P0

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Silkių rūšiavimo ir laikymo kubilai laukia savanorių

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-06-03


Klaipėdos universiteto (KU) Konservavimo ir restauravimo centras, vadovaujamas restauratorės Akvilės Poškienės, pradeda antrąjį XIX a. silkių rūšiavimo sistemos konservavimo etapą. Jis užtikrins, kad unikalus industrinio-jūrinio kultūros paveldo įrenginys būtų išsaugotas, paruoštas restauruoti, o vėliau ir eksponuoti.

Medinę XIX a. silkių rūšiavimo ir laikymo inžinerinę sistemą KU archeologų komanda, vadovaujama dr. Raimondos Nabažaitės, aptiko dar 2016-aisiais. KU nuotr.
Radinys aptiktas istoriniame sandėlyje

Medinę XIX a. silkių rūšiavimo ir laikymo inžinerinę sistemą KU archeologų komanda, vadovaujama dr. Raimondos Nabažaitės, aptiko dar 2016-aisiais. Ji rasta atliekant archeologinius tyrimus sklype prie Dangės upės krantinės (Turgaus g. 37) buvusio silkių rūšiavimo sandėlio viduje. Iš aptiktų 6 silkių kubilų ištraukti 2 geriausiai išlikę. Juos nuspręsta išardyti ir drauge su latakais konservuoti. Tokiam dideliam objektui konservuoti  KU buvo įrengtos specialios talpos, visi 73 mediniai elementai buvo užmerkti į specialų tirpalą, stabdantį medienos irimo procesus.

Archeologų aptiktas radinys objektas yra didelės apimties ir unikalus ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos regione. Kol kas tokios sistemos atitikmenų kaimyninėse jūrinėse valstybėse aptikti nepavyko. Radinys sulaukė ir netiesioginio ekspertų įvertinimo – 2017 m. rekonstruotam silkių sandėliui ir jo konversijai pagal UNESCO kriterijus buvo suteiktas autentiškumo ženklas. Objektas ypač aktualus marinistinės kultūros pažinimui, liudijantis vietinių XIX a. amatų, industrijos, prekybos bei kulinarinio paveldo kultūrą.

Silkių kubilai ruošiami restauravimui

Šiuo metu visos silkių rūšiavimo ir laikymo sistemos sudedamosios dalys yra ištrauktos iš konservuojančio tirpalo ir specialistai pradeda antrąjį jų atkūrimo etapą – konservavimą tepimo būdu. Tai reiškia, kad kiekvienas elementas bus vilgomas specialiu tirpalu, džiovinamas ir vėl tepamas, tol, kol jis bus parengtas restauruoti. Prognozuojama, jog konservavimo ir restauravimo darbai gali užtrukti 2-3 metus. Kur atkurtoji silkių rūšiavimo ir laikymo sistema bus eksponuojama, galutinio sprendimo nėra. Svarstomos įvairios idėjos: nuo restauruotų silkių kubilų patalpinimo to vertoje restoraninėje erdvėje iki eksponavimo muziejuje.

Silkių kubilų ir latakų sudedamųjų dalių konservavimu rūpinasi archeologinės medienos restauratorė A. Poškienė, ją konsultuoja projekto partnerio atstovai – Deimantė Baubaitė, Nacionalinio muziejaus LDK Valdovų rūmų restauravimo skyriaus vyriausioji restauratorė. Dalinė finansinė parama šiems darbams 2022 m. gauta iš Lietuvos kultūros tarybos.

Martyno Vainoriaus nuotr.
Reikalingos savanorių rankos

Kadangi konservavimas tepimo būdu reikalauja daug žmogiškųjų resursų, o finansiniai ištekliai riboti, KU Konservavimo ir restauravimo centro komanda kviečia prie šio veiksmo jungtis savanorius, žmones, kuriems rūpi mūsų miesto ir krašto istorija bei paveldas, kuriems būtų smagu prisidėti prie šio kultūros objekto išsaugojimo.

Birželio 9-ąją, ketvirtadienį, 16-18 val. potencialiems savanoriams rengiama Atvirų durų diena KU Konservavimo ir restauravimo centre. Susirinkusieji turės galimybę daugiau sužinoti apie patį centrą ir jo veiklas, pamatyti atkuriamą radinį, susipažinti su konservavimo eiga ir taip pasitikrinti, ar ši veikla jiems įdomi.

Susitikimo vieta – KU aikštė (Herkaus Manto g. 84, prie  pastato su bokšteliu ir laikrodžiu). Negalintieji tądien atvykti kviečiami registruotis el. paštu: krc.briai@ku.lt .


  2022-06-03

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt