P0

Nuomonės

Judėjimai prieš skiepijimą (6)

Vytautas Valevičius
2021-11-28


2021 metų rugsėjo mėnesį vykusiame Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos posėdyje Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro išnaudojo jam skirtą laiką tribūnoje, kad papasakotų savo nuomonę apie COVID-19.

Jis išaukštino gydymo, kurį atmetė mokslininkai, pranašumus ir paskelbė, kad jam buvo naudingas vaistas nuo maliarijos hidroksichlorokvinas. Bolsonaro parama tokiems „stebuklingiems vaistams“ yra gerai žinoma. Jis reguliariai pasisako Brazilijos spaudoje ir socialiniuose tinkluose, reklamuodamas gydymą, kuris neturi mokslinio pagrindo. Ir jis – ne vienas.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Savo valdymo metu buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasisakė už įvairias neįrodytas priemones, o Madagaskaro prezidentas Andry Rajoelina rėmė gėrimą, gautą iš žolės artemizijos, skirtą gydyti COVID-19. Mokslo bendruomenės nevilčiai šie politikai ir kiti žmonės sėkmingai įtikino didelę visuomenės dalį tokių gydymo būdų veiksmingumu ir saugumu.

Nors visa medicinos bendruomenė aiškina, kad pagrindinė saugos priemonė yra skiepai, nemažai politikų ir smulkių niekšelių vis kreipiasi į tuos, kurie tuo nepasitiki ar abejoja. Tiesa, prieštaraujantys vakcinacijai radosi, kai tik ši priemonė buvo išrasta. 

Viename darbe radau šią mintį: „Nepaisant visų esamų mokslinių įrodymų, Lietuvoje stebima aktyvi „antivakserių“ veikla. „Re:baltica“ tyrimo duomenimis, mūsų šalyje antivakcininę informaciją labiausiai skleidžia įtakingi žinomi asmenys. Kaip 4 pagrindiniai antivakcininio judėjimo atstovai Lietuvoje buvo išskirti Viktor Uspaskich, Dainius Kepenis, Marius Gabrilavičius ir Ugnius Kiguolis“.

Kiekvienas, susidūręs su skiepų priešininkų judėjimu, gali nesunkiai papildomai įvardinti ir Sveikatos teisės institutą, ir dar ne vieną „žymuolį“ ar net savo pažįstamą. Tiesa, čia reikia pabrėžti, kad yra trys gana skirtingos jų grupės: „įsitikinę neigėjai“, „abejojantys“ ir „tinginiai“. Paskutinieji vis dar atidėlioja savo sprendimą, antroji grupė laukia bent lengvo postūmio. O štai pirmoji grupė ne kartą yra pastebėta kaip savo naudos ieškotojai. Tai gali būti ir advokatas, kuris naudingai sau gina kieno nors „teises“, tai ir politikas, renkantis sau politinį kapitalą, tai ir gydytojas, kuris vis siūlo alternatyvios medicinos paslaugas.

Štai pavyzdžiai iš JAV. Ten pastebėjo, kad interneto reklamą, ypač socialinių tinklų svetainėse, perka ir visuomenės sveikatos institucijos, ir prieš skiepijimą nusiteikusios grupės. 2018 m. gruodžio ir 2019 m. vasario mėnesį didžioji dalis antivakcijinės „Facebook“ reklamos buvo sumokėta vienos iš dviejų grupių: „Vaikų sveikatos apsauga“ ir „ Stop Mandatory Vaccination“. Skelbimai buvo skirti moterims ir jaunoms poroms ir paprastai pabrėžė tariamą vakcinų keliamą pavojų, kartu prašant aukoti. Alternatyviosios medicinos šalininkai gauna naudos iš vakcinų sąmokslo teorijų propagavimo, nes jų parduodami neveiksmingi ir brangūs vaistai, papildai ir tokios procedūros kaip chelatinė terapija ir hiperbarinė deguonies terapija reklamuojamos kaip galinčios išgydyti vakcinų padarytą „žalą“.

„Stop Mandatory Vaccination“ puslapyje taip pat galima rasti informacijos apie esamus „įrodymus“, kad vakcinos sukelia autizmą, yra užterštos gyvsidabriu, aliuminiu bei kitais virusais ar gaminamos iš gimdoje žuvusių žmogaus vaisių ląstelių. Larry Cook ir jo šalininkai taip pat skelbia, kad nėra atlikta jokių patikimų mokslinių tyrimų, įrodančių vakcinų, ypač kombinuotų, saugumą ar veiksmingumą. Paskutinius teiginius yra pamėgęs minėtas LR Seimo narys.

Paprastai judėjimo prieš skiepus, nesvarbu prieš kokius, choleros, tymų ar Covid, pradeda nuo bandymų sukelti abejones pačiu skiepijimo tikslingumu. Vėliau kritikuojami patys skiepai – ar per greitai išrasti, ar neveiksmingi. Galbūt net kenksmingi. Baigtinė fazė yra kova už teisę „būti laisvu“, už žmogaus teises ar net Konstituciją. Tiesa, paprastai teisininkai prisimena teises, bet aklai nemato pareigų. Bendruomenė gali egzistuoti, kai atskirų žmonių teisės atsvertos jų pareigomis. Vergui teisių nereikia, juo pilnai pasirūpina. O laisvas gali būti tik tas asmuo, kuris yra atsakingas. Atrodytų, kad tai filosofija, bet antivakserių judėjimas rodo ką kita.


  2021-11-28

  6 komentarai “Judėjimai prieš skiepijimą”

  1. AvatarRenaldas (IP: 78.60.134.112)

   Vytautai, įdomi tema ir įdomus Jūsų keliamas klausimas dėl atsakomybės ir laisvės santykio. Rekomenduoju, jei dar ne, vieno geriausių pasaulio rašytojų Salman Rushdie “Kichotas”, kurioje jis svarsto panašiai: “Atsakomybė už savo veiksmus yra visos moralės pagrindas? Be sąžinės tu nesi net tikra šimpanzė.”

   Sudėtingoje aplinkoje keliat šiuos klausimus. Prieš kelias savaites Asta Dirgėlienė iš savivaldybės administracijos pristatė COVID-19 situaciją: imunizuotų gyventojų dalis Klaipėdoje 69 proc., kai Lietuvos vidurkis 73 proc. Vakcinuotų Klaipėdoje 56 proc., kai Lietuvos vidurkis 66 proc. Tai rodo, kad nors skirtumas tarp imunizuotų tik 4 proc., Klaipėdoje vakciną pasirinko net 10 proc. punktų mažiau žmonių. Tai reiškia, realiai lengviau ar sunkiau šia liga sirgusių Klaipėdoje 13 proc., kai Lietuvos vidurkis – 7.

   Kaip manote, iš kur toks aukštas mūsų miesto gyventojų užsispyrimas?

  2. AvatarKlaipėdietis (IP: 88.118.163.241)

   Dar vienas pasiskiepijo 3 kartą ir pasijuto dievu. Ten irgi ”3 in 1” Gal pakaks tos demagogijos? Nebeveikia tie gąsdinimai.

  3. AvatarNa (IP: 185.64.153.166)

   Dar vienas niekšelis, koktu skaityti.

  4. AvatarO kokius (IP: 78.61.179.125)

   tyrimus atlieka/atliko Lt “ekspertai”? Kur tie duomenys?

   • AvatarVytautas (IP: 77.221.71.251)

    Yra tokia organizacija – Pasaulio Sveikatos organizacija, joje ir dirba ekspertai

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt