P0

Konsultacijos

Kur Lietuvoje gyventi geriausia?

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2022-05-05


Finansų ministerijos ir Centrinės projektų valdymo agentūros ekspertai ketvirtadienį pristatė naujausius šalies savivaldybių gyvenimo kokybės indekso duomenis, kuriuos gali susirasti ir palyginti visi norintys tinklapyje lietuvosfinansai.lt.

Pasak prelegentų, čia pristatomi 2013-2020 metų savivaldybių rodiklių pagal įvairias gyvenimo sritis paieškos įrankis.

Atliekant tyrimus visos savivaldybės buvo suskirstytos į keturis klasterius: didžiųjų miestų savivaldybės, kurortinės savivaldybės, žiedinės savivaldybės ir kaimiškosios savivaldybės.

Pirmojoje grupėje Klaipėdos savivaldybė beveik pagal visus rodiklius užima trečią vietą. Iš Vakarų Lietuvos savivaldybių tarp pirmaujančių pagal atskirus rodiklius dominuoja Neringa, neblogai atrodo ir Klaipėdos rajonas. Tuo metu tarp savivaldybių, kurių rodikliai yra prasčiausi, dominuoja Rytų ir Pietų Lietuvos kaimiškosios savivaldybės.

Tačiau, pvz., 2020 m. Neringoje fiksuotas mažiausias darbo užmokestis Lietuvoje, atskaičius mokesčius – 771 euras, t.y. net 26 proc. mažiau už didžiausią vidutinį atlyginimą, kurį gauna vilniečiai (1035 eurai). Neringoje 2020 m. taip pat buvo mažiausias ir užimtų gyventojų tarp darbingo amžiaus gyventojų procentas (67 proc.), kai tuo tarpu kitose keturiose savivaldybėse užimtumas siekė 80 proc. ir daugiau.

Tuo metu aukščiausias mirtingumas nuo neužkrečiamų ligų skaičius 100 tūkst. gyventojų buvo fiksuotas Klaipėdos savivaldybėje – 1298, o žemiausias – Neringoje – 570. Neringa 2020 metais pirmavo ir sveikatos paslaugų srityje.

Tačiau paliatyvios pagalbos, globos, slaugos ir palaikomojo gydymo lovų skaičius, tenkantis 1000 gyventojų, Neringoje buvo mažiausias – 10.

Tyrimą pristačiusiųjų nuomone, naujasis įrankis labiausiai turėtų būti naudingas pačioms savivaldybėms, kad jos galėtų pasilyginti savo rodiklius su kitomis savivaldybėmis ir paanalizuoti vienų ar kitų rodiklių didėjimo ar mažėjimo priežastis. Pasak pranešėjų, gyvenimo kokybės indekso rodikliai pirmiausia galėtų pasitarnauti rengiant savivaldybių strateginius veiklos planus, planuojant investicijas bei paslaugas ir kt.

Kol kas atveriami tik dalies gyvenimo sričių – materialinių gyvenimo sąlygų, verslumo ir verslo konkurencingumo, viešosios infrastruktūros, sveikatos ir švietimo paslaugų bei demografijos, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo – duomenys.

Kitus duomenis žadama visuomenei atverti iki kitų metų vidurio.

Minėtame tinklapyje savivaldybių gyvenimo kokybės indekso duomenys pateikiami puslapio apačioje.


  2022-05-05

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt