P0

Sveikata

Pirmą kartą Baltijos šalyse sarginio limfmazgio biopsija atlikta nenaudojant radioaktyvaus izotopo

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-04-12


Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta sarginio limfmazgio, esančio pažasties srityje, biopsija, naudojant organizmui visiškai nekenksmingą geležies oksidą. Sarginis limfmazgis, kuris surenka limfą iš naviko pažeistos krūties audinio, Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, nustatomas naudojant radioaktyvų technecio izotopą. Suleidus jį į krūtį, pacientės laikinai tampa radioaktyviomis.

Diagnozavus krūties vėžį ir ruošiantis operacijai, krūtų chirurgai stengiasi išsiaiškinti kiek pažasties limfmazgių reikės pašalinti. Tam atliekama sarginio limfmazgio biopsija. Tyrimo išvados chirurgams leidžia nuspręsti apie kitų sitinių limfmazgių šalinimo tikslingumą.

„Naudojant radioaktyvų technecio izotopą, į krūties audinį suleidžiama nedidelė ir saugi jo dozė, tačiau laikinai pacientė tampa radioaktyvi ir kurį laiką negali artimai bendrauti su žmonėmis, ypač vaikais. Likimo nuskriausta moteris tampa atskirta nuo artimųjų. Mąstėme kuo technecį galėtumėm pakeisti. Sužinoję apie geležies oksido technologiją, susidomėjome analogų neturinčia naujove ir įsigijome modernų instrumentą „Sentimag“, skirtą sarginių limfmazgių ir vėžinių audinių lokalizacijai nustatyti, – pranešime pažymi krūtų chirurgė Miglė Stakytė, Respublikinės Klaipėdos ligoninės Plastinės rekonstrukcijos ir krūtų chirurgijos skyriaus vyr. ordinatorė.

Pasak M. Stakytės, naudojant „Sentimag“ prietaisą, magnetinis sarginių limfmazgių lokalizavimas yra lengvas ir efektyvus. Sistema yra tokia pat veiksminga, kaip ir radioaktyvus žymeklis, leidžia kiekybiškai įvertinti atsekamosios medžiagos kiekį konkrečiame mazge. Prietaisas naudoja magnetinės susceptometrijos principą ir sukuria magnetinį lauką, kuris laikinai įmagnetina geležies oksido daleles. Į krūties audinį įšvirkštus atsekamąjį preparatą, fiksuojamas jo signalas ir nustatomi sarginiai limfmazgiai tam, kad būtų galima nustatyti kiek yra išplitęs vėžys. Ir svarbiausia, pasak krūtų chirurgės M. Stakytės, nei medicinos personalas, nei pacientas nėra veikiami jonizuojančios spinduliuotės. Naudojant geležies oksidą, operacijas galima planuoti lanksčiai.

„Radioaktyvus izotopas suleidžiamas parą prieš operaciją, o supermagnetinio geležies oksido nanodalelių suspensiją galima suleisti ir prieš mėnesį. Tai labai patogu, nes, tarkim, jeigu pacientei sutrinka širdies ritmas, operacijos atlikti nebegalime. Dirbdami su radioaktyviu technecio izotopu, atstačius širdies ritmą, po mėnesio vėl reikėtų jį suleisti pacientei. Geležies oksido pakartotinai leisti nereikia, tiesiog galime operuoti”, – pasakoja krūtų chirurgė.

Per operaciją suradę ir pašalinę sarginį limfmazgį, chirurgai jį siunčia į laboratoriją skubiai ištirti. Jeigu vėžio metastazių nerandama, vadinasi liga nėra išplitusi ir augliukas yra tik krūtyje. Šalinti kitų limfmazgių nereikia. Jeigu iš laboratorijos gaunamas teigiamas atsakymas, tuomet papildomai surandami ir pašalinami dar 3-4 limfmazgiai. Pagal tai nustatoma onkologinės ligos stadija.

Nuo 2012 metų sistema „Sentimag” buvo naudojama daugiau nei 20 tūkst. pacientų gydyti daugelyje Europos šalių. Klinikiniai tyrimai parodė, kad tai yra saugus ir veiksmingas būdas, nustatant sarginio limfmazgio lokalizaciją bei yra svarbi onkologinės ligos stadijos nustatymo dalis. Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje jau atlikta keletas operacijų, naudojant modernią sistemą.

„Operacijos su šiuo prietaisu viltis pateisino šimtu procentu. Labai tiksliai surandamas sarginis limfmazgis, ypač jeigu jis yra ne tipinėje vietoje. Jis gali būti ne tik pažasties duobėje, bet ir viršraktikaulinėje srityje arba giliai tarp krūtinės raumenų. „Sentimag“ aparatas labai veiksmingai padeda greitai tuos limfmazgius surasti. Analogiškas, geras ir ilgai naudojamas metodas yra ir sarginio limfmazgio nustatymas radioaktyviu technecio izotopu, tik, kaip minėjo kolegė, jo pagrindinis trūkumas yra jonizuojanti spinduliuotė tiek pacientui, tiek dirbančiam personalui – slaugytojams, gydytojui”, – aiškina Respublikinės Klaipėdos ligoninės Plastinės rekonstrukcijos ir krūtų chirurgijos skyriaus chirurgas Algirdas Kasiliauskas.

Per metus Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje atliekama apie 100 sarginio limfmazgių biopsijų. Operacijas su radioaktyviu izotopu apmoka ligonių kasos. „Sentimag” sistema yra visiška naujovė Lietuvoje todėl kol kas geležies oksido preparatai nėra finansuojami iš ligonių kasų. Pacientėms ši operacija nekainuoja, sąnaudas dengia Respublikinė Klaipėdos ligoninė, kuri perka brangiai kainuojančias geležies oksido ampules.


  2022-04-12

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt