P0

Unikali urbanistinė istorija

Į „Atvirą Klaipėdą” sugrįžta urbanistinės istorijos (1)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2022-04-26


Po metų pertraukos į „Atvirą Klaipėdą” sugrįžta rašinių ciklas, skirtas pasakojimams apie pokariu prasidėjusią uostamiesčio urbanistinę raidą.

Straipsnių ciklą jau trečiadienį pradės publikacija, skirta „Švyturio” alaus gamyklos istorijai. Bernardo Aleknavičiaus (Lietuvos centrinis valstybės archyvas) nuotr.

2019 ir 2020 metais Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšomis iš dalies buvo finansuojami kultūros ar meno srities projektai „Klaipėda: unikali urbanistinė istorija“. Jų metu dienraščiui pavyko papasakoti, kaip gimė būsimasis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastatas, Rumpiškės ir Žvejybos uosto gyvenamieji rajonai, kaip po miestą sovietmečiu klajojo naujosios bibliotekos projektas, buvo pristatytos Bastionų tilto idėjos ištakos, Taravos Anikės sugrįžimo, dviračių treko ir Herkaus Manto gatvės viaduko atsiradimo, buvusios saldaininės, Lietuvininkų aikštės transformacijos, Marijos Taikos Karalienės bažnyčios, Prekybos ir Žvejybos uosto statybų ir kitos istorijos.

2021-aisiais kultūrinius projektus vertinantys ekspertai buvo nusprendę, kad gauta labiau finansavimo vertų projektų idėjų, todėl šis ciklas buvo nutrūkęs. Šiemet, kai Klaipėda minės 770-ąjį savo gimtadienį, ekspertai jau sutiko, kad tai yra gera proga vėl pažvelgti į išskirtinės urbanistinės plėtros laikotarpį, kuris neatpažįstamai pakeitė mūsų miesto veidą. Juolab kad nemažai sovietmečiu suprojektuotų erdvių jau yra pertvarkomos, objektai keičia paskirtį ar tiesiog nugriaunami, o retas kuris paskutiniųjų sovietinės santvarkos metų ar jau po nepriklausomybės atgavimo gimusių kartų atstovų žino vieno ar kito objekto ar net miesto kvartalo atsiradimo istoriją.

Tad savivaldybei vėl skyrus dalinį finansavimą klausinėdama istorikus, skaitydama prisiminimus ar kalbindama tebegyvenančius to meto įvykių liudytojus ir dalyvius, naršydama po archyvinius dokumentus ir senus laikraščius, „Atvira Klaipėda“ parengs straipsnių ciklą, „Urbanistiniai jubiliejai”, skirtą „apvalioms” įvairių objektų sukaktimis. Rašiniuose bus apžvelgiamos įvairių pastatų ar objektų atsiradimo istorijos, transformacijos, žinios apie jų dabartį bei dabartinių savininkų ar miesto valdžios planus.

Straipsnių ciklą jau trečiadienį pradės publikacija, skirta „Švyturio” alaus gamyklos istorijai – balandžio 27-ąją sukanka lygiai 65 metai, kai apie pradėjusį funkcionuoti išskirtinį to meto Lietuvoje cechą paskelbė „Tarybinė Klaipėda”. 


  2022-04-26

  Vienas komentaras apie “Į „Atvirą Klaipėdą” sugrįžta urbanistinės istorijos”

  1. AvatarAad (IP: 78.60.159.74)

   Bus labai labai įdomu, net neabejoju

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt