Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2022-02-09 |
Klaipėdos miesto nuotekų valyklos smėliagaudėje Dumpiuose sumontuota kvapų mažinimo sistema, į nuotekas įterpianti ozono junginį. Tikimasi, kad ši „naujausia ir pilotinė Lietuvoje kvapų mažinimo priemonė” žymiai sumažins nemalonius kvapus.
Išties, AB „Klaipėdos vanduo” vadovams pristatant naujoves žurnalistams, smarvės visiškai nesijautė. Pasak bendrovės generalinio direktoriaus Benito Joniko, tikimasi, kad pasiektas europinis kvapų reguliavimo lygmuo. Smarvė, per keletą metų nuotekų valykloje įdiegus nemažai priemonių, sumažėjo labai ženkliai.
Projektą AB „Klaipėdos vanduo” užsakymu už 215 340 eurų įsipareigojo įgyvendinti UAB „AIRPLUS1 Lituanica”, save pristatanti kaip „išmanių ozono sprendimų teikėją”. Sutartis, pasirašyta 2021 m. gegužę, įgyvendinta laiku.
„Per dvejus metus bendrovė į kvapų mažinimo priemones investavo bemaž pusę milijono eurų. 2020 m. „Klaipėdos vandeniui” atlikus tyrimus, nuotekų valykloje Dumpiuose nemalonūs kvapai sumažėjo nuo 3 iki 16 kartų, skaičiuojant europiniais kvapo vienetais”, – rašoma bendrovės pranešime spaudai.
INFORMACIJA
Didelė aeruojamų smėliagaudžių problema yra ta, kad iš jų išsiskiria daug stipraus kvapo oro teršalų. Orapūtėmis į nuotekas baseino dugne yra tiekiamas didelis oro srautas tam, kad užtikrintų maišymą ir sunkiųjų dalelių skendimą, o lengvųjų išnešimą su srautu už smėliagaudžių, į pirminius sėsdintuvus.
Oras, praeidamas per nuotekas, įsisotina vandenyje esančiais lakiais, ribotai vandenyje tirpiais dujiniais teršalais – sieros ir azoto junginiais. Nešvarus oras, praėjęs per nuotekų sluoksnį, patenka į aplinką nuo viso smėliagaudės paviršiaus. Tokiu būdu smėliagaudės tampa vienu didžiausiu oro taršos ir blogo kvapo šaltiniu visoje nuotekų valymo grandyje.
Ozonas (O3) – tai cheminis trijų deguonies atomų junginys. O3 daug stipresnis oksidatorius nei deguonis, reaguoja su įvairiomis medžiagomis. Nesunaudotas ozonas yra nestabilus, skaidosi į įprastinę deguonies formą, arba ištirpsta ar sureaguoja su vandeniu.
Ozono įterpimas į nuotekas smėliagaudėje kartu su aeravimo oru slopina kvapo susidarymą, taip pat anaerobines sąlygas paverčia aerobinėmis. Tokiu būdu bus sumažinamas smėliagaudės aplinkos oro teršimas kvapais ir oro teršalais. Tada kiekvienas oro burbulas, kildamas nuo oro difuzorių smėliagaudės baseino dugno, savyje jau turi papildomą oksidatoriaus porciją. Į burbulą iš nuotekų patekę teršalai – sieros ir azoto junginiai oksiduojami burbulo viduje.
Tokios oksidacijos produktai yra daug mažiau lakūs ir, kas svarbiausia – vandenyje labai tirpūs junginiai. Pavyzdžiui, sieros vandenilis virsta sieros oksidais, sieros rūgštimi, amonio sulfatu, o, pvz., amoniakas – azotu ir amonio nitratu. Taip pat dalis ozono ir deguonis ištirpsta nuotekose, palengvindami jų tolesnį apdorojimą ir sumažindami jų kvapą.
Pažiūrėsim, kaip bus su tuo kvapu vasaros metu. Inovacijos įdiegtos, bet kiek jos naudojamos – jau pačių atsakomybė.