Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Sensorinis sodas – žmogaus vidinio sodo puoselėjimui

Samanta Malakauskaitė, „Atviros Klaipėdos" praktikantė
2022-07-09


Klaipėdoje, prie pat Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios, oficialiai atidarytas kunigo Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos sensorinis sodas. Kitaip tariant – „pojūčių ir potyrių sodas“.

Samantos Malakauskaitės nuotr.

Bendradarbiaujant trims partneriams – Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolynui, Poilsio ir reabilitacijos centrui „Pušynas“ bei Liepojos psichiatrinei ligoninei „Piejuras slimnica“ – buvo įkurti trys sensoriniai sodai. Vienas iš jų – Klaipėdoje.

Pagrindinis šio sodo tikslas – padėti žmonėms, turintiems įvairių fizinių, psichinių, emocinių ir elgesio sutrikimų, tačiau atvykti nusiraminti ir atgauti jėgas čia gali kiekvienas.

„Čia yra ir šeimoms, ir pavieniams asmenims, seneliams, įvairioms bendrijoms, bendruomenėms, socialinėms įstaigoms – visiems“, – taip apie sodo paskirtį kalbėjo sensorinio sodo savanorė ir greta įsikūrusio lauko vaikų darželio „Šv. Pranciškaus paukšteliai“ vadovė Janina Urbikienė.

Įėjus pro kaltinio metalo sodo vartus lankytojus pasitinka gausybė įvairių augalų, specialiai parinktų tam, kad stimuliuotų skirtingus žmogaus pojūčius. Pasak apželdinimo specialistės Romos Urbonienės, tokių augalų ir medžių sensoriniame sodelyje šiuo metu yra per 130.

„Visi augalai parinkti taip, kad stimuliuotų arba slopintų penkis pojūčius. Vieni augalai turi raminantį poveikį, kiti – aktyvinantį, o kiti – dvejopą. <..> Per augalus, per natūralumą galima pagerinti savijautą, pajusti geresnes emocijas“, – apie sode auginamų augalų poveikį pasakojo R. Urbonienė.

„Jei žmogus depresijoje – jam nesinori nieko, o atėjus į sodą galima mažais žingsniais pradėti: vienus augalus lieti, kitus ragauji, kitus uostai, klausai vandens čiurlenimo, paukščių čiulbėjimo, bičių dūzgimo…“, – antrino projekto koordinatorė Vilija Jonušaitytė-Brosse.

Visas sodas yra padalintas į penkias erdves, kurioms suteikti natų pavadinimai. Pavyzdžiui, Do – bendrystės zona, kurioje įrengta pavėsinė arba Mi – pažinimo džiaugsmo zona, kur galima pamatyti vaikų sodintas grūdines kultūras.

Vaikštant sode visose penkiose erdvėse yra stimuliuojami septyni žmogaus pojūčiai: regėjimas, klausa, uoslė, skonis, lytėjimas, pusiausvyra bei kūno padėties jutimas. Tai padeda padaryti ne tik gausybė želdinių, bet ir įrengta pavėsinė, paukščių namelis, vabzdžių „viešbutis“, triušių aptvarėlis, čiurlenantis fontanas, sensorinis takas, poilsiui skirti suoleliai ir kitos priemonės.

Tiesa, naujai atidarytas sensorinis sodas nėra vienintelė vieta pasigrožėjimui, bendravimui ir atsipalaidavimui.

„Tai yra integruota tąsa brolio Benedikto sumanytų ir kuriamų sodų. Greta vienuolyno ir bažnyčios yra nuostabūs trys rožynai su keliais tūkstančiais rožių, šiandien atidarytas sensorinis sodas, o ateityje planuojamas dar vienas sodas su tvenkiniu ir arbatos nameliu“, – apie brolių pranciškonų kuriamo Šv. Pranciškaus vilties miesto ateities planus užsiminė projekto koordinatorė.


  2022-07-09

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt