Baltijos jūros paukščių skrandžiuose mokslininkai aptiko plastiko ir kitokių šiukšlių

Aplinkosauga

Paukščių mitybą tiriantys Klaipėdos universiteto (KU) Jūros tyrimų instituto mokslininkai praneša aptikę plastiko ir kitų šiukšlių Baltijos jūroje žiemojančių jūros paukščių skrandžiuose. Tai pirmasis moksliniais duomenimis pagrįstas atvejis Baltijos jūros regione, o vienai rūšiai – ledinei ančiai – pirmasis pasaulyje.

Šiauriniuose regionuose perintys jūros paukščiai susirenka žiemoti Baltijos jūroje. Paukščių rūšių gausumas joje dėl įvairių priežasčių daugelio per pastaruosius 20 metų mažėjo, o kelių rūšių nardančių jūros ančių sumažėjo net perpus. Baltijoje žiemojantys jūros paukščiai yra arba žuvlesiai, arba maitinasi dugno bestuburiais, tokiais kaip moliuskai, jūros tarakonai ar krevetės. Jie ne tik visą žiemą praleidžia jūroje, maitinasi tik jūroje sugautu grobiu, bet apskritai vengia žmonių ir nelesa žmogaus duodamo ar atsitiktinai palikto maisto, kaip, pavyzdžiui, tai daro pajūrio miestuose ar paplūdimiuose dažnai matomi kirai.

Jūros paukščių mitybą analizuojantys KU mokslininkai ir studentai per pastaruosius penkerius metus ištyrė daugiau kaip 500 paukščių skrandžių ir nustatė, kad bendrai apie 2 procentai visų jūros paukščių yra prilesę plastiko ir kitokių šiukšlių. Šiukšles prarijusių paukščių skaičius atskirose rūšyse skiriasi – pavyzdžiui, net 5 proc. ledinių ančių, įprastai mintančių dugno bestuburiais ir žuvimi, buvo prarijusios šiukšlių. Panašiu dažnumu šiukšlės patenka į žuvlesių rudakaklių narų (4,5%) ir laibasnapių narūnėlių (3%) organizmus. Iš tirtų rūšių šiukšlių nebuvo prisilesusios tik moliuskais mintančios nuodegulės ir juodosios antys bei žuvimi mintantys ausuotieji kragai.

„Mus labai nustebino, kad tokie paukščiai kaip nykstančios ledinės antys, mintančios moliuskais ir kitais bestuburiais, kurios jautriais snapais gali atskirti lesamus objektus, vis tiek prisilesė tiek daug šiukšlių“, – sako vienas iš šio tyrimo autorių Julius Morkūnas.

Jūros paukščių skrandžiuose dažniausiai aptiktus plastiko objektus mokslininkai identifikavo kaip pakavimo plastiko likučius. Taip pat dažni „radiniai“ – minkšto porėto balto plastiko, naudojamo dangteliams, likučiai, tamprių gumelių ir izoliavimo laido liekanos, žvejybinio valo atkarpos. Pasitaikė ir cigaretės filtras, kuris taip pat yra plastiko šiukšlė. Kelios antys buvo prarijusios žvejybinių kabliukų bei kitų metalo šiukšlių.

Tyrėjai pastebi, kad jauni paukščiai prisilesa daugiau šiukšlių nei suaugę. Taip pat daugiau šiukšlių aptikta įvairesne mityba pasižyminčiose rūšyse. Nors paukščių skrandžiuose rasti plastiko kiekiai buvo nedideli, šis tyrimas parodo, kad plastiko ir kitos šiukšlės gali tapti nauja grėsme Baltijos jūros aplinkai.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Uostas ir jūra

Mieste, mariose ir jūroje vyks „Audros smūgis 2024“

Balandžio 22 d. – gegužės 10 d. Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos vykdys didžiausias 2024 metais organizuojamas pratybas „Audros smūgis ...
2024-04-19
Skaityti daugiau

ELTA

Lietuvos karo laivas dalyvauja tarptautinėje operacijoje Baltijos jūroje

Lietuvos kariuomenė (LK) praneša, jog nuo pirmadienio Lietuvos karo laivas „Skalvis“ dalyvauja Baltijos jūroje vykstančioje tarptautinėje sprogmenų paieškos ir naikinimo ...
2024-04-17
Skaityti daugiau

Politika

Ministerija žada atnaujinti sąlygas antrajam jūrinių vėjo jėgainių parkui

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) pirmadienį paskelbus, kad antrasis konkursas dėl galimybės vystyti vėjo parką Baltijos jūroje neįvyko, Energetikos ministerija ...
2024-04-15
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This