P0

Sveikata

STT nustatė korupcijos rizikas endoprotezų viešuosiuose pirkimuose

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-01-31


Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Valstybinės ligonių kasos (VLK) ir penkiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ), rengiant dirbtinių sąnarių endoprotezų ir jų komponentų specifikacijas, vertinant tiekėjų pasiūlymus ir sveikatos priežiūros įstaigoms skiriant  sąnarių endoprotezus pacientams.

Tarp analizuotųjų įstaigų – ir Klaipėdos universitetinė ligoninė.

Pasak STT pranešimo, Lietuvoje sąnarių endoprotezams įsigyti iš privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) išleidžiama vidutiniškai apie 10 milijonų eurų per metus. Daugiau nei 50 procentų sąnarių endoprotezų viešųjų pirkimų dalyvauja tik vienas tiekėjas, o didiesiems 6 iš 15 visų tiekėjų, kurie daugiau nei 10 metų laimi sąnarių endoprotezų viešuosius pirkimus, kasmet iš PSDF biudžeto sumokama daugiau nei 80 proc. visiems sąnarių endoprotezams skirtų lėšų.

Atlikus korupcijos rizikos analizę nustatyta, kad:

 • taikoma ydinga endoprotezų technines specifikacijas rengiančių komisijų sudarymo praktika, kai į jas paskiriami asociacijų, kurios gauna finansinę paramą iš endoprotezų tiekėjų, vadovai ir valdybos nariai bei su jais pavaldumo ryšiais susiję asmenys;
 • kai kurie sąnarių endoprotezų techninių specifikacijų rengimo komisijų nariai nevykdė arba netinkamai vykdė jiems nustatytas pareigas deklaruoti savo privačius interesus ir (ar) nusišalinti nuo dalyvavimo priimant sprendimus, o VLK neužtikrino, kad privačius interesus turintys ekspertai jokiomis formomis nedalyvautų rengiant, svarstant ar priimant sprendimus;
 • rengiant sąnarių endoprotezų specifikacijas ir atliekant pirkimus nepakankamai išsamiai atliekama tiekėjų konkurencijos analizė ir rinkos tyrimas;
 • specifikacijos reikalavimai sukuria palankią aplinką rinkoje vykdyti „vieno tiekėjo“ arba „žemos konkurencijos“ pirkimus;
 • nustatytos tendencijos, kai pacientams daugiau skiriama tam tikro modelio klubo ar kelio sąnarių endoprotezai, kuriuos tiekia su ASPĮ padalinių vadovais ir dirbančiais gydytojais tiesioginių ar netiesioginių ryšių turintys tiekėjai.

STT korupcijos prevencijos pareigūnai atkreipia dėmesį, kad valstybėje medicinos priemonių tiekėjams ar jų atstovams nenustatyta pareiga viešinti informaciją apie sveikatos priežiūros specialistams ar juridiniams asmenims sumokėtą atlygį už profesinius (mokslinius) renginius ar kitokią suteiktą natūrinę naudą, o tai neužtikrina veiksmingos ir nuoseklios korupcijos prevencijos, organizuojant ir vykdant medicinos priemonių ir įrangos viešuosius pirkimus visoje sveikatos apsaugos sistemoje.

STT analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai 2018 ir 2021 m. atlikę tyrimus nustatė, kad organizuojant medicinos priemonių viešuosius pirkimus, juos laimi įmonės, suteikusios paramą perkančiajai organizacijai ar su ja susijusiems paramos gavėjams, arba ASPĮ gydytojus vienijančioms nevyriausybinėms organizacijoms. Pirkimus laimintys tiekėjai yra didžiausi šių organizacijų rėmėjai. 2015–2019 m. paramą organizacijoms teikę juridiniai asmenys 2018–2021 m. laimėjo didžiąją dalį sąnarių endoprotezų centralizuotų viešųjų pirkimų, kuriems technines specifikacijas rengė VLK sudarytos komisijos.

Su visa korupcijos rizikos analize galima susipažinti čia.


  2022-01-31

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt