Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2022-06-30 |
Klaipėdos universitetas savivaldybės užsakymu įsipareigojo parengti knygą „1923-ieji: Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos: dalyviai ir jų liudijimai“. Knygos turinys turi būti sukurtas iki gruodžio 1 d., savivaldybei tai kainuos 4 tūkstančius eurų.
Knygą sudarys kelios dalys. Vienoje iš jų turi būti „kiek įmanoma išsamus Klaipėdos operacijoje dalyvavusiųjų (iš Lietuvos pusės) sąrašas su nuorodomis į archyvinius šaltinius”. Numatoma, kad „sąrašas turi būti beveik du kartus pilnesnis nei iki šiol publikuoti panašūs sąrašai”.
Kitą knygos dalį sudarys 1923 metų įvykių dalyvių liudijimai „ir vienalaikiai liudijimai apie pačius dalyvius: archyvinė ir iš dalies publikuota medžiaga, pirmenybę teikiant neskelbtiems ir XX a. 3-4 -uoju dešimtmečiais surašytiems dokumentams”.
Iki šiol neskelbti dokumentai turėtų sudaryti apie pusę leidinio turinio. Knyga būs iliustruota nuotraukomis, originaliomis schemomis iš archyvų, kiek tai būtina archyviniams dokumentams papildyti. Knygos apimtis apibrėžta taip: „15 aut. lankų”.
INFORMACIJA
Ratifikavus Versalio sutartį, 1920 m. sausio 10 d. Klaipėdos kraštas buvo atskirtas nuo Vokietijos. Antantės valstybių vardu jį buvo pavesta valdyti Prancūzijai iki tol, kol bus apsispręsta dėl tolimesnio šio krašto likimo.
Lietuvos valstybės parengta sėkminga karinė operacija, vadinama „sukilimu”, prasidėjo 1923 m. sausio 10 d. Nesulaukusi motyvacijos gintis neturinčių prancūzų pasipriešinimo, sausio 15 d. reguliarioji Lietuvos kariuomenė ir šauliai įžengė į Klaipėdos kraštą.
1923 m. vasario 16 d. Ambasadorių konferencija paskelbė Antantės ir Lietuvos susitarimą pagal kurį Klaipėdos kraštas buvo perduotas Lietuvai su sąlyga, kad, parengus Klaipėdos krašto statusą apibrėžiančius dokumentus, kraštui bus suteikta autonomija ir bus įsteigtos autonominės institucijos.
Parašykite komentarą