P0

Kultūra

„ArleKine” – Prancūzų kino festivalis

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-01-27


Nuo šio ketvirtadienio, sausio 28-osios, „ArleKino” ekrane prasidės 17-asis prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“. Pasirinktas atidarymo filmas „Žmogus iš Rio“ – specialiai aktoriui Jean-Paul Belmondo atminti.

Praėjusiais metais Anapilin iškeliavęs vienas žymiausių ir populiariausių visų laikų prancūzų kino aktorių Jean-Paul Belmondo (1933-2021) kultinės žvaigždės titulą užsitarnavo dėl savo spontaniškos, natūralios ir organiškos vaidybos. Universalaus profilio aktorius sukūrė įsimintinus vaidmenis ne tik milijonines žiūrovų simpatijas pelniusiuose komedijose ar veiksmo filmuose, bet ir kino klasika tapusiose autorinio kino juostose. Naujosios bangos šedevrai, pirmieji Jean-Luc Godard filmai „Iki paskutinio atodūsio“ (1960) ir „Pamišėlis Pjero“ (1965) išgarsino aktorių ne tik Prancūzijoje, bet ir už šalies ribų.

Charizmatiškas ir nenuspėjamas, fanų su meile pravardžiuojamas Bébel suvaidino daugiau nei 80 kino juostų. Filme „Žmogus iš Rio“ aktorius pats atlieka sudėtingus kaskadinius triukus. Ši juosta tapo vienu populiariausių J. P. Belmondo filmų ne tik Prancūzijoje, bet ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Po metų pertraukos į festivalį grįžta labai svarbi „Žiemos ekranų“ dalis – retrospektyva. Bus parodyta ilgai planuota prancūzų kino ikonos Simone Signoret filmų programa.

Simone Signoret 1952-aisiais. Deutsches Filminstitut nuotr.

Simone Signoret (1921-1985) – viena ryškiausių XXa. antrosios pusės prancūzų kino žvaigždžių, sulaukusi didelio populiarumo ne tik Prancūzijoje, bet ir už gimtosios šalies ribų. Pirmuosius svarbius vaidmenis sukūrė 6-ajame dešimtmetyje Jacques Becker „Auksiniame šalme“ (1952), Marcel Carné „Terezoje Raken“ (1953) – jie puikiai atskleidžia aktorės impozantišką grožį ir taurią eleganciją.

Per keturis dešimtmečius trukusią karjerą, buvo sukurtas ne vienas savo laiką pralenkęs, modernios moters portretas. Signoret tapo pirmąją prancūze, 1960-aisiais gavusi geriausios aktorės „Oskaro“ apdovanojimą. Vėlesniuose filmuose kino žvaigždės herojės spinduliuoja branda, ji suvaidino Costa-Gavras „Prisipažinime“ (1970), Moshé Mizrahi „Gyvenimas dar prieš akis“ (1977). Pastarajame filme įkūnytos Madam Rozos vaidmuo buvo įvertintas „Cezario“ apdovanojimu.

Signoret garsėjo ne tik vaidmenimis kine, bet ir įsitraukimu į politiką, ji buvo įtakinga žmogaus teisių aktyvistė.

Kultūros straipsnių vidus

Filmų retrospektyva yra skirta 100-osioms gimimo metinėms paminėti.

Pagrindinėje festivalio programoje – pirmą kartą Lietuvoje bus rodomi ir pirmieji režisierių darbai. Šiais metais festivalio pagrindinė programa skiriama kino debiutams. Nors pati programa savo apimtimi mažesnė nei įprastai – organizatoriai sako, kad tai sąmoningas ir apgalvotas sprendimas, kuriuo siekiama, kad kiekvienas filmas „Žiemos ekranams“ taptų ryškiu įvykiu, surastų ir paliestų savo žiūrovą, bei būtų jaukiu, lėtu pabuvimu su prancūzų kino istorijomis. Visi pagrindinės programos filmai Lietuvoje bus rodomi pirmą kartą.

„Žiemos ekranai“ – tai nuo 2004 m. Prancūzų instituto Lietuvoje rengiamas prancūziško kino festivalis, kasmet vykstantis net keliolikoje Lietuvos miestų. Festivalio siekis – pristatyti naujausias autorinio prancūziško kino tendencijas ir supažindinti žiūrovus su kino istorijoje svarbiais prancūziško kino pavyzdžiais.

FESTIVALIO PROGRAMA

01-28 20 val. Komedija „Žmogus iš Rio“, kur Jean Paul Belmondo talentas liejasi per kraštus veiksmo ir nuotykių karuselėje.

01-29 18 val. Komiška drama „Įsimylėjusi Anais“ – apie meilės trikampį, kur itin jaučiama gaivi energija ir aistra mylėti, jausti bei niekam nepriklausyti.

01-30 17 val. Simone Signoret retrospektyvos drama „Prisipažinimas“ – Arturo Londono memuarais paremta kvapą gniaužianti politinė drama atskleidžia juodžiausius totalitarinių sistemų užkaborius ir jų bauginantį kafkišką absurdą.

02-01 18 val. Komedija „Tiesiog juodas“ – plataus diapazono humoras ir drąsiai gvildenamos rasizmo bei tolerancijos problemos bei demonstruojamos klišės.

02-02 20 val. Romantinė drama „Istorija apie meilę ir aistrą“ – dviejų skirtingų kultūrų jaunuolių pirmosios meilės istorija, atradimai ir pamokos.

02-03 20 val. Drama „Amžinoji vasara“ – filmas, kuris nukels mus į neįpareigojančias vasaros atostogas, paauglystės pabaigą, kuomet nuotykiai ir saulė – buvo svarbiausi gyvenimo elementai.

02-04 20 val. Romantinė komedija „Sudie, kvailiai!“ – septyniais „Cezariais“ apdovanota ir geriausiu metų filmu pripažinta kino juosta – tai siautulinga, vizuali opera, kurioje susipina ir lyriška istorija, ir absurdiškų situacijų komiškas tikrumas.

02-05 20 val. Istorinė drama „Mūsų kritę broliai“ – apie mirties bausmės laukiantį alžyrietį ir jo žmoną. Tai meilės istoriją, kurią pajusite net per kino ekraną.

02-06 18 val. Muzikinė komedija „Tralialia“ – istorija apie neišsipildžiusias svajones, praeities kartėlį ir troškimą ištaisyti padarytas klaidas.


  2022-01-27

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt