P0

Verslas

„Baltpool“: šilumos kaina ir toliau augs

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-05-30


Per pastaruosius kelerius metus šildymo kainos Lietuvoje atsidūrė sūpuoklėse – po rekordiškai žemų kainų 2020-2021 m. praėjęs šildymo sezonas buvo brangiausias per paskutinius 10 metų. Tarptautinė birža „Baltpool“ prognozuoja, kad dėl brangstančių energetinių išteklių šilumos kainos ateinantį sezoną toliau turėtų augti.

„Praėjusį šildymo sezoną stebėjome drastiškus biokuro kainų pokyčius – per metus vidutinė biokuro kaina padidėjo daugiau nei dvigubai – nuo 10,78 EUR už MWh iki 23,34 EUR už MWh.Biokuro kainų šuolis tiesiogiai atsiliepė vidutinei šildymo kainai, kuri per metus išaugo kiek nuosaikiau – nuo 4,23 ct už kWh iki 7,45 ct už kWh“, – praėjusio sezono rezultatus komentavo Vaidotas Jonutis, „Baltpool“ prekybos skyriaus vadovas.

Teigiama, jog biokuro kainos išaugo dėl sumažėjusio importo iš Baltarusijos. Asociatyvi portalo archyvo nuotr.
Tarp brangiausiai už biokurą mokėjusiųjų – klaipėdiečiai

Praėjusį šildymo sezoną brangiausiai už biokurą mokėjo Marijampolės ir Klaipėdos apskričių gyventojai, o mažiausiai –  Utenos ir Šiaulių apskričių vartotojai. Remiantis „Baltpool“ kainų statistika, skirtingose apskrityse biokuro kainos svyravo nuo 21,79 EUR už MWh iki 30,47 EUR už MWh.

„Baltpool“ duomenimis, Lietuvoje buvo užfiksuotas didžiausias trumpalaikių biokuro sandorių (ang. spot) kainų didėjimas. Palyginus su 2020-2021 m. sezonu, praėjusį sezoną Lietuvoje biokuras brango 2,3 karto (iki 26,56 EUR už MWh), kai Latvijoje – 2,1 karto (iki 25 EUR už MWh), o Estijoje – pusantro karto (iki 19,72 EUR už MWh).

„Baltpool“ prekybos skyriaus vadovas pažymėjo, kad priklausomybė nuo biokuro importo iš Baltarusijos buvo pagrindinis veiksnys, turėjęs įtakos bendram biokuro ir šildymo kainos didėjimui.

„2020 m. baltarusiško biokuro dalis sudarė 32 proc. viso biokuro Lietuvoje, tačiau Baltarusijai dėl politinių priežasčių reikšmingai pakėlus biokuro kainas, importo dalis iš Baltarusijos 2021 m. nukrito iki 24 proc. Drastiškai sumažėjus baltarusiško biokuro importui, kainų lygis Lietuvoje gerokai išaugo. Akivaizdu, kad didelė priklausomybė nuo žaliavos iš nedraugiškos valstybės yra rizikingas reiškinys“, – komentavo V. Jonutis.  Pasak eksperto, Estijoje biokuro iš Baltarusijos dalis buvo mažesnė, todėl ir bendras biokuro brangimas buvo kur kas mažesnis nei Lietuvoje.

Kainos augs

Pasak V. Jonučio, sumenkus importui iš Baltarusijos, biokuro prieinamumas rinkoje mažėja, o tai lemia kainų augimą. Apie būsimą biokuro kainos augimą indikuoja skirtumas tarp biokuro kainos šią vasarą ir išankstinės besiformuojančios kainos ateinančiam žiemos sezonui.  

V. Jonučio teigimu, žvelgiant į perspektyvą nereikia tikėtis, kad biokuro brangimą bent dalinai kompensuos alternatyvaus kuro – gamtinių dujų – kainos, kurios šiuo metu taip pat yra gerokai pakilusios.

„Matome politines pastangas dėl karo Ukrainoje apriboti rusiškų gamtinių dujų importą, tačiau Europos šalių priklausomybė nuo rusiškų dujų yra didelė ir ją greitu metu nebus lengva sumažinti. Nereikėtų tikėtis, kad gamtinių dujų kaina sumažės ir tai padės sušvelninti šilumos kainų augimą Lietuvoje“, –  teigė V. Jonutis, pridurdamas, kad biokuro kainos galėtų mažėti, jei dėl galimo pasaulinės ekonomikos sulėtėjimo, rinkoje kristų medienos kainos.

Imasi sprendimų kainoms suvaldyti

Siekiant sumažinti biokuro kainų augimą, „Baltpool“ rinkos dalyviams pristatė naują prekybos produktą – kirtimo liekanas (SM3D). Pasak „Baltpool“ generalinio direktoriaus Andriaus Smaliuko, šis produktas padidintų vietinio biokuro pasiūlą rinkoje ir dalinai kompensuotų sumažėjusį importą.

Be to, „Baltpool“ biokuro tiekėjams planuoja pasiūlyti pagreitinti atsiskaitymo už pristatytą biokurą terminus. Kuriama paslauga, kuri leistų tiekėjams gauti lėšas kitą dieną po kokybės ataskaitos suderinimo. Šis sprendimas padėtų tiekėjams operatyviau padidinti apyvartinį kapitalą, kurį galima panaudoti pabrangusioms žaliavoms įsigyti.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

INFORMACIJA

Tarptautinė biokuro birža „Baltpool“ – tai elektroninė prekybos platforma, kurioje vyksta prekybos aukcionai standartizuotais biokuro produktais. Lietuvoje „Baltpool“ taip pat organizuoja medienos bei šilumos aukcionus, vykdo VIAP lėšų DAEI administravimą. „Baltpool“ priklauso Lietuvos valstybės valdomai energetikos įmonių grupei EPSO-G. Biokuro biržą prižiūri ir reguliuoja Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba.


  2022-05-30

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt