Švietimas

Naujoje knygoje – KU kūrimosi kelias

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-01-13


Kelią pas skaitytojus pradėjo nauja profesoriaus, socialinių mokslų daktaro Vaidučio Laurėno knyga „Universitetas – racionalus ir emocingas“. Dvejų metų kūrybinio darbo produktas netelpa nei į literatūrinio žanro, nei į mokslinės studijos rėmus. Anot paties autoriaus, knyga, parašyta mokslininko, taip pat mokslo ir studijų administratoriaus, apie mokslą ir studijas, bet nepretenduojanti į mokslinės publikacijos statusą, nors mokslininko „ausys kyšo“.

„Pirmąją knygos dalį galima apibūdinti kaip mokslo studiją. Čia atpažįstami aukštojo mokslo sociologijos ir vadybos eskizai, atskiro atvejo tyrimo ir biografinio metodo elementai. Bet biografija – paties knygos autoriaus, kurio protas ir jausmai tris dešimtmečius gyvena Klaipėdos universitete. Tad ši knyga – asmeninių įspūdžių bei įžvalgų ir mokslinės analizės jungtis“, – prisipažįsta prof. V. Laurėnas, knygą skiriantis KU bendruomenei ir išorės skaitytojui, kurį domina specifinė universitetų vadybos sritis.

Tai, kad knyga pasirodė dar neatslūgus Klaipėdos universiteto įkūrimo 30-mečio jubiliejaus, minėto 2021-aisiais, emocijos, prof. V. Laurėnas vadina tik sutapimu. Knyga rašyta, nes sukaupta patirtis universiteto vadovų komandoje, einant rektoriaus, Senato pirmininko pareigas, archyve likę dokumentai, užrašai, dienoraščio įrašai nedavė autoriui ramybės ir prašyte prašėsi apibendrinimo bei viešumos.

„Aplinkybės taip susiklostė, kad mano veikla universitete buvo perdėm „bendruomeniška“ – administruodamas vyliausi kuo daugiau gero padaryti universiteto žmonėms. Bet administratoriaus pareigos rizikingos ir daugybės žmonių nuvylimu. Tad ši knyga ir savotiška atgaila. Perskaičiusieji šią knygą sužinos, kodėl aš kritikuoju dalį savo kolegų, kurie mokslo vadyboje mato trukdį pažinimo proceso „laisvam ir kūrybiškam polėkiui“; o aš tikiu strategine mokslo vadyba. Su tokiu savo tikėjimu daug kam „kraują gadinau“, – atvirauja autorius.

Kita priežastis  – noras įrašyti į KU istoriją kai kuriuos įvykius ir faktus, kad jie apskritai nepradingtų.

„Universitete vyksta kartų kaita, o jauni žmonės turėtų daugiau žinoti apie savo Universitetą. Pastebėjau, kad kai kuriems „vyresniems“ Klaipėdos universiteto gyvavimo faktams ir vertybėms graso užmarštis. Norisi sutrukdyti jauniems žmonėms tapti kraštutiniais postmodernistais, gyvenančiais tik dabartyje ir ateityje, tik kaitoje, tik su savo pačių susikonstruotomis reikšmėmis ir tapatybėmis“, – dar vieną knygos gimimo motyvą atskleidžia profesorius.

KU leidykloje išleista knyga – solidžios apimties, beveik pusketvirto šimto puslapių, asmenvardžių rodyklėje – daugiau nei 500 prie KU gimimo ir raidos vienaip ar kitaip prisilietusių asmenų. Leidinio išskirtinumas skaitytojas joje neras nė vienos nuotraukos, turinio esmė – žodžiuose ir jų galioje perteikti mintį.

Autorius sako knygų sutiktuvių renginio nedarysiantis, nes, anot jo, „knyga turi pati „stumdytis eilėje“ pas skaitytoją“. Knygą „Universitetas – racionalus ir emocingas“ jau galima įsigyti KU knygyne.

INFORMACIJA

Prof. Vaidutis Laurėnas – KU  profesorius, socialinių mokslų daktaras (politikos mokslai), dėstytojas, dešimties mokslo knygų autorius ir bendraautoris. 1993-2011 m. KU studijų prorektorius, 2011-2014 m. – Universiteto rektorius, 2017-2021 m. Senato pirmininkas.


  2022-01-13

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt