P0

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Išleis knygą apie Klaipėdos krašto prijungimo šimtmetį

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2022-06-30


Klaipėdos universitetas savivaldybės užsakymu įsipareigojo parengti knygą „1923-ieji: Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos: dalyviai ir jų liudijimai“.  Knygos turinys turi būti sukurtas iki gruodžio 1 d., savivaldybei tai kainuos 4 tūkstančius eurų. 

Vadinamosios Klaipėdos sukilimo operacijos dalyviai Rimkuose. Lietuvos centrinio valstybės archyvo nuotr.

Knygą sudarys kelios dalys. Vienoje iš jų turi būti „kiek įmanoma išsamus Klaipėdos operacijoje dalyvavusiųjų (iš Lietuvos pusės) sąrašas su nuorodomis į archyvinius šaltinius”. Numatoma, kad „sąrašas turi būti beveik du kartus pilnesnis nei iki šiol publikuoti panašūs sąrašai”.

Kitą knygos dalį sudarys 1923  metų įvykių dalyvių liudijimai „ir vienalaikiai liudijimai apie pačius dalyvius: archyvinė ir iš dalies publikuota medžiaga, pirmenybę teikiant neskelbtiems ir XX a. 3-4 -uoju dešimtmečiais surašytiems dokumentams”.

Iki šiol neskelbti dokumentai turėtų sudaryti apie pusę leidinio turinio. Knyga būs iliustruota nuotraukomis, originaliomis schemomis iš archyvų, kiek tai būtina archyviniams dokumentams papildyti. Knygos apimtis apibrėžta taip: „15 aut. lankų”.

INFORMACIJA

Ratifikavus Versalio sutartį, 1920 m. sausio 10 d. Klaipėdos kraštas buvo atskirtas nuo Vokietijos. Antantės valstybių vardu jį buvo pavesta valdyti Prancūzijai iki tol, kol bus apsispręsta dėl tolimesnio šio krašto likimo.

Lietuvos valstybės parengta sėkminga karinė operacija, vadinama „sukilimu”, prasidėjo 1923 m. sausio 10 d. Nesulaukusi motyvacijos gintis neturinčių prancūzų pasipriešinimo, sausio 15 d. reguliarioji Lietuvos kariuomenė ir šauliai įžengė į Klaipėdos kraštą. 

1923 m. vasario 16 d. Ambasadorių konferencija paskelbė Antantės ir Lietuvos susitarimą pagal kurį Klaipėdos kraštas buvo perduotas Lietuvai su sąlyga, kad, parengus Klaipėdos krašto statusą apibrėžiančius dokumentus, kraštui bus suteikta autonomija ir bus įsteigtos autonominės institucijos.


  2022-06-30

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt