P0

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Patyriminė ekskursija po senąsias Klaipėdos kareivines leis įsijausti į migranto dalią

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-05-03


Klaipėdos universitetas visuomenei pristato metus kruopščiai kurtą ir brandintą interaktyvią garso, muzikos, istorinio pasakojimo ekskursiją „Migrantas“, kurioje bus atverta Klaipėdos senųjų kareivinių istorija ir XX a. migracijų priežastys, to meto žmonių išgyvenimai.

Anot projekto vadovės Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) mokslo darbuotojos dr. Raimondos Nabažaitės, renkantis istorinius siužetus buvo sunku įsivaizduoti, kad juose perteikiamos karo nuotaikos, netektys, skirtingos migrantų patirtys, šiandien taip skausmingai rezonuos su karu Ukrainoje ir iš šios šalies plūstančių migrantų išgyvenimais.

Organizatorių nuotr.

„Migrantas“ nėra įprastas pasivaikščiojimas, tai – patyriminė kelionė laiku. Čia nebus pasyvių stebėtojų, visi projekto dalyviai taps veikėjais, lagamine „nešančiais“ savo naują  tapatybę, nežinomo žmogaus istoriją, namų ilgesio jausmą, pastangą išlikti tarp svetimų. Veikėjų istorijos įvairios ir ne visada patogios, o nebylūs kareivinių pastatai primins laiką, kai jose šeimininkavo Vokietijos, Prancūzijos, Lietuvos, Sovietų Sąjungos kariai, mosavę taikos arba karo vėliavomis. Su visuomene kitaip kalbėti apie praeitį, karą ir žmonių patirtis KU BRIAI mokslininkus įkvėpė reflektyvus švedų „Kelionės laiku/Time travel“ metodas. Tačiau jį modifikavo savaip – pritaikė garsinius sprendimus, pasitelktos individualios ausinės. Per jas dalyviai girdės specialiai šiam projektui kurtą laikmetį perteikiančią muziką, įgarsintas migrantų istorijas.

Kelionė per Klaipėdos istorijos laikmečius

Senosios Klaipėdos kareivinės, dabartinis KU miestelis, migrantų kryžkelei parinktos neatsitiktinai. Jos tarnauja ne tik kaip militaristinis objektas, bet įkūnija karo būvį, nulėmusį žmonių migravimo, įsikūrimo, pasitraukimo priežastis. Kelionėje dalyviai nusikels į skirtingas laikmečio stoteles: XX a. pradžioje vykusią kareivinių statybą, prancūzmetį, Lietuvos kariuomenės kūrimosi peripetijas, Antrojo pasaulinio karo nuotaikas, Vilko vaikų, trėmimų istorijas, po karo į Klaipėdą atvykusių naujakurių patirtis, Šv. Jono bažnyčios liekanų, miesto nuo griuvenų valymą, naujų namų statybas. Dalyviai prisilies ir prie Sąjūdžio epochos, ir prie kareivinių virsmo Klaipėdos universitetu, tapusiu taikos ir apmąstymų vieta.

Universiteto miestelis, esantis atokiau nuo senamiestyje koncentruotų miesto kultūros objektų, turistams neretai sudaro uždaros teritorijos įspūdį, kurį, anot kūrybinės komandos, norėjosi transformuoti. Projektą inicijavusios KU BRIAI komandos atstovės R. Nabažaitė, Milda Kontrimė ir Rima Čerapė sako po diskusijų supratusios, jog šiai patyriminei  ekskursijai vien akademinio stuburo nepakaks. Tad į kūrybinę komandą buvo pasitelkta žinoma rašytoja, scenaristė Sondra Simana bei garso režisierius Kristijonas Lučinskas. Su šiais kūrėjais projekto vadovei R. Nabažaitei jau teko dirbti  Šeiko šokio teatro projekte „Keliaujančios bažnyčios“. Šį kartą kūrybinei komandai buvo iškeltas uždavinys praktiškai pritaikyti švedišką „Time Travel“ metodą.

Istorijos įgarsintos įvairiomis tarmėmis ir kalbomis

Be kūrybinės grupės prie šio projekto įgyvendinimo prisidėjo daugiau nei šešios dešimtys Klaipėdos krašto ir Vakarų Lietuvos gyventojų. Vieni įgarsino migrantų istorijas, kiti dovanojo senus lagaminus. Kalbinę ir  kultūrinę šio krašto įvairovę perteikė Klaipėdoje gyvenantys ar trumpam čia apsistoję italai, prancūzai, ukrainiečiai, vokiečiai, rusai, žydai, dzūkai, žemaičiai, aukštaičiai, lietuvininkai. Pasakotojų profesinės sritys taip pat įvairios: tai – mokytojai, mokiniai, mokslininkai, verslininkai, pramogų pasaulio žmonės, karininkai, medikai, muziejininkai, muzikos kūrėjai, scenaristai. Pagrindinį tekstą įgarsino profesionalus Klaipėdos dramos teatro aktorius Mikalojus Urbonas. Simboliška, jog gyventojų dovanoti seni lagaminai šioje migrantų kelionėje įgavo antrą gyvenimą.

INFORMACIJA

Patyriminės ekskursijos „Migrantai“ kelią visi susidomėjusieji galės praeiti nuo gegužės. Jau paskelbta bilietų prekyba į gegužės 8 d. 15 val., 11 d. 18 val., 22 d. 15 val. ekskursijas. Daugiau informacijos apie planuojamus ekskursijų laikus rasite „Facebook“ puslapyje „Migrantas-istorinė ekskursija“, bilietais bus prekiaujama platformoje www.bilietai.lt . Projekto kūrėjai šiai patirčiai rekomenduoja planuoti 2 val. ir prašo nevėluoti į ekskursijos pradžios instruktažą. Susitikimo vieta – Klaipėdos universiteto aikštė (Herkaus Manto g. 84), prie pastato su laikrodžiu.


  2022-05-03

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt