P0

Regionas

Preilos bibliotekos atidarymo iškilmėse – prisiminimų lavina

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-05-24


Skambant istoriniam varpui, į atnaujintą Preilos bibliotekos pastatą sugužėjo pirmieji jos lankytojai, tarp kurių ir preiliškiai, čia lankę mokyklą.

Ant Kuršių marių kranto rymantis raudonmūris pastatas jau gyvuoja daugiau nei šimtmetį – 1907 metais čia buvo įkurta parapijinė mokykla, kurioje iš pradžių mokytasi vokiečių kalba, o vėliau rusų, lietuvių kalbomis. Mokinių mažėjo, tad mokyklą teko uždaryti ir joje įsikūrė Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos Preilos filialas.  

Gintauto Beržinsko nuotr.

Bibliotekos atidarymo iškilmių metu prisiminta ilgametė Preilos mokyklos mokytoja, vėliau ėjusi šios gyvenvietės seniūnė pareigas Teodora Liobienė. Jos mokinei, šventėje dalyvavusiai preiliškei Angelei Pocevičienei likimas lėmė būti paskutiniąja šios mokyklos mokytoja. Neringos bendruomenė mintimis pagerbė ir ilgametę Preilos bibliotekininkę Janiną Teišerskienę.

Simboliška, kad po keliasdešimties metų pertraukos suskambėjo varpas, kažkada į pamokas kvietęs būtent šios mokyklos vaikus. Šiuo varpu skambino preiliškis Gintautas Stirbys, jį gavęs iš eigulio preiliškio Alfonso Liobės, ilgametės Preilos pradinės mokyklos mokytojos Teodoros Liobienės vyro.

 „Turėjo mokykla standartinį varpą, bet išdilo jo šerdis, o Liobės čia gyveno, buvo tvartelis ir šį varpelį kabindavo vyriausiajai karvei. Pažymėta, kad varpas pagamintas 1937 metais“, – mokykloje skambėjusio varpo istorija pasidalino preiliškis G. Stirbys, nusprendęs jį padovanoti Preilos bibliotekai.

Įkurta istorinės ekspozicijos erdvė

Ši dovana taps bibliotekos mansardiniame aukšte įkurdintos ekspozicijos, skirtos Preilos gyvenvietės istorijai atminti, dalimi. Vienas pirmųjų šios ekspozicijos eksponatų – iš Vokietijos atvežtas kurėno modelis, pagamintas Preiloje prieškariu gimusio Heinzo Kubillus. Preilos Labrenzo viloje eksponuotus stendus bibliotekai perdavė sutuoktiniai Andruškevičiai.

Bendrame 223,77 kv. m. plote taip pat įkurtas knygų abonementas, skaitykla su renginių sale, edukacijų erdvė.

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis dėkojo visiems, prisidėjusiems prie pastato atnaujinimo darbų.

„Tikiu, kad ši vieta nuo šiol apims dar daugiau veiklų, kad čia vyks renginiai, intelektualios diskusijos, veiks įvairios studijos ir, galbūt, gims knygos apie Neringą ir Preilą“, – pranešime cituojamas iškilmėse kalbėjęs D. Jasaitis.

Naujas bibliotekos etapas

Preilos bibliotekos tvarkybos darbus atlikusios UAB „Žimpra“ vadovo Prano Žimkaus teigimu, pastatas išties buvo avarinės būklės „buvo belikę sienos, dalis stogo ir perdangos dalis”.

Gintauto Beržinsko nuotr.

Pastato atnaujinimo darbų metu pavyko išsaugoti autentiškus balkius, pagal nuotraukas atkurti duris. Restauruoti senieji pastato laiptai bei ant sienos esantis autentiškas užrašas, vokiečių kalba liudijantis apie čia veikusią mokyklą.

Preilos bibliotekos pastatą pašventino Nidos evangelikų liuteronų parapijos klebonas Jonas Liorančas.

Neringos bendruomenę pasveikino Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas. Šventines iškilmes pažymėjo preiliškio Edvardo Pocevičiaus iniciatyva į dangų paleisti jo auginami balti balandžiai – taikos ir vilties simbolis.

Apie Preilos istoriją susirinkusiems pasakojo istorikė doc. dr. Nijolė Strakauskaitė, o Neringos meno mokyklos bibliotekai perduotu fortepijonu skambino preiliškė, meno mokyklos ugdytinė Mariya Shramkova. Fortepijoninis duetas Sonata Deveikytė-Zubovienė ir Rokas Zubovas atliko M. K. Čiurlionio simfoninę poemą ,,Jūra“, poeziją jūros tematika intarpuose skaitė aktorė Kristina Švenčionytė.  


  2022-05-24

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt