P0

Regionas

Doviluose – saga apie Lietuvą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-06-27


Į Dovilų etninės kultūros centrą Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 6-ąją, atkeliauja unikali paroda, kurios autorė – žurnalistė, fotomenininkė Lilija Valatkienė. Projekto partneris – Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija.

Idėjos autoriai – L. Valatkienė ir V. Juška. Organizatorių nuotr.

Paroda tyrinėja bene aktualiausią šiandienos Lietuvos problemą – gyventojų emigraciją. Pagrindine komunikacijos priemone šiame meniniame projekte tapo saga. Per paprastą sagą  įtvirtinamas universalus pasakojimas. Projekto tikslas – iškelti sau bei visuomenei Lietuvos piliečių emigracijos klausimą, įvairiomis meninės raiškos priemonėmis paanalizuoti minėtą problemą ir paskatinti visuomenę diskusijai.

„Šis projektas – apie mus, Lietuvos gyventojus ir pasaulio lietuvius. Tai mūsų šaukinys, raginantis grįžti emigrantus namo. Norėdami įgyvendinti savo kūrybinį sumanymą, 2018-ųjų gruodį socialiniuose tinkluose paskelbėme sagų rinkimo akciją. Į šį veiksmą įsijungė tūkstančiai žmonių iš įvairiausių Lietuvos miestų, miestelių, kaimų ir vienkiemių. Jie rinko, vežė, nešė, siuntė sagas. Atsiliepė ir Lenkijos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Vokietijos, Australijos, JAV, Anglijos, Škotijos, Kanados lietuviai, atsiuntę tūkstančius įdomių sagų, tarp kurių buvo istorinės garsių asmenybių sagos bei jų aprašymai. Projektui surinkome 1 milijoną 500 tūkstančių sagų, iš kurių ant darbo drabužių sukurta meninė instaliacija „Saga – žmogus”, – pranešime cituojama idėjos autorė L. Valatkienė. 

Instaliaciją papildo jos ir dailininko Vlado Merečinsko sukurtas emigracijos žemėlapis iš sagų ir unikalus rašytojos Žemaitės portretas. Dovilų etninės kultūros centro salėje iš sagų suformuota „emigracijos sala“.

Šios instaliacijos tikslas – pasėmus rieškučiomis sagas, pajusti, suskaičiuoti ir įsivaizduoti emigracijos skaičius, kurie po tokio veiksmo ir diskusijų nebeatrodys vien plika statistika.

Už šį kūrybinį projektą bendraautoriai L. Valatkienė ir Vytautas Jonas Juška 2020 m. Lietuvos žurnalistų sąjungos, Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos ir Biržų rajono savivaldybės sprendimu buvo įvertinti Antano Macijausko premija.

Parodos atidarymas – liepos 6 d., 16 val. Ji veiks iki rugsėjo 9 d.


  2022-06-27

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt