Kodėl Klaipėdos rajono bažnyčios skirstomos į svarbias ir mažiau svarbias?

Politikų tribūna
Bronius Markauskas, Klaipėdos rajono meras
2022-01-21

Kaip pavadinti situaciją, kai duodi pažadą keturioms parapijoms dėl finansavimo, tačiau po to neaiškiais principais išsirenki vieną, jai skiri lėšas, o pažadą likusioms – sulaužai? Man tai panašu į veidmainystę.

Klaipėdos rajono savivaldybės nuotr.

Kad išvengtume lėšų religinėms bendruomenėms skirstymo principu „patinka – nepatinka“, Savivaldybėje turime patvirtinę specialų lėšų krepšelį, kurį bažnyčios pasidalina. Atrodo, kad dėl tokio principo visi buvome sutarę, tačiau valdantieji, kaip patys sako „atvėrė pandoros skrynią“ ir pradėjo skirstyti lėšas bažnyčioms neaiškiais principais, be jokių logiškų argumentų, vadovaudamiesi, ko gero, tik savo asmeninėmis simpatijomis.

Praėjusiais metais Savivaldybė gavome keturių rajono bažnyčių – Slengių Šv. Jono Pauliaus II, Gargždų Šv. arkangelo Mykolo, Priekulės Šv. Antano Paduviečio ir evangelikų liuteronų parapijų – prašymus dėl finansinės paramos. Klebonai akcentavo, kad parama yra labai reikalinga, jog būtų užtikrinti ne tik tikinčiųjų, bet ir atvykstančių piligrimų poreikiai.

Slengių klebonas savo prašyme akcentavo, kad būtina užbaigti jau nuo 2016-ų metų vykstančios bažnyčios statybas. Pasak jo, reikia įrengti pastato vidų, sutvarkyti šventorių, o tai padaryti šiais metais be savivaldybės pagalbos būtų sudėtinga.

Priekulės Šv. Antano Paduviečio parapija nori suremontuoti ūkinį pastatą, kuriame galėtų įvairias veiklas vykdyti bendruomenė, būtų galima skirstyti maisto produktus vargstantiems. Priekulės evangelikų liuteronų bažnyčia, kuri, beje, yra ir kultūros paveldo objektas, skaičiuojantis jau daugiau nei šimtą metų, neturi net elementariausios tvoros, išlikę tik metaliniai varteliai, todėl prašo prisidėti prie tvoros atstatymo. O Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia naujais keičia jau nusidėvėjusius varpus.

Apsvarstę prašymus, klebonams atsakėme, kad tikrai ieškosime būdų, kaip padėti parapijoms.

Pažadėjome numatyti lėšas šių metų biudžete, didindami bendrą finansavimą religinėms bendruomenėms, ir prisidėti prie remontų. Tačiau šiuos pažadus – savo pačių pažadus – valdantieji jau laužo.

Praėjusių metų pabaigoje Ligita Liutikienė pareikalavo skirti lėšų tik Gargždų bažnyčios varpams. Nors buvo bandoma įtikinti, kad nereikia skirstyti bažnyčių ir jei duodame lėšas vienai, reikia skirti ir kitoms, ji neįsiklausė į argumentus, o koalicijos partneriai pasidavė jos spaudimui, ir pinigai buvo skirti tik vienai bažnyčiai iš keturių. Kokie tokio sprendimo argumentai ir priežastys – lieka neaišku.

Gargždų bažnyčiai varpai tikrai reikalingi, mes galim prisidėti, bet negalime skirstyti bažnyčių ir tikinčiųjų. Būtina užtikrinti lygiateisiškumą, juk visų parapijų prašymai svarbūs. Todėl aš parengiau sprendimus Tarybai, kad ši patvirtintų paramą ir kitoms trims bažnyčioms – Slengių Šv. Jono Pauliaus II ir Priekulės Šv. Antano Paduviečio bei evangelikų liuteronų. Ir čia paaiškėjo, kad valdantieji aiškiai brėžia liniją, kurios vienoje pusėje svarbesnės bažnyčios, o kitoje – mažiau svarbios. Skyrę lėšų Gargždų bažnyčiai, mano siūlymą tokiu pačiu principu skirti pinigų ir kitoms to prašiusioms bažnyčioms, valdantieji tiesiog atmetė. Be paaiškinimų, be argumentų, tiesiog pasakydami, kad reikia uždaryti Pandoros skrynią, kurią patys ir atidarė su sprendimu skirti lėšas Gargždų bažnyčios varpams. Beje, komitetų posėdžiuose patys valdantieji pripažino, kad tai buvo klaida ir nebenori jos trigubinti.

Kitaip tariant, pataikaudami koalicijos partneriui valdantieji nebeklauso jokių argumentų. Nes vadovaujantis valdančiųjų logika, jei L. Liutikienė gyventų Slengiuose ar Priekulėje, tai lėšas būtų gavusios šios bažnyčios, o kitos paliktos ir toliau laukti. Ar taip turi elgtis politikai?

Ar turi būti skirstoma į lygius ir lygesnius?

Juk mes kalbame apie bažnyčias, tikinčiųjų susibūrimo vietas, kur jie ieško paguodos, nusiraminimo, kur sukuriamos šeimos, paskutinei kelionei palydimi patys artimiausi, kur vyksta bendruomenėms svarbūs renginiai, kurių ir pati savivaldybė organizuoja ne vieną. Ar tikrai šioje vietoje reikia žaisti savo politinius žaidimus? Juolab, kai jau duotas pažadą.

Viena ką pavyko pasiekti, tai, kad šių metų biudžete didės bendras religinėms bendruomenėms skirtas krepšelis. Dalį šių lėšų bus galima panaudoti, kad bažnyčių prašymai būtų bent iš dalies patenkinti, tačiau ši suma tikrai nebus tokia, kokią būtų buvę galima skirti.

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Regionas

Klaipėdos rajone pristatyti pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Dar kovo mėnesį pirmųjų savarankiško gyvenimo namų duris Klaipėdos rajone atvėrusi bendruomenė „Smilgynai ir kaimynai“ džiaugiasi projekto sėkme. Vos per ...
2024-05-23
Skaityti daugiau

Regionas

Gargždų 771-ajam gimtadieniui - Mažoji dainų ir šokių šventė 

Klaipėdos rajono savivaldybė skelbia, kad 771-asis Gargždų gimtadienis bus švenčiamas keturias dienas – nuo gegužės 30-osios iki birželio 2 dienos. ...
2024-05-10
Skaityti daugiau

Regionas

Karklėje bus griaunami neteisėtai suręsti pastatai ir tvoros

Neteisėtai valstybinėje žemėje, prie sklypo Karklininkų g. 51, Karklės kaime, Klaipėdos rajone, pastatyti statiniai turi būti nugriauti, jų statybvietė sutvarkyta per ...
2024-05-10
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This