P0

Kultūra

Įteiks istorinės ir kultūrinės Klaipėdos atminties premiją

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-11-24


Lapkričio 30-ąją, antradienį, 17.30 val., Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos konferencijų salėje bus įteikta istorinės ir kultūrinės Klaipėdos atminties premija „Prūsa“, skirta artėjančiam 770-osioms Klaipėdos įkūrimo metinėms.

„Prūsija – istorinių audrų nunešta nebūtin valstybė. Tik jos istorijos, kultūros ir meno laikas neįstengė išbraukti iš žmonijos atminties, liudijančios apie buvusią aukštos kultūros šalį ir joje gyvenusius darbščius, kūrybingus žmones. Klaipėda beveik keturis amžius išbuvo Prūsijos sudėtyje. Mieste iki šių dienų išlikę nemažai prūsiškosios kultūros ženklų. Ar pakankamai žinome apie juos? Ar stengiamės juos pažinti? Už Prūsų Lietuvos paveldo atminties gaivinimą ir sklaidą 2015 metais buvo įsteigta istorinės ir kultūrinės Klaipėdos atminties premija „Prūsa“, – pasakoja premijos steigėja – Klaipėdos Šv. Jono bažnyčios atstatymo fondo vadovė Lilija Petraitienė.

Lilija Petraitienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Anot L. Petraitienės, jai be galo svarbus savojo krašto, savojo miesto kultūrinio paveldo pažinimas.

„Tai savojo tapatumo pažinimas ir savivertės įtvirtinimas. Be istorinės ir kultūrinės atminties nėra tapatybės jausmo. Žinojimo, kad į miestą įleistos ir tavosios šaknys. Ir tu esi miesto istorijos tęsėjas. Tad labai svarbu deramai vertinti ir gerbti žmonės prie Klaipėdos istorinio identiteto svariai prisidedančius šiandie. Man tai labai svarbu. Tai mano sąsajos su šia žeme, Prūsų Lietuva, kur aš gimiau, užaugau ir subrendau kaip asmenybė. Esu prūsė bei jaučiu pareigą išsaugoti ir įkvėpti kitus skleisti šį istorinį kultūros paveldą“, – sako L. Petraitienė.

Pirmoji premijos nominantė buvo Jovita Saulėnienė už prūsiškosios atminties gaivinimą „Nugrimzdusios Klaipėdos“ I ir II knygose; straipsnius apie senąją Klaipėdą Kultūros ir meno žurnale „Durys“.

Pernai premija buvo įteikta Jurgai Bardauskienei už knygą „Kultūros palikimo beieškant. Klaipėdos miesto biblioteka 1920–1945 metais”. Knyga buvo autorės pastangų, ieškant dingusios Klaipėdos miesto bibliotekos (Stadtbücherei Memel), veikusios Klaipėdoje 1920–1945 m., pėdsakų rezultatas. Knygoje daug medžiagos iš I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje saugomo AdM (Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e.V.) archyvo.

Premijos nominantais yra tapę Kęstutis Demereckas už knygą „Klaipėdos vaizdų albumas“, iliustruotą senosios istorinės Klaipėdos pristatymą; žurnalistas, leidėjas, fotografas Antanas Stanevičius už iniciatyvą atstatant Anikės iš Taravos skulptūrą Klaipėdoje ir už leidinius ir fotografijų parodas, reprezentuojančias Prūsų Lietuvos paveldą; Aleksandras Popovas už sukauptos vertingos Nidos dailininkų kolonijos darbų kolekcijos pristatymą visuomenei, organizuotas atskirų dailininkų darbų parodas Prano Domšaičio paveikslų galerijoje bei už Prūsijos karalienės Luizės portretų reprezentaciją parodose.


  2021-11-24

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt