Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Muziejuje – Prūsų ir Mažosios Lietuvos praeities ženklai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-05-27


Birželio 1-ąją, 17.30 val., Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2) bus atidaryta dailininkės Evos Labutytės estampų ir ekslibrisų paroda „Prūsų ir Mažosios Lietuvos praeities ženklai“. Renginyje dalyvaus dailėtyrininkė Nijolė Tumėnienė, dailininkės sūnus Kęstutis Vanagas.

„Visas kūrėjos gyvenimas buvo skirtas Mažosios Lietuvos kultūrai, jos šviesuoliams ir prūsų istorinei atminčiai įamžinti. Siekis prikelti išnykusios iš Europos žemėlapio vienos baltų genties atminimą išskyrė ją iš kitų savo kartos grafikų. Remdamasi senoviniais artefaktais – žemėlapiais, krikštais, archeologų aptiktais keramikos, papuošalų bei kitais radiniais, dailininkė kūrė grafikos kūrinių kompozicijas ir stengėsi meno formomis prikelti iš užmaršties kraštą, kuriame pati gimė ir užaugo. Suradusi savitą, simboliais pagrįstą tragišką prūsų likimą išreiškiančią plastinę kalbą, ji sukūrė vizualųjį paminklą išnykusiai tautai ir Mažosios Lietuvos praeičiai. Eva Labutytė buvo žinoma ne vien kaip menininkė, bet ir kaip aktyvi visuomenininkė. Ją buvo galima sutikti parodų atidarymuose, kraštotyros ekspedicijose Šilutės ir Klaipėdos apylinkėse, besirūpinančią Klaipėdos krašto iškilių žmonių kapais ar Martyno Jankaus muziejaus steigimo reikalais. Eva Labutytė – viena lietuvininkų bendrijos „Mažoji Lietuva“ steigėjų, tarptautinių parodų „Krikštai mene“ ir „Kurėnų vėtrungės“ sumanytoja ir rengėja. Taip pat rūpinosi Mažosios Lietuvos enciklopedijos rengimu, Liuteronų parapijos Vilniuje atkūrimu”, – rašo muziejus.

Eva Labutytė (1938–2003) gimė Šilutės r., Begėdžių k. Mokėsi Plikiuose, Klaipėdoje. 1967 m. baigė Lietuvos valstybinį dailės institutą (dabar – Vilniaus dailės akademija). Gyveno ir kūrė Vilniuje. Nuo 1968 m. dailininkė dalyvavo Lietuvos ir užsienio šalių dailės parodose. Yra sukūrusi per 400 įvairių grafikos darbų (estampų, miniatiūrų) bei daugiau kaip 300 ekslibrisų. Geriausiais laikomi ir šioje parodoje eksponuojami estampų ciklai „Prūsų atminimui“ (1988), „Kelionė per prūsų žemę“, „Runų raštai“ ir „Palikimas“ (1998).

Eva Labutytė yra Sidabrinės nendrės (Šilutė, 1994), tarptautinės prūsų ir prūsų bičiulių draugijos „Tolkemita“ (Vokietija, 1998), rašytojos Ievos Simonaitytės (Agluonėnai, Klaipėdos r., 2000), dr. Genovaitės Kazokienės vaizduojamojo meno fondo (Vilnius, 2001) premijų laureatė.

Paroda muziejuje veiks iki liepos 2 d.


  2022-05-27

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt