P0

Fotoreportažai, Kultūra

Vasaros paroda Klaipėdoje pristato Jono Meko kūrybą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-06-09


Vasarą MO muziejus vėl svečiuojasi Klaipėdoje. Šiemet, švenčiant 100-ąsias Jono Meko gimimo metines, MO muziejus „Švyturys BHouse“ patalpose eksponuoja ryškiausius parodos „Mekas mirksi geriau“ fragmentus.

Trečiadienį surengtą parodos atidarymo vakarą Klaipėdoje lydėjo istorijos apie žymų avangardinio kino kūrėją. Savo prisiminimais dalijosi su Jonu Meku Niujorke dirbusi šiuolaikinio meno rinkos ekspertė Justė Jonutytė.

Dano Macijausko nuotr.

Klaipėdiečiai ir miesto svečiai parodą „MO Klaipėdoje. Mekas mirksi geriau“ galės pamatyti iki rugsėjo 4 dienos. Vasarą muziejuje vyks ir pokalbiai apie Joną Meką, vienas jų liepos mėnesį planuojamas ir Klaipėdoje. Daugiau informacijos apie pokalbius, kurie vyks ir Vilniuje, ir Klaipėdoje, galima rasti MO muziejaus kalendoriuje: https://mo.lt/kalendorius/ Visi pokalbių dalyviai bus paskelbti netrukus.

„Vasaros neįsivaizduojame be MO muziejaus parodos Klaipėdoje. Kiekvienais metais džiaugiamės parodos kelione prie jūros, kurią įgyvendinti mums padeda didysis MO muziejaus partneris. Šiemet švenčiame Jono Meko šimtmetį, todėl net neabejojome, kokia paroda turi būti eksponuojama Klaipėdoje „Švyturys BHouse“ – tik „Mekas mirksi geriau“. Tikime, kad uostamiesčio gyventojai ir miesto svečiai sustabdytuose J. Meko filmų kadruose galės naujai atrasti vieną ryškiausių pasaulinės kultūros figūrų iš Lietuvos, legendinį avangardinio kino kūrėją, rašytoją ir poetą“, – pasakoja Milda Ivanauskienė, MO muziejaus vadovė.

„Švyturys-Utenos alus“ vadovas Rolandas Viršilas sako, jog įmonė stengiasi per ilgalaikę paramą Lietuvos menininkams bei muziejams praturtinti visuomenę. Tad, anot jo, suteikti galimybę klaipėdiečiams artimiau susipažinti su vienu garsiausių kūrėjų – natūralus ir bendruomeniškumo padiktuotas žingsnis.

„Nuolat prisidedame prie įvairių meno ir kultūros projektų, stengiamės, kad jie pasiektų mūsų uostamiestį. Su MO muziejumi bendradarbiaujame jau daug metų, tad suprantame vieni kitus iš pusės žodžio. Jie žino, kiek daug kiekvienam mūsų reiškia kultūrinis paveldas, o mes džiaugiamės galėdami juo dalytis su visais pajūrio svečiais“, – sako R. Viršilas.

Kultūros straipsnių vidus

Parodoje „MO Klaipėdoje. Mekas mirksi geriau“ eksponuojamos J. Meko fotografijos, kuriose galima išvysti Niujorko gyvenimą ir ne vieną žymų veikėją: Yoko Ono, Johną Lennoną, Andy Warholą, Nam June Paiką, Elvį Preslį ar Jurgį Mačiūną. Negana to, parodos lankytojai turės progos pamatyti ir ikoninį J. Meko bei siurrealizmo žvaigždės Salvadoro Dali susimirksėjimą, kuris ir nulėmė parodos pavadinimą. 

Visgi savo kadruose avangardinio kino kūrėjas J. Mekas asmenybių nesureikšmina. Jis turėjo neįtikėtiną savybę atsidurti ten, kur nereikšmingi kasdieniai susitikimai virsdavo istorija. Taigi ir žinomos meno bei popkultūros žvaigždės jo filmų kadruose nėra tikslingai fiksuojamos, o tampa bendro Niujorko kultūrinio konteksto dalimi. Meko žvilgsnis ieško ne kultinių asmenų ar reikšmingų monumentų, jo kamera nukreipta į draugus – trapius ir pažeidžiamus artimus žmones. J. Meko filmų kadrai liudija, kaip susipynę 6-ojo, 7-ojo dešimtmečių avangardinio meno ir populiariosios kultūros kūrėjų ryšiai ir įtakos. 

Parodos Klaipėdoje pasakojimą papildo specialiai jai paruoštas e. gidas. Jame galima ne tik išgirsti, bet ir pamatyti pasakojimus apie Joną Meką ir artimiausius jo aplinkos žmones. E.gido klausytis galima savo telefone: gidas.mo.lt.


  2022-06-09

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt