P0

Vasara

Tokios Joninės kaip šiemet – retos

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-06-23


Liaudies išmintis byloja, kad per Jonines visada lyja. Ar tikrai šis faktas teisingas, galima patikrinti naudojant lietingų dienų (>0,1 mm) pasikartojimą 1991–2020 m. laikotarpiu.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, vidutiniškai Lietuvoje birželio 23 ir 24 dienomis dažniau lyja, nei nelyja, tačiau pasakymas „visada per Jonines lyja” nėra teisingas. Lietaus pasikartojimas birželio 23 ir 24 d. siekia atitinkamai 58 % (17 iš 30 metų) ir 64 % (19 iš 30 metų).

Teigiama, jog pasikartojimo reikšmė labai priklauso nuo šalies vietovės. Birželio 23 d. (Joninių išvakarių dieną) dažniau krituliai iškrenta pajūryje, Kauno ir Biržų apylinkėse (62–66 %). Birželio 24 d. (Joninių dieną) – Vidurio Lietuvoje bei didelėje dalyje Šiaurės ir Rytų Lietuvos (66–74 %).

Kodėl būtent tokiu metų laikotarpiu taip dažnai lyja? Nors nėra tiksliai žinoma, kodėl būtent šios dvi dienos taip išsiskiria, tačiau tai labiausiai sietina su intensyvesne ciklonine cirkuliacija ir popietine konvekcija. Joninių laikotarpiu dienos trukmė yra pati ilgiausia metuose, todėl Saulė stipriai šildo žemę. Stiprus įšilimas dažnai siejasi su žemesnio slėgio atmosferos cirkuliacijos ir cikloninės bei frontinės veiklos suintensyvėjimu.

Pati lietingiausia Joninių laikotarpio diena buvo 1999 metais birželio 23-oji Biržuose, kai per parą iškrito katastrofinį kriterijų „labai smarkus lietus“ atitinkantis kiekis, net 84,7 mm, kas atitinka viso birželio mėnesio kritulių kiekį. Daugiausiai kritulių birželio 24 dieną yra iškritę 1990 metais Šauliuose – 63,1 mm (taip pat atitinka viso birželio mėnesio normą).

Prisimenant paskutinius keturis metus, tai 2021 m. Joninės buvo labai šiltos, bet laužus daug kur Lietuvoje bandė gesinti vasariškos audros. 2020 m. birželio 23 d. gausių kritulių sulaukė tik vakarinė Lietuvos dalis ir pajūris (Klaipėdoje iškrito 61 mm), o birželio 24 d. buvo be lietaus. 2019 m. Joninės buvo visai sausos, o 2018 m. Joninės buvo artimiausios daugiametėms reikšmės – palijo visur to truputį.

Kokie orai bus šiemet?

Sinoptikai prognozuoja, kad šiemet Joninių ilgasis savaitgalis bus, kaip reta, sausas ir šiltas. Vis dėlto per pačią Joninių naktį/paryčiais šiltesnis rūbas nepamaišys.

Ketvirtadienį visoje šalyje be lietaus. Naktį vietomis rūkas. Vėjas nepastovios krypties, naktį silpnas, dieną 4–9 m/s. Temperatūra naktį 8–13, dieną 22–27, pajūryje 19–21 laipsnis šilumos. 

Lietaus nenumatoma ir visą ilgąjį savaitgalį.

Penktadienio dieną temperatūra kils iki 23–28 laipsnių, šeštadienį – iki 24–29, o sekmadienį – net iki 30 laipsnių.

Pagal išankstines prognozes panašiai šilta ir be lietaus turėtų būti ir kitos savaitės pirmoji pusė.

INFORMACIJA

Klaipėdoje ketvirtadienį Joninių šventė vyks atnaujintame Dangės skvere. Čia nuo 19 val. pasirodys tradicinio folkloro ansambliai „Ratilio“, „Alka“, „Alkiukai“, „Kuršių ainiai“, „Senoliai“. Vyks įvairios edukacijos, pradedant etnopramogomis, žaidimais vaikams bei baigiant žolynų pynimu. Šventę vainikuos efektingas „Ugnies šokio“ fakyrų pasirodymas.


  2022-06-23

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt