P0

Miestas

Senųjų Smeltės kapinaičių vietoje – meninis akcentas

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2022-06-21


Netrukus prasidės Smeltės kaimo senųjų kapinių Klaipėdoje tvarkybos projektavimas, vainikuotas meninio akcento sukūrimu. Tiksliau, projektas aprėps tik tą dalį kapinaičių teritorijos, kurios nespėjo apriesti negailestinga pramonė ir Kalnupės gatvė.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Geroji žinia mirusiųjų atminimui yra ta, kad, pasak Vitalijaus Juškos, Klaipėdos miesto savivaldybės paveldosaugos skyriaus vedėjo, Klaipėdos valstybinis jūrų uostas lyg atsisakė sumanymo Kalnupės gatvę perkelti labiau į pietų pusę – tuomet ji tiestųsi tiesiog per kapinių vietą. Aišku, ta žinia nepradžiugins dabar prie Kalnupės gatvės esančių daugiabučių namų gyventojų.

Projektuojama bus ta dalis Smeltės kaimo ir Gedminų dvaro kapinaičių, pokariu sujungtų į vieną vienetą, kuri yra apibrėžta Kultūros paveldo registre. Ji yra Minijos gatvėje, tarp Kalnupės ir Nevėžio gatvių.

Savivaldybė jau perka techninio darbo projekto parengimo, įskaitant tyrinėjimus, paslaugas.

Tikimasi, kad techninis projektas ir jo pagrindu atliekami darbai bus baigti per 32 mėnesius.  Projekto tikslas – „atnaujinti Smeltės senųjų kapinių teritoriją, sukuriant naujos kokybės ir funkcijos erdvę, atitinkančią šios vietos memorialinį reikšmingumą”.

Projektuotojai privalo „pasiūlyti meninį akcentą (sukurtą profesionalaus menininko), kuris savo išraiška ir masteliu organiškai įsilietų į esamą kapinių erdvę”. Meninis akcentas turi būti iš vario, bronzos arba natūralaus akmens. Taip pat reikės numatyti sprendinius dėl kapinių teritorijos takų atkūrimo, teritorijos aptvėrimo, apšvietimo, želdinių.

„Pateikti sprendiniai turi būti tinkami aplinkai pertvarkyti sukuriant ekonomiškai, kultūriškai ir estetiškai patrauklią miesto viešosios pagarbos aplinką”, – rašoma paskelbtuose dokumentuose.

INFORMACIJA

Smeltės kaimas, Klaipėdos priemiestis, istoriniuose šaltiniuose minimas jau nuo XVI amžiaus. Per II Pasaulinį karą, įžengus sovietų kariuomenei, gyventojų Smeltės kaime neliko.

Smeltės kaimui priskiriamos bent 4 kapinaitės dabartinėje Klaipėdos miesto teritorijoje. Vienos iš jų yra uosto teritorijoje. Formaliai Smeltės kapinės buvo uždarytos 1953 metais.


  2022-06-21

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt