P0

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Gegužės 9-oji Klaipėdoje – ir su keiksmais (22)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2022-05-09


Pirmadienį Rusijoje minint vadinamąją Pergalės dieną, Klaipėdoje, Skulptūrų parke, prie memorialo II pasaulinio karo metu žuvusiems kariams, kurį norima demontuoti, prieš vidurdienį vėl rinkosi daugiausiai rusakalbiai klaipėdiečiai. Šįkart be jokių Georgijaus juostelių ar sovietinės armijos simbolių, tik su gėlėmis, tačiau be dainos „Den pobedi” transliavimo ir dainavimo neapsieita.

Nepasieta ir be keiksmų, siųstų keleto vyrų, atėjusių su maršinėliais, išreiškiančiais palaikymą Ukrainai ir garsiuoju rusų karo laivui skirtu užrašu, atžvilgiu. Pastarieji vadinti ne tik provokatoriais, bet ir atvykusiais chocholais, „svoločiais”. Senyvas rusakalbis vyras net ėmė jiems grasinti lazda, jį bandė tramdyti kartu atėjusi moteris.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Keiksmais policijai skirtą reikalavimą išvesti šiuos vyrus palydėjusi moteris sulaukė pareigūno paaiškinimo, kad žodžio laisvę turi ir ji, ir šie vyrai, kurie visgi netruko pasišalinti iš memorialo.

Savivaldybė jokių prašymų leisti surengti kokį nors renginį šia proga nebuvo gavusi.

Rusijai užpuolus Ukrainą Lietuvoje buvo uždrausta viešai naudoti Georgijaus juosteles – iki tol labai populiarų ženklą tarp šios šventės minėtojų. Dabar už tai gresia bauda nuo 300 iki 700 eurų.

Valstybės saugumo departamentas buvo įspėjęs, kad gegužės 9-ąją Lietuvoje galimos provokacijos ir smurtiniai incidentai. Policija praėjusį penktadienį informavo, kad pagrindinėse minėjimų vietose dirbs gausios jos pajėgos. Klaipėdoje prie paminklų budėjo apie dešimt pareigūnų. Vienas iš jų, kai jau antrą kartą iš nešiojamos kolonėlės buvo paleista daina „Den pobedi”, priėjęs prie tai dariusio vyriškio prašė netriukšmauti. Aplinkiniai į tai reagavo ir rusiškai aiškindami, kad jiems netrukdo, o jei reikės, susišnekės garsiai kalbėdami. Beje, pirmą kartą šią daina palydėjo vienos iš dainavusių moterų garsus pareiškimas rusų kalba: „Mūsų neuždusinsit”. Šią daina dainavo ir jauna rusakalbė mergina, prieš tai savo pečius dengusi Lietuvos trispalve.

Savo pozicija plakatu demonstravo ir nuolatinis įvairiausių protestų bei renginių dalyvis Virginijus Partaukas.

Einančiųjų prie memorialo su gėlėmis ar ten besibūriuojančių buvo galima pamatyti ir vakarop, po 16 val. Čia tebebudėjo ir keli policininkai. Nešini gėlėmis žmonės čia vis dar traukė ir po 18 val.

Gegužės 9-osios išvakarėse kreipimąsi paskelbė Lietuvos ortodoksų bažnyčios vadovas Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus, jis paragino „susilaikyti nuo veiksmų, galinčių įžeisti kitų žmonių jausmus“.

Jis prašė nerengti eitynių ir mitingų bei susilaikyti nuo „daugeliui tautiečių nepriimtinų simbolių“.

Savo pranešime metropolitas pabrėžė, kad šiemet gegužės 9-oji yra kitokia, nes „vėl griaudėja sprogimai, žūva civiliai, griūva namai, milijonai žmonių lieka be pastogės, vėl liejasi vaikų ir motinų ašaros“.

„Ukrainos šalį užklupo sielvartas ir didelės negandos. Mes, ortodoksai, kaip ir visi krikščionys, karštai meldžiame šio brolžudiško karo Ukrainoje pabaigos ir taikos viešpatavimo“, – rašė jis.


  2022-05-09

  22 komentarai “Gegužės 9-oji Klaipėdoje – ir su keiksmais”

  1. AvatarZmogus (IP: 84.15.189.134)

   9 fortas,zurek skyrtuma

  2. AvatarZmogus (IP: 84.15.189.134)

   I 9 forta ekskursija,skirtuma pamatit

  3. AvatarVirgis (IP: 188.69.194.24)

   Kažką užgavo rėkavimai,,ura”, muzikos leidimas ant kaulų. Tai gal Vėlines persikelkit,nes amerikoniškam helovynui mūsų kalendoriuje vietos pritrūko. Nors, keičiasi laikai keičiasi ir papročiai.

  4. AvatarLauk (IP: 88.119.136.56)

   Griaukit greičiau tuos paminklus su kardais, o žemę suarkit ir pasodinkit medelius,
   ar jau paskelbei konkursą, Mere, darbų atlikimui ?

   • AvatarLaukui (IP: 78.56.19.8)

    Nemanau, kad šitas meras vertas, kad jį iš didžiosios raidės rašyti.

   • AvatarPsichoptryjotams nerūpi tremtinių kapai ? Jei ten paminklus - kryžius ims griauti ? (IP: 90.138.97.222)

    jei pas mus „viršų” imtų iniciatyvos griauti, naikinti, ardyti, tai bent jau pagalvokim, kas gali nutikti mūsų tautiečių tremtinių kapams, kapeliams, jiems nelengvai pastatytiems kryžiams. Man atrodo, negalima leisti, kad iš esmės mūsų kultūriniam kodui būdingas dorovines nuostatas imtų graužti politinė konjunktūra, vienadieniai dalykai. Nes, tiesą sakant, nieko nėra amoraliau, kaip kariauti su kaulais…

   • Avatarto 10:29 (IP: 86.100.132.156)

    Ar sunku skirti kapus,kaulus,nuo balvonų ,demonstruojančių rankose okupantės ginklus?Kaip Vilniuje-stovi 6 net balvonai apsikabinę,su ginklais, tai šovinizmo ir militaristinio tarybinio imperalizmo demonstravimas.Kaulų niekas nelies,nebijok, o šiaip, prie kaulų reikia rimties,gėlytės, o ne dainuškų ir URA klyksmo kaip vakar

  5. Avataraaa (IP: 78.57.208.115)

   Okupantai kaip žiurkės išlindo iš urvų, parodė save reikia atimt pilietybę ir siūst į rusiją tegu ten marširuoja pridurkai.

   • AvatarAlisa (IP: 90.131.45.130)

    Gerai pasakei, pritariu 100 procentų👍🇺🇦🇱🇹

  6. AvatarItsi Bisi (IP: 77.111.247.9)

   Gyvename demokratinėje žodžio laisvės šalyje. O kitaip manančių sodinimas į kaliūzę yra totalitarinių PutlerMoskovijos, Lukaštarakonijos ir pan. šalių ženklas.

   • Avatarbisiui (IP: 78.56.19.8)

    O kas juos siūlo sodinti? Dėmesio trūkumas?

  7. Avatargrikių_košė (IP: 88.118.43.166)

   Man gėda ir pikta, kad Klaipėdoje tiek dar vatnikų gyvena. Ir jie augina savo vaikus taip, nes vaikų ten irgi buvo. Nagli snukiai, kurie bent dabar gavo viešą galimybę parodyti savo bukus snukius. O jasumas, tarsi tikrai karą laimėjus.

  8. AvatarMaksim (IP: 78.57.236.159)

   Mano galva ir patiems rusams/rusakalbiams ta svente begant laikui netures reiksmes.Manau kad si svente buvo skirta karo dalyviams, kariams,kad jie susirinktu isgertu savo frontine 100 gramu ir iki kitu metu,kadangi tu dalyviu beveik nebeliko del ju amziaus,tad ir nera pagrindo rinktis.
   O jegu kazkam jau labai reikia rasti priezasti kad viduri savaites padauginti,tai tegul kai anekdotuose apie Stirlica susirenka virtuvese ir tyliai niunioja savo dainas.

  9. AvatarHusky (IP: 84.15.184.171)

   Gėda merui,bekiaušis kažkoks!

  10. AvatarGintas (IP: 86.100.27.215)

   Alternatyvi realybe zmoniu galvose:D Tik ka ten veikia tas jaunimas ir kiek jiem moka uz buvima ten idomu?

  11. AvatarApgailetini. (IP: 88.119.41.104)

   Vistiek viena šieno kupeta atejo tyčia su raide “Z”ant striukes.

  12. Avatarteršia erdvę (IP: 78.62.20.83)

   Šita orkų vadinama daina neturi skambėti Lietuvos (visos Europos padangėje). Ji kraupi.

  13. AvatarDalia (IP: 86.38.74.77)

   Labai jau mes atlaidūs okupantams, kurių tankai traiškė Klaipėdos krašto gyventojus bėgančius nuo raudonojo maro.

   • AvatarDaliai (IP: 78.56.19.8)

    O ką su šitomis menkystomis daryti? Pažiūrėkite, kaip jie varganai atrodo ir kiek jų apgailėtinai mažai.

   • AvatarNa matote , (IP: 90.131.35.157)

    jų jau tiek mažai , o patryjotai vis aimanuoja ir draudžia ? 🤔 ir dar su ” kaulais ” kariauja ? Bailiai be orumo ir savigarbos .

   • Avatarto Dalia (IP: 83.187.113.118)

    Kaip vertiname dabartinės valdžios sprendimus dėl lietuviškumo naikinimo? Turiu omeny moterų pavardės, nelietuviškos raidės pase ir tt.

   • Avatarto na matote (IP: 86.100.132.156)

    Sakai,su kaulais kariauja,o gal žinai,kur kokioj šaly kokia tauta kapinėse,ant kaulų rėkauja,muziką leidžia,URA rėkia,čia kas?tradicija tokia?gėda didi,tokios nepagarbos ir be kultūros ,kad baisu…Ačiū Dievui,kad mažai.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt