lapkričio 11-ąją giedra, tai būsianti labai šalta žiema.

Šv. Martynas  buvo ne tik orų pranašas, bet ir laikomas piemenų, kareivių ir vargšų globėju, pagarsėjęs būtent dėl savo gailestingo ir gero būdo. Istorija apie žąsis prasideda, kai tuomet jau vienuolis šventasis Martynas dėl savo geros širdies ir gražių darbų žmonių norėtas įšventinti į Turino vyskupus, bet jis pats to nenorėjęs ir pasislėpęs žąsų aptvare. Žąsys visgi aptikusios įsibrovėlį ir išdavė jį savo gagenimu, todėl Martynas kerštaudamas pažadėjo žąsims kaskart minint tą dieną suvalgyti po vieną jų.

Tad 14 Klaipėdos senamiesčio kavinių, restoranų lapkričio 11-14 d. pasiūlys patiekalų su žąsimi. Vienas iš restoranų savąjį patiekalą gamins net 8 valandas.

„Mes labai sveikiname Martyno šventės iniciatyvą ir džiaugiamės galėdami būti jos dalimi. Matome, kaip įvairios iniciatyvos, renginiai patraukia klaipėdiečius ir miesto svečius aplankyti senamiestį. Tokiomis akimirkomis nebeatrodo, kad Klaipėdoje trūktų žmonių, tiesiog reikia daugiau pastangų jiems sudominti“, – teigia „Meridiano“ restorano vadovas Mindaugas Beniušis.

Taip pat lapkričio 11- 14 dienomis visiems, apsistojusiems šventę palaikančiose Klaipėdos apgyvendinimo įstaigose, bus suteikta speciali nuolaida. Reikės tik panaudoti slaptažodį „Martynas 21“.

PROGRAMA

Miesto straipsnių vidus

Lapkričio 11 d.

18 val. kavinė „10 tiltų” (Turgaus g. 19). Elektroninės knygos „Mažosios Lietuvos vaikų dainos (sudarytoja Loreta Dargužienė) pristatymas, dalyvauS Klaipėdos etnokultūros centro vaikų folkloro ansambliai „Alkiukai” (vad. I. Žmijauskienė, E. Šalkauskienė), „Kuršiukai” (vad. A. Vozgirdas,  G. Kochanskaitė), „Smeltės” progimnazijos vaikų folkloro ansamblis „Smeltužė” (vadovė Raimonda Milašienė).

Lapkričio 12 d.

19 val. Kavinė „Friedricho smuklė” (Tiltų g. 26A), Klaipėdos etnokultūros centro tradicinės instrumentinės muzikos ansamblio „Senoliai” (vad. J.Petrauskas,  E. Šalkauskienė) koncertas.

Lapkričio 13 d.

13-19 val. Galerijoje „TEMA” (Naujoji uosto g. 3) VIENOS DIENOS PARODA ir TURGELIS NR.2.

17- 18 val. ekskursija su žibintais „Martyno legenda Klaipėdoje”. Bilieto kaina – 3 EUR. Bilietus įsigyti www.klaipedatravel.lt elektroninėje parduotuvėje arba Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centre, Turgaus g. 7.

19-20 val. ekskursija su žibintais „Martyno legenda Klaipėdoje”. Bilieto kaina – 3 EUR. Bilietus įsigyti www.klaipedatravel.lt elektroninėje parduotuvėje arba Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centre, Turgaus g. 7.

INFORMACIJA

Lapkričio 11 – 12 d. nuo 15 val., lapkričio 13 – 14 d. visą dieną užsisakykite ir ragaukite žąsienos patiekalų šiuose restoranuose ir kavinėse:
„Nesė”, „Meridianas”, Friedricho pasažo „Smuklė”, „Gaisrinė”, „Garažas”, „Storas katinas”, „Piccolini”, „10 tiltų kiemas”, Senoji Hansa”, „XII aukštas”, „VIVALAVITA“, „Max Coffee”, „Felsner”, „Kurpiai”. 

Viešbučiai ir svečių namai taikantys specialias nuolaidas atvykusiems į šventę: „AMBERTON KLAIPĖDA“, „NATIONAL“, „BOHEMA“ „MORENA“, „NAVALIS“, „AISMARĖS“, „KUBU“. 


  2021-11-10

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt