„Grigeo Klaipėda“ kreipėsi į teismą dėl kaltinamojo akto paviešinimo

Kriminalai ir nelaimės
Avatar photoAtvira Klaipėda
2022-03-01

AB „Grigeo Klaipėda“ atstovaujantys teisininkai su skundu kreipėsi į Klaipėdos apylinkės teismą prašydami ištirti aplinkybes, kaip žiniasklaidoje atsidūrė baudžiamosios bylos kaltinamojo akto duomenys.

Anot pranešimo, Klaipėdos apygardos prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, tačiau patikrinimo metu nustatė, kad Šiaulių apygardos teisme sausio 18 dieną buvo gautas vieno advokato prašymas pateikti jam kaltinamąjį aktą el. paštu.

Martyno Vainoriaus nuotr.

„Argumentų, kad advokatas dar tik ketina byloje parengti civilinį ieškinį nuo Klaipėdos krašto bendruomenių asociacijos, teismui pakako – kaltinamasis aktas, neinformavus kitų bylos dalyvių, šiam buvo perduotas. Baudžiamojo proceso kodeksas nustato baigtinį proceso dalyvių sąrašą, kurie turi teisę susipažinti su neišnagrinėtos bylos medžiaga. Neviešą informaciją gavęs advokatas į šį sąrašą nepatenka. Jam ar jo atstovaujamiems asmenims iki šiol byloje nėra suteiktas joks statusas”, – rašoma pranešime spaudai.

„Dar iki pirmo teismo posėdžio nevieši bylos duomenys ir informacija apie privatų asmenų gyvenimą buvo atskleisti su byla nesusijusiam asmeniui. Iš šio ar kito šaltinio tie patys duomenys galimai buvo nutekinti ir žiniasklaidai. Tokia beprecedentė situacija mums kelia didelį susirūpinimą dėl tinkamos ginamųjų interesų apsaugos. Tenka konstatuoti, kad jos teisėsaugos institucijoms ir teismui nepavyko užtikrinti dar iki bylos nagrinėjimo pradžios“, – pranešime cituojamas bendrovę atstovaujančios advokatų kontoros „Glimstedt“ partneris advokatas Linas Sesickas.

Teisininko tikinimu, bylos duomenų paviešinimas, kai byla teisiamajame posėdyje dar nėra pradėta nagrinėti, neapklausti liudytojai, gali padaryti esminę žalą vykstančiam teismo procesui ir tiesos nustatymui.

Bendrovę atstovaujantys teisininkai Klaipėdos apylinkės teismo prašo ištirti šias aplinkybes ir įvertinti, ar nebuvo padarytos Baudžiamajame kodekse numatytos nusikalstamos veikos, taip pat nustatyti, ar pačiame pradiniame teismo etape nebuvo pažeista Europos žmogaus teisių ir
pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje, Konstitucijoje ir įstatymuose įtvirtinta nekaltumo prezumpcija bei teisė į sąžiningą baudžiamąjį procesą.

Apie kaltinamajame akte esančius duomenis paskelbė portalas 15min.lt.  Po savaitės buvo paskelbta dar viena publikacija, parengta pagal šiuos duomenis.

Tas, kas iki bylos nagrinėjimo teisiamajame posėdyje be šią bylą tiriančio teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno leidimo atskleidė ikiteisminio tyrimo duomenis baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Šiaulių apygardos teismas baudžiamąją bylą dėl Kuršių marių taršos numato pradėti nagrinėti balandžio 15 d.

Šioje 109 tomus sudarančioje byloje kaltinimai dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo jais bei aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimų pareikšti akcinei bendrovei „Grigeo Klaipėda“ ir dar 14-ai esamų bei buvusių šios įmonės darbuotojų: Robertui Krutikovui, Vasilij Jefimov, Arūnui Skierui, Aivarui Petrokui, Irmantui Zubrui, Vidmantui Mačiukui, Ritai Liakstutytei, Arūnui Pasvenskui, Rimantui Jonui Bieliauskui, Martynui Butkevičiui, Gintautui Pangoniui, Tomui Eikinui ir Žygimantui Žilevičiui.

Byloje, kurioje kaltinamąjį aktą sudaro daugiau kaip 300 lapų G. Pangonis, Tomas Eikinas bei dar trys ankstesni šios įmonės vadovai yra kaltinami tuo, kad veikdami organizuota grupe piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, sistemingai pažeidinėjo teisės aktų nustatytas aplinkos apsaugos taisykles, klastojo dokumentus.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas daugiau nei prieš dvejus metus, kai buvo įtarta, jog į Kuršių marias patenka nevalytos gamybinės nuotekos, taip pat įtarus, kad su tuo susijusi minėtos bendrovės dokumentacija galbūt yra klastojama.

Šioje didelės apimties byloje yra daugiau kaip 20 tūkstančių dokumentų, apklaustų įtariamųjų, liudytojų duomenys, įvairių ekspertų išvados, papildomi dokumentai bei kiti tyrimui reikšmingi duomenys.

Gamtai padarytą turtinę žalą nustatė Aplinkos apsaugos departamentas, kuris pareiškė įmonei daugiau kaip 48 milijonų eurų civilinį ieškinį.

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Kuršių marių taršos bylą pradėjo nagrinėti naujas teisėjas

„Grigeo Klaipėda“ Kuršių marių taršos bylą antradienį pradėjus nagrinėti naujam teisėjui, iš naujo pradėtas įrodymų tyrimas, valstybinį kaltinimą palaikanti prokurorė ...
2024-09-17
Skaityti daugiau

Aplinkosauga, Svarbu

Smarvė niekur nedingo, bet kaltų nerasta

Nors savaitės pradžioje socialiniuose tinkluose pietinėje miesto dalyje gyvenantys klaipėdiečiai vėl skundėsi padidėjusia smarve, į antradienį Aplinkos ministro Simono Gentvilo ...
2024-07-10
Skaityti daugiau

Kriminalai ir nelaimės

Kuršių marių taršos byloje - užtrukusi aplinkosaugininkių apklausa

Pirmadienį Šiaulių apygardos teismas tęsė Kuršių marių taršos bylos nagrinėjimą, vyko Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) specialistų apklausa. Savaitės pradžioje įvykusiame ...
2024-06-03
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This