P0

Orai

Mažiausiai įšalęs dirvožemis – pajūry

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-01-18


Žiemos sezonu vis dažniau oro temperatūrai svyruojant apie 0 °C ir vis rečiau susidarant pastoviai sniego dangai dirvožemiai įšąla arba negiliai, arba tik trumpam laikotarpiui, arba esant dažniems atšilimams susisluoksniuoja – po įšalusiu sluoksniu randamas atitirpęs dirvožemis, o dar giliau – vėl įšalęs sluoksnis, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Sausio 12 d. ryte išmatuotas dirvožemio įšalimo gylis centimetrais.

Jos pranešime teigiama, jog dirvožemio įšalas turi didelę reikšmę daugelyje sričių tiek žmonių gyvenime, tiek gamtoje. Šiuolaikines technologijas naudojantis statybos sektorius kartais ir toliau išlieka priklausomas nuo orų sąlygų – įšalęs dirvožemis trukdo inžinerinių tinklų tiesimo darbams.

Žemės ūkyje kompleksinės sąlygos (oro ir dirvožemio temperatūra, sniego dangos storis bei dirvožemio įšalimo gylis) itin svarbios žieminėms kultūroms – stiprus ir gilus įšalas esant plonai sniego dangai gali nulemti pasėlių iššalimą, o stora sniego danga, susidariusi dar nespėjus įšalti dirvožemiui, dažniausiai yra iššuntančių pasėlių priežastis.

Idealiausios sąlygos žieminėms kultūroms yra palengva šąlantys orai, leidžiantys „užmigti“ pasėliams ir formuotis dirvožemio įšalui bei tolygiai storėjanti sniego danga, žiemos metu miegančius augalus sauganti nuo staigių šalčio įsiveržimų. Dirvožemio įšalimo gylio duomenys taip pat svarbūs prognozuojant pavasario potvynius.

Kaip atliekami dirvožemio įšalimo gylio matavimai?

Dirvožemio įšalimo gylio matavimai yra vieni tų, kurie Lietuvoje ir daugelyje kitų šalių iki šiol atliekami žmogaus (stebėtojo), o ne automatinių prietaisų.

Dirvožemio įšalimo gylio matavimai vykdomi meteorologinių stebėjimų aikštelėje pašalomačiu. Šį darbo įrankį sudaro distiliuoto vandens pripildyta giluminė žarnelė, kuri specialiame apsauginiame vamzdelyje yra įleidžiama į dirvožemį iki 160 cm gylio. Guminė žarnelė iš abiejų galų gerai užkemšama, į jos vidų per visą ilgį įleidžiamas ir ištempiamas kaproninis siūlas su mazgais, pripildoma distiliuoto vandens, tad ledas, sušalęs su šiuo siūlu net jei iš viršaus ir atitirpsta, išlieka nepajudėjęs. Iš išorės ant žarnelės kas 1 centimetrą yra pažymėta skalė. Dirvožemio įšalimo gylis nustatomas ištraukus pašalomačio žarnelę ir apčiuopiant ledo stulpelį. Iš skalės ant guminės žarnelės, 1 cm tikslumu, nustatomas įšalimo gylis. Matavimai atliekami vieną kartą per parą, 8 val. ryto Lietuvos laiku.

Pašalomatis
Kokia šios žiemos situacija?

Šią žiemą įšalusio dirvožemio storis yra toks pats nestabilus, kaip ir dažnai svyruojanti oro temperatūra – ne itin šalti orai nulemia, kad dirvožemiai įšąla negiliai, tad atšilus orams greit ir atitirpsta, o tada situacija vėl kartojasi. Palankiausi orai dirvožemio įšalui formuotis – besniegės (arba su plona sniego danga), sausos ir šaltos naktys. Tokios buvo ausio 11 ir 12 d. Tada dirvožemiai daug kur įšalo iki 7–17 cm, o Vilniaus ir Biržų apylinkėse – atitinkamai iki 23 ir 30 cm.

Vidutiniškai per žiemą dirvožemiai Lietuvoje įšąla iki 30–60 cm, kai kada įšalas siekia 80–90 cm sunkiuose dirvožemiuose, o lengvuose gali įšalti iki 100–130 cm ir giliau.

Didžiausias Lietuvoje dirvožemio įšalo gylis išmatuotas Dusetose 1966 m. ir siekė 146 cm.

INFORMACIJA

Trečiadienio naktį daug kur prognozuojami nedideli krituliai: sniegas, šlapdriba, pajūryje lietus. Kai kur plikledis, rūkas, galima lijundra. Vėjas vakarų, pietvakarių, 6–11 m/s, pajūryje iki 14 m/s. Žemiausia temperatūra 1–6 laipsniai šalčio, pajūryje 0–2 laipsniai šilumos. Dieną vietomis numatomi nedideli krituliai, plikledis, rūkas. Vėjas pietvakarių, 7–12 m/s, vakariniuose rajonuose kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 1–6 laipsniai šilumos.

Ketvirtadienį daug kur krituliai: naktį lietus, šlapdriba, pereinantys į sniegą, dieną vyraus sniegas. Vietomis plikledis. Daug kur pustys, dieną kai kur pūga. Vėjas naktį pietvakarių, vakarų, dieną vakarų, šiaurės vakarų, 9–14 m/s, vietomis, daugiausia šiaurės vakarinėje šalies pusėje, gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos, dieną nuo 1 laipsnio šalčio iki 3 laipsnių šilumos.

Penktadienį daugelyje rajonų pasnigs. Daug kur plikledis, pustys. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s, naktį vietomis, dieną daug kur gūsiai 15–20 m/s, naktį pajūryje iki 23 m/s. Temperatūra naktį 2–7 laipsniai šalčio, pajūryje apie 0 laipsnių , dieną nuo 2 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Negausaus sniego laukiama ir savaitgalį. Šeštadienį vietomis plikledis, pustys. Vėjas šiaurės vakarų, 8–13 m/s, naktį pajūryje gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra naktį 2–7, dieną 0–4 laipsniai šalčio.

Sekmadienio naktį temperatūra kris iki 4–9, dieną – 2–7 laipsniai šalčio.


  2022-01-18

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt