P0

Miestas

Šv. Jono užrašų knyga pradeda kelionę iš rankų į rankas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-12-20


Pirmadienį Klaipėdos universiteto (KU) rektoriui prof. dr. Artūrui Razbadauskui perduota Šv. Jono užrašų knyga.

Knygos, kurios puslapius vienas po kito pildys klaipėdiečiai, misija – nešti visuomenei žinią apie atstatomą Šv. Jono bažnyčią, skatinti aukoti šiam projektui ir burti bendraminčius į „Jono bičiulių ratą“. 

Knyga kviečia miestiečius telktis

Anot Šv. Jono užrašų knygos kelio į bendruomenę sumanytojos, archeologės dr. Raimondos Nabažaitės, ši idėja sklandė vykdant archeologinius tyrimus Šv. Jono bažnyčios vietoje. Kasinėjimai, kurie yra dalis statybų proceso, suaktualino nepatogius klausimus, kam priklauso finansinė bažnyčios atstatymo našta ir kas šią problemą turi spręsti.

Suprasdama, kad nedidelė evangelikų liuteronų bendruomenė nėra pajėgi viena susidoroti su šiuo iššūkiu,  miesto valdžia taip pat padeda ieškoti galimų išeičių. Tačiau miestiečių įsitraukimas į šį procesą vis dar lieka vangus, nes dalis dar netiki prasidėjusio proceso sėkme. Kiti sureikšmina religinį aspektą, palikdami statybas liuteronams. Tačiau  didžioji dalis prie bažnyčios pamatų  pakalbintų miestiečių, praeivių yra pozityviai nusiteikę, tereikia tik buriančios iniciatyvos.

„Ši knyga kaip tik to ir siekia – pakviesti  Klaipėdos gyventojus prisidėti prie miesto bažnyčios statybos gerais darbais, paslaugomis, ryšiais, lėšomis. Knyga gimė ruošiantis Meno kūrinių aukcionui, realizuoti šią idėją padėjo bendraminčiai Agnė Bukartaitė ir Marius Tumšys“, – pasakoja R. Nabažaitė.

Iš rankų į rankas  

Ši knyga nėra statiška. Ji bus keliaujanti iš rankų į rankas, iš bendruomenės į kitą bendruomenę, iš šeimos į šeimą, iš žmogaus pas žmogų (pa)tikėjimo keliu. Gavus knygą, joje reikia parašyti, kaip miestietis (-ė) prisidėjo ar dar prisidės prie Šv. Jono bažnyčios atstatymo: konkrečiais darbais, kompetencijomis, iniciatyvomis, paslaugomis, finansine parama (pervesdamas į oficialią fondo sąskaitą). Iniciatorė kviečia palikti pozityvų įrašą, paaukoti ir perduoti knygą kitam. Kažkuriam iš miestiečių grąžinti knygą reikės tą dieną, kuri pažymėta ant skirtuko. Vienoje bendruomenėje knyga keliaus iki 2 mėnesių ir bus perduota kitai.

Knygos autorė kviečia nusifotografuoti su Šv. Jono užrašų knyga, paskleisti žinią savo socialinėse medijose, atsiųsti feisbuko puslapiui Šv. Jono bažnyčios atstatymas – archeologija ir taip kurti  „Jono bičiulių ratą“. Tikimasi kasmet daryti šventinius bičiulių susitikimus. 

Anot R. Nabažaitės, įrašas knygoje ir prisidėjimas gali būti labai kūrybiškas, bet realus ir atsakingas. Pavyzdžiui, konditeris gali pasisiūlyti būsimam renginiui iškepti sausainių, kavos studija – paaukoti 10 procentų nuo kiekvieno kavos puodelio pelno, gauto per dieną ar savaitę.

KU bendruomenėje Šv. Jono užrašų knyga svečiuosis iki kovo 1-osios. Ją priėmęs rektorius neabejoja, jog atstatomos Šv. Jono bažnyčios idėja čia ras nemažą rėmėjų būrį, juolab kad KU istorikai ir archeologai daug prisidėjo, kad viena didžiausių miesto netekčių – Šv. Jono bažnyčia visu savo grožiu ir didybe prisikeltų iš užmaršties.

Kasinėjimai Šv. Jono bažnyčios vietoje. Virginijos Spurytės nuotr.
Atstatomos Garnizono bažnyčios Potsdame pavyzdys

Kaip miestiečiai įsitraukia į atstatomų bažnyčių procesą, pavyzdžių yra įvairių.

Miesto straipsnių vidus

Vokietijoje atstatomos Potsdamo Garnizono bažnyčios organizatoriai kviečia paremti statybą ir taip įsiamžinti bažnyčios bokšto laiptuose. Iki bokšto kupolo suprojektuoti 365 laipteliai – po vieną kiekvienai metų dienai. Kiekviena pakopa turės lentelę, kurią puoš data ir personalizuota graviūra.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Oficialus kvietimas skelbia, jog tai ideali dovana metinėms, vestuvėms ar gimtadieniams prisiminti. Taip pat siūloma įsigyti plytą, kurioje įrašoma rėmėjo pavardė.

Klaipėdos Šv. Jono užrašų knyga yra unikali tuo, kad ji – keliaujanti. Ateityje, atstačius bažnyčią, ji bus eksponuojama kaip miestiečių susitelkimo pavyzdys.


  2021-12-20

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt