P0

Fotoreportažai, Uostas ir jūra

Pagerbė kapitono Liudviko Stulpino atminimą (2)

Samanta Malakauskaitė, „Atviros Klaipėdos" praktikantė
2022-07-15


Penktadienį Smiltynės Kopgalio kapinaitėse paminėtos pirmojo nepriklausomos Lietuvos Klaipėdos uosto kapitono Liudviko Stulpino 88-osios mirties metinės.

Samantos Malakauskaitės ir Lietuvos jūrininkų sąjungos nuotr.

„Įvertinti jo nuopelnus būtų sunku, kadangi jie nepamatuojami yra. Tai nusipelnęs Lietuvai žmogus“, – minėjimo metu teigė buvęs ilgametis Lietuvos jūrininkų sąjungos (LJS) pirmininkas Petras Bekėža.

Jis pasakojo, jog L. Stulpinas laivais susidomėjo būdamas 14 metų.

Uosto vidus kompas

„Atvyko į Liepoją, pamatė Baltijos jūrą, pamatė uostą, prie uosto kratinių stovinčius tiek uosto, tiek didelius okeaninius laivus. Visa tai sužavėjo Liudviką ir jisai pradėjo ieškotis darbelio prie kokio nors laivelio“, – apie L. Stulpino kelią nuo jungos iki kapitono dalinosi P. Bekėža.

L. Stulpinas, anot buvusio LJS pirmininko, tapęs kapitonu, pradėjo vadovauti didžiausiems carinės Rusijos keleiviniams laivams, kurie kursavo iš Liepojos į Niujorką.

Po Spalio perversmo L. Stulpinas sugrįžo į Liepoją, kur užsiėmė jūriniu verslu. Tuo metu Lietuvos valstybė paskyrė jį Lietuvos konsulu Liepojoje.

„1923 metais Klaipėdos kraštas ir Klaipėdos uostas buvo prijungti prie Lietuvos ir Lietuvos jūrininkų sąjungos teikimu Liudvikas Stulpinas buvo paskirtas pirmojo lietuviško Klaipėdos uosto kapitonu ir vadovu“, – pasakojo P. Bekėža.

Ilgametis LJS pirmininkas pažymėjo, jog L. Stulpinas labai aktyviai dalyvavo steigiant Lietuvos jūrininkų sąjungą, Kauno technikos mokykloje padėjo įsteigti fakultetą, kuriame buvo rengiami būsimi jūrininkai bei daug prisidėjo vystant Klaipėdos uostą.

Savo mintimis apie L. Stulpino veiklą pasidalino ir dabartinis LJS pirmininkas Aleksandras Kaupas.

„Visą laiką man tokia mintis kirbėjo, kas tai per žmogus, <…> ką jis padarė su savo tokiu įspūdingu gyvenimu. Tai tiesiog atnešė jūrą, praplėtė ją. Atnešė jūrą net iki Telšių. Didžiausia pagarba jam. Visąlaik prisiminkim, kad reikia dirbti, stengtis, neužmiršti plėsti savo galimybes ir teikti jūrą toliau, negu ji yra”, – sakė jis.

„Čia mūsų visų buvimas yra tam tikrų vertybių ir tradicijų pagrindas. Jeigu žmonės neturi tradicijų, dažniausiai nebūna ir vertybių. <…> Jūs esat tie nešėjai tų vertybių, tradicijų, nes be jūsų labai kas mažai ateitų į šį kampelį“, – apie LJS narių veiklą sakė minėjime dalyvavęs Klaipėdos vicemeras Arvydas Cesiulis.


  2022-07-15

  2 komentarai “Pagerbė kapitono Liudviko Stulpino atminimą”

  1. AvatarAnonimas (IP: 84.15.186.103)

   Gaila, kad neatrasta mieste vieta paminklui.

  2. AvatarJūrų Kapitonas (IP: 88.118.161.122)

   Labai šauni ir gera tradicijaa kuri jau tčsiasi eilęs metų.
   Taip laikyti.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt