„Sodra”: prastovose buvusiems tėvams liko mėnuo pateikti prašymus dėl išmokų perskaičiavimo

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2021-11-26

Tėvams, kurių draudžiamosios pajamos dėl prastovų per pandemiją sumažėjo, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos nuo lapkričio skaičiuojamos palankiau. Gavėjai, kuriems šios išmokos buvo paskirtos anksčiau, iki kitų metų sausio 1 d. gali kreiptis į „Sodrą“ dėl išmokų perskaičiavimo.

Asociatyvi nuotr.

Motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydis paprastai apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančių 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti išmoką atsiradimo mėnesį.

Tėvams, kuriems pandemijos metu buvo paskelbta prastova dėl ekstremaliosios situacijos ar karantino ir prastovos laikotarpis ar jo dalis patenka į laikotarpį, kurio draudžiamosios pajamos vertinamos, nuo šiol išmokos skaičiuojamos ir iš 12 mėnesių laikotarpio, buvusio iki pirmojo karantino paskelbimo.

Bendra tvarka apskaičiuotą išmoką palyginus su išmoka, apskaičiuota pagal pajamas, gautas iki karantino, tėvams bus skiriama palankesnio dydžio motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmoka.

Kokie laikotarpiai vertinami, perskaičiuojant motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas?

Jei visą ar dalį laikotarpio nuo 2020 m. vasario 26 d. iki 2021 m. birželio 30 d. žmogui buvo paskelbta prastova ir prastovos laikotarpis ar jo dalis patenka į tuos 12 kalendorinių mėnesių, iš kurių apskaičiuojamas išmokos dydis, tuomet kompensuojamasis uždarbis skaičiuojamas pagal visas asmens turėtas draudžiamąsias pajamas laikotarpiu nuo 2019 m. vasario 1 d. iki 2020 m. sausio 31 d.

Pavyzdžiui, pagal darbo sutartį dirbantis žmogus įgijo teisę gauti vaiko priežiūros išmoką 2020 m. liepos 15 d. Išmoka apskaičiuota pagal laikotarpiu nuo 2019 m. birželio 1 d. iki 2020 m. gegužės 31 d. asmens turėtas draudžiamąsias pajamas. Tarkime, laikotarpiu nuo 2020 m. balandžio 10 d. iki balandžio 30 d. darbdavys šiam žmogui buvo paskelbęs prastovą. Pateikus prašymą dėl išmokos perskaičiavimo, šiam gavėjui išmoka bus perskaičiuota pagal laikotarpiu nuo 2019 m. vasario 1 d. iki 2020 m. sausio 31 d. jo turėtas draudžiamąsias pajamas. Jei ši išmoka bus didesnė už išmoką, kuri buvo apskaičiuota įprasta tvarka, už praėjusį laikotarpį žmogui bus išmokama vaiko priežiūros išmokos nepriemoka.

Kokius dokumentus reikia pateikti „Sodrai“ dėl motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų skyrimo?

„Sodrai“ reikia pateikti prašymą skirti motinystės, tėvystės arba vaiko priežiūros išmoką. Jį galima pateikti internetu, prisijungus prie asmeninės paskyros www.sodra.lt/gyventojui, paštu arba atvykus į „Sodros“ teritorinį skyrių (būtina išankstinė registracija).

Pildydamas prašymą asmuo turi tam skirtame langelyje pažymėti, kad jam buvo paskelbta prastova bei nurodyti prastovas paskelbusius darbdavius.

„Sodra“ per draudėjo elektroninę paskyrą išsiunčia darbdaviui informacinę žinutę dėl pažymos apie prastovą pateikimo bei šios pažymos ruošinį, kurį draudėjas turi užpildyti ir pateikti „Sodros“ teritoriniam skyriui per 10 darbo dienų.

Ką daryti žmonėms, kuriems jau paskirtos (ir išmokėtos) motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos?

Žmonės, kurie teisę gauti išmokas įgijo 2020 m. balandžio 1 d. ir vėliau bei kuriems sprendimai dėl išmokų skyrimo jau priimti, turi kreiptis į „Sodrą“ dėl šių išmokų perskaičiavimo nė vėliau kaip iki 2022 m. sausio 1 d. Perskaičiavimo prašymą galima pateikti asmeninėje paskyroje www.sodra.lt/gyventojui, paštu arba atvykus į „Sodros“ teritorinį skyrių. Susidaręs skirtumas į asmens sąskaitą bus pervestas ne vėliau kaip iki 2022 m. vasario 28 d.

Ar perskaičiuojamos motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos savarankiškai dirbantiems žmonėms?

Savarankiškai dirbantiems žmonėms alternatyvi motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų apskaičiavimo tvarka taikoma tuo atveju, jei kompensuojamas uždarbis jiems skaičiuojamas iš laikotarpio nuo 2020 m. vasario 26 d. iki 2021 m. birželio 30 d. ir jei tuo laikotarpiu jie buvo savarankiškai dirbantys asmenys. Išmoka gali būti perskaičiuojama nepriklausomai nuo to, ar asmens veikla buvo ribojama dėl karantino ir ekstremalios situacijos.

Jeigu savarankiškai dirbantis asmuo įgijo teisę į išmoką nuo šių metų lapkričio 1 d., jis turi pateikti „Sodrai“ tik prašymą dėl išmokos skyrimo. 

Savarankiškai dirbantis žmogus, kuris teisę į išmoką įgijo 2020 m. balandžio 1 d. ir vėliau bei kuriam sprendimas dėl išmokos skyrimo jau priimtas, turi pateikti prašymą dėl motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmokos perskaičiavimo ne vėliau kaip iki 2022 m. sausio 1 d. Jokių kitų papildomų dokumentų teikti nereikia.

Tuo atveju, jei žmogus dar nebuvo pateikęs prašymo skirti išmokos, jam reikės pateikti standartizuotą prašymą dėl atitinkamos išmokos skyrimo ir jame pažymėti, kad vykdė savarankišką veiklą.              

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Konsultacijos

Gyventojai „Sodrai" skolingi 12 mln. eurų: sulauks skambučių

59 tūkstančiai gyventojų, kurie COVID-19 pandemijos metu naudojosi lengvata savarankiškai dirbantiems ir nemokėjo einamųjų privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų, dar ...
2024-06-04
Skaityti daugiau

Svarbu, Verslas

Prieš „Dancer“ gamintojų bankrotą pasisakė ir Apeliacinis teismas

Nuo 2015-ųjų elektrobusų rinką vis bandanti užkariauti Klaipėdoje įsikūrusi bendrovė „Vėjo projektai“ gali atsikvėpti – ir Apeliacinis teismas nusprendė, kad ...
2024-05-31
Skaityti daugiau

Konsultacijos

60 000 savarankiškai dirbančiųjų gali likti be medicininių paslaugų

„Sodros“ duomenimis vis dar yra 60 000 savarankiškai dirbančių žmonių, kurie pasinaudojo lengvata atidėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas dėl ...
2024-05-27
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This