Profesionalaus teatro kūrėjų apdovanojimuose „Pagauk bangą“ – ir pasaulinių įvykių atspindžiai

Fotoreportažai, Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2022-04-10

Didžiausius kūrybinius iššūkius įveikę bei aukščiausių meno bangų keteras 2021 m. pasiekę Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) kūrėjai ir darbuotojai tradiciškai Tarptautinės teatro dienos proga įvertinti profesionalaus teatro kūrėjų apdovanojimuose „Pagauk bangą“. 

Svarbiausios nominacijos
DKFOTO nuotr.

Šiemet, po dviejų pandeminių „bangų“ ceremonijų, kai nominacijos teiktos virtualiai, pagaliau vėl švęsta gyvai. 2021-ųjų geriausius išrinko garbinga komisija, kuriai vadovavo teatro vadovė Laima Vilimienė.

Kasmet užgimsta vis naujų nominacijų, nes aktyviai reaguojama į praėjusių metų aktualijas, įvykius ir iššūkius. Tarp ryškiausių 2021 m. aktualijų – pandemijos išprovokuoti teatro veiklos pokyčiai, tad šiemet laureatai nominuoti ir „Metų virtualaus projekto“ apdovanojimui.  

Laureatus siūlo ne tik komisija, teatro darbuotojai. Išrinkti „Publikos simpatijos“ laimėtoją patikėta publikos slaptam balsavimui, o po pandemijos pamėgtų spektaklių išsiilgę žiūrovai buvo ypač aktyvūs.

„Metų operos soliste“ už Mari vaidmenį G. Donizetti operoje „Pulko duktė“ ir Undinės vaidmenį A. Dvoržako operoje „Undinė“ paskelbta talentingoji dainininkė Rita Petrauskaitė.  

R. Petrauskaitė yra KVMT solistė nuo 1991 m., bendradarbiauja ir su kitais Lietuvos muzikiniais teatrais, orkestrais, lietuvių kompozitoriais, atlikdama jų kūrinių pasaulines premjeras.  

„Metų baleto artiste“ tapo Daria Verovka. Nominacija baleto artistei skirta už Džuljetos auklės vaidmenį šokio spektaklyje S. Prokofjevo „Romeo ir Džuljeta“, solistės vaidmenį šokio spektaklyje I. Stravinskio „Šventasis pavasaris“ ir Margaritos vaidmenį šokio spektaklyje „Faustas“.

DKFOTO nuotr.

Neseniai D. Verovka kartu su kolegomis įvertinta aukščiausiu uostamiesčio teatro menininkų įvertinimu: KVMT baleto trupė šiemet tituluota geriausia metų teatro meno kūrybine komanda Klaipėdoje ir apdovanota „Padėkos kauke“ už vienaveiksmių šokio spektaklių diptiką „Stabat Mater“ / „Šventasis pavasaris“ (2021). Spektaklyje „Šventasis pavasaris“ D. Verovka atlieka pagrindinės solistės vaidmenį.  

Trejus metus teatre dirbanti ukrainietė į Klaipėdą atvyko vos baigusi Serge’o Lifario choreografijos koledžą Kyjive (2019 m., ten pat 2021 m. įgijo bakalauro diplomą). Savo veiklą uostamiestyje ji vadina sau mestu iššūkiu bei sparčiai siekia vis ambicingesnių vaidmenų. 

Nominacijoje „Metų debiutas šokio spektaklyje“ laimėjo baleto artistas Yan Malaki už Džono vaidmenį M. Theodorakio balete „Graikas Zorba“, Spragtuko vaidmenį P. Čaikovskio „Spragtuke“ ir Seminaristo Petrylos vaidmenį „Altorių šešėly“.

Jaunas ir ambicingas baleto trupės naujokas Y. Malaki sparčiai įsilieja į teatro repertuarinius spektaklius, juose kuria pagrindinius vaidmenis. Be jau paminėtųjų, šokėją galima išvysti „Fauste“, šokio spektaklių diptike „Stabat Mater“ / „Šventasis pavasaris“.

DKFOTO nuotr.

Tadas Jakas apdovanotas kaip „Metų debiutantas“ operos, operetės, miuziklo srityje už Pinčiuko vaidmenį V. Ganelino miuzikle „Velnio nuotaka“.  

T. Jakas sparčiai tobulėja bei apdovanojimuose „Pagauk bangą“ sužiba kone kasmet. Pernai jis apdovanotas kaip „Metų atlikėjas“ operos ir operetės srityje už Plutono / Aristėjo vaidmenį Jacques‘o Offenbacho operetėje „Orfėjas pragare“.

Solisto kūrybinėje biografijoje gausu vaidmenų, sukurtų įvairiuose teatro repertuare esančiuose spektakliuose: Ragūnas (G. Kuprevičiaus operoje „Prūsai“), Don Otavijus (W. A. Mozarto operoje „Don Žuanas“), Motelis (J. Bocko miuzikle „Smuikininkas ant stogo“), Ridikėlis (A. Kučinsko spektaklyje vaikams „Bulvinė pasaka“) ir kt. T. Jakas taip pat dalyvauja teatralizuotose koncertinėse programose „Aš – senas jūrininkas”, „Teisingos dainos“, „Išvirkščios dainos“, „Vasaros atspindžiai“. 

Daugiausiai susidomėjimo kasmet sulaukia nominacija „Publikos simpatija“, kurią slaptu balsavimu renka teatro kūrėjų gerbėjai. Didžiule balsų persvara „Publikos simpatiją“ šiųmečiuose apdovanojimuose pelnė charizmatiškasis solistas Vilius Trakys, sparčiai kopiantis į muzikos olimpą bei scenoje atsiskleidžiantis kaip vis naujų, didesnių vaidmenų atlikėjas.

DKFOTO nuotr.

V. Trakys KVMT dirba nuo 2015 m. Tarp svarbesnių čia sukurtų vaidmenų: Seržantas Sulipicijus (G. Donizetti operoje „Pulko duktė“), Ponas (E. Balsio operoje „Kelionė į Tilžę”), Krivis (G. Kuprevičiaus operoje „Prūsai“), Bertranas (P. Čaikovskio operoje „Jolanta”), Don Bazilijus (G. Rossini operoje „Sevilijos kirpėjas”),Komandoras (W. A. Mozarto operoje „Don Žuanas”); Kareivis (G. Puccini operoje „Bohema”); Vyras (R. Leoncavallo operoje „Pajacai”); Ubertas (G. B. Pergolesi operoje „Tarnaitė ponia“); Vyras (Z. Liepinio operoje „Paryžiaus katedra”), Maiklas Džeksonas (A. Kučinskas operoje vaikams „Žvaigždžių opera“), Perčikas (J. Bock miuzikle „Smuikininkas ant stogo”), solistas teatralizuotame E. Balsio dainų koncerte „Aš – senas jūrininkas”. 

„Viskas bus gerai“ 

2021 metais, kai šalį kaustė pandemija, muzikiniame teatre gimė daug gražių virtualių iniciatyvų, mėginusių tiesti tiltus tarp kūrėjų ir išsiilgtos publikos. „Geriausiu metų virtualiu projektu“ tituluotas Aušros Krasauskaitės ir komandos sukurtas įkvepiantis šokio filmas „Viskas bus gerai!“  

Šokio filmas, gimęs iš poreikio užpildyti atsivėrusią tuštumą vietoje įprastų susitikimų su publika teatre, buvo tarsi KVMT baleto trupės pareiškimas, kad kūrėjai nepasiduos pandemijos įšalui, sukausčiusiam visų gyvenimus. Filmas subūrė baleto trupę ir kvietė kartu virtualiai švęsti gyvenimą, tarsi patvirtindamas seną tiesą, jog menas, grožis, kultūra vis dar gali išgelbėti pasaulį. 

„Metų švyturio“ nominacijos kandidatus anonimiškai siūlė teatro kolektyvas, o nugalėtoją išrinko komisija. „Metų švyturiu“ paskelbė KVMT Strateginio ir investicijų valdymo skyriaus vedėją Naglį Stanciką.

DKFOTO nuotr.

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras – vienintelis šalyje ne tik rekonstruojamas, bet ir iš naujo statomas teatras. Tikimasi, kad KVMT pastatas 2023 m. atvers naują puslapį muzikinio teatro Klaipėdoje istorijoje, išsaugodamas tai, kas sena, ir jungdamas paveldą su inovatyviais architektūriniais, inžineriniais sprendimais.

Teatro kolegos N. Stanciką įvardija kaip vieną iš daugiausiai apie rekonstrukciją žinančių teatro profesionalų bei tikisi, kad jo indėlio dėka kuo greičiausiai klaipėdiečiai džiaugsis įkurtuvėmis.

DKFOTO nuotr.

Ne tik pandemija, bet ir Ukrainą ištikęs karas daugiau ar mažiau palietė kiekvieną. Didžiausi iššūkiai kilo KVMT baleto trupei, kurios net 70 procentų narių yra Ukrainos piliečiai. Dalis vaikinų išvyko ginti Tėvynės, o baleto artistėms ukrainietėms buvo sudėtinga grįžti į Klaipėdą bei prisikviesti šeimos narius. Ne visi panoro išvykti, dalis šeimos narių liko padėti už taiką kariaujantiems. Teatras aktyviai rūpinasi nuo karo bėgančiais muzikantais, šokėjais, suteikdamas jiems laisvas darbo vietas bei padėdamas įsikurti Lietuvoje.

„Metų iššūkio“ laureatu tapo teatro vyriausiasis choreografas Aurelijus Liškauskas, nuolat susiduriantis su iššūkiais baleto trupėje bei su begaliniu atsidavimu juos sprendžiantis: važiuojantis parvežti bėgančių nuo karo, ieškantis, kur jiems apsistoti ir t.t.

Muzikinis teatras didžiuojasi savo didžiausiu turtu – darbuotojais, kartais mažiau matomais publikai, bet savo kasdieniu darbu užtikrinančiais sėkmingą teatro gyvavimą. Kiekvienais metais skiriama „Teatro lobio“ nominacija.

Nominantams įteiktos statulėlės „Banga“, diplomai ir rėmėjų dovanos. DKFOTO nuotr.

2021-ųjų „teatro lobiu“ už atsidavimą teatrui bei puikiai prižiūrimą ūkį pripažinta KVMT Ūkio skyriaus vedėja Valė Vilčiauskienė. Ji nominuojama nebe pirmą kartą: 2019 m jai skirta nominacija „Metų iššūkis“ už Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro perkraustymą į laikinas patalpas. 

          

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Dirigentas Martynas Staškus džiaugiasi Klaipėdos publika

Rugpjūčio 10 d. Klaipėdos festivalio gerbėjai mėgausis muzikos, šviesų ir istorijų šou „A la luna“, kuris sujungs žinomos dainininkės Sarah’os ...
2024-07-11
Skaityti daugiau

Kultūra

Klaipėdos festivalis ant marių kranto su „Carmina Burana“ perspėjimu

Praėjusių metų Klaipėdos festivalio kulminacija tapęs videografinis spektaklis pagal to paties pavadinimo Carlo Orffo sceninę kantatą „Carmina Burana“ rugpjūčio 8 ...
2024-06-27
Skaityti daugiau

Kultūra

Tarptautinis Klaipėdos festivalis liko be savivaldybės paramos: tęsti tradiciją ar atsisveikinti?

Rugpjūčio 2-14 dienomis, jau ketvirtą kartą Klaipėdoje, senojoje Pauliaus Lindenau laivų statykloje vyks tarptautinis Klaipėdos festivalis. Šiemet jis dedikuojamas Lietuvos ...
2024-06-13
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This