P0

Sveikata

Ukrainietės medikės karo žaizdas gydosi padėdamos klaipėdiečiams ligoniams (3)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-07-18


Galimybė dirbti pagal profesiją Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) trims gydytojoms – neonatologei Olgai Trostenko, ginekologei Irinai Zylinai ir medicinos biologei Julijai Chez – labai svarbi ne tik profesine prasme. Anot jų, šis darbas padeda atitraukti mintis nuo gimtoje šalyje vykstančio karo baisumų ir nepalūžti.

Martyno Vainoriaus nuotr.

KUL skelia esanti pirmoji gydymo įstaiga uostamiestyje, pagal profesiją įdarbinusi karo pabėgėles. Ukrainietės buvo maloniai nustebintos aukšta ligoninėje teikiamų paslaugų kokybe bei modernia įranga, puikia atmosfera tarp kolegų ir pacientų. 

„Į ligoninės kasdienybę vis labiau įsiliejančios ukrainietės džiugina ne tik profesionalumu. Neįmanoma nepastebėti jų stiprybės, nuoširdumo palaikant santykį su kolegomis ir motyvacijos atliekant savo darbą. Gydytojui pradėti dirbti kitoje valstybėje yra didžiulis stresas – juk sveikatos priežiūros sistemos, reikalavimai skiriasi. Tačiau labai džiaugiamės, kad mūsų darbuotojų gretas papildė kolegos iš Ukrainos ir daugiaprofilinėje Klaipėdos universitetinėje ligoninėje tęsia profesinį kelią“, – pranešime spaudai pažymi Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas prof. habil.dr. Vinsas Janušonis.

Į darbą – kuo greičiau

Visoms trims gydytojoms ukrainietėms, kol pasiekė Lietuvą, teko daugybę išbandymų.

„Vienas svarbiausių darbo teikiamų privalumų – galimybė užsimiršti ir negalvoti apie įvykius gimtinėje“, – pabrėžia moterys.

KUL klinikinėje diagnostinėje laboratorijoje, Mikrobiologijos skyriuje pradėjusi dirbti medicinos biologė Julija Chez gimtajame mieste dirbo mokslinių tyrimų institute, kur netrukus planavo apsiginti disertaciją bei įgyti mokslinį laipsnį. Į šalį įsibrovusi Rusija sugriovė visus planus. Atsidūrus Lietuvoje, savanoriai Julijai padėjo rasti darbą.

„Džiaugiuosi ir esu dėkinga, kad galiu dirbti medicinos biologe didžiausioje Klaipėdoje gydymo įstaigoje. Tai šiek tiek skiriasi, ką veikiau namuose, bet atitinka mano profesiją. Pirmiausia norėjau kuo greičiau „įšokti“ į darbą”, – pasakojo ukrainietė.

Kolegei antrina ir gydytoja neonatologė Olga Trostenko.

„Lengviau, kai grįžti į tą pačią terpę, kur dirbai prieš tai. Medicina, rūpinimasis naujagimiais visur yra vienodas. Labai ilgėjausi šio darbo, kol nedirbau ir tvarkiausi dokumentus“, – sako ukrainietė.

Atsiliepimai apie ligoninę – itin šilti

J.Chez negailėjo gerų atsiliepimų apie laboratorijos įrangą ir skyriaus vadovę, kuri į viską įsigilina ir atsakingai bei nuoširdžiai rūpinasi savo darbu. Iš draugės ukrainietės, anksčiau daug keliavusios po ES šalis, Julija buvo girdėjusi, kokio lygio ligoninės ir aparatūra yra kitur. Tad, anot jos, pagyros KUL atžvilgiu nėra tik mandagumo žodžiai.

„Tai moderni daugiaprofilinė ligoninė, kur teikiamos įvairios kvalifikuotos paslaugos, naudojama aukšto lygio aparatūra. Ir tai nėra tik tušti žodžiai. Atvažiavau iš daugiamilijoninio miesto [Charkovas – antras pagal dydį Ukrainos miestas], tad tikrai žinau, ką sakau“, – pabrėžė medicinos biologė.  Anot jos, pažįstami ukrainiečiai, kuriems prireikė įvairios medicinos pagalbos, kreipėsi būtent į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Jie buvo sužavėti medicinos personalo aptarnavimo kultūra, gydymo paslaugomis ir kita teikiama pagalba.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Visos pašnekovės akcentavo itin didelę geranorišką kolegų, ypač skyrių vadovų, pagalbą. Medicinos biologė J.Chez pasidžiaugė, kad įsivažiuoti į darbą jai padėjo rusiškai kalbanti kolegė, tad integruotis buvo gerokai greičiau ir lengviau.

12 metų patirtį turinti ginekologė I.Žylina pastebi, kad jos darbas uostamiestyje nedaug kuo skiriasi nuo to, ką veikė gimtinėje. Ginekologė patikino, kad įsivažiuoti į darbus ligoninėje nebuvo sudėtinga – prireikus paklausdavo kolegų, kurie mielai padėdavo.

Gydytoja norėtų pasisemti patirties iš kai kurių kolegų, turinčių ilgametę patirtį, atliekant ginekologines onkologines operacijas. Iki tol ji su šia sritimi buvo mažai susidūrusi, tad jai tikrai būtų įdomu pagilinti savo profesines žinias būtent šioje srityje. 

„Didžiulis pliusas, kai šalia yra žmonių, iš kurių gali ko nors pasimokyti“, – reziumavo ginekologė.

 „Operacinėje kalbos neprireikia“

Ukrainietės pasidžiaugė, kad Lietuvos valstybė supaprastino priėmimo į darbą tvarką, tad dar besimokydamos sunkiai įkandamos lietuvių kalbos, moterys galėjo pradėti dirbti pagal specialybę.

Pasak J.Chez, Lietuvos privalumas palyginti su kitomis ES šalimis, kad čia daugiau ar mažiau žmonės kalba rusiškai. Nuvažiavusieji į Vokietiją tautiečiai guodėsi dėl itin daug sunkumų keliančio kalbos barjero. 

Dabar daugelis ukrainiečių mokosi lietuvių kalbos, tačiau pripažįsta, kad kitai kalbų grupei priklausanti lietuvių – sunkiai įkandama. Nepaisant to, kai kurias frazes lietuviškai moterys jau išmoko. Prireikus pasitelkia vertimo programėlę telefone arba paprašo rusiškai kalbančių kolegų pagalbos.

„Naujagimiai dar nekalba, tad su jais bendraudama kalbos barjero nejaučiu. Juos suprantu iš pirmojo riksmo, o su jų tėveliais bandau susikalbėti kuria nors iš mokamų kalbų ar net keliomis iškart. Pacientai labai stengiasi man padėti susikalbėti“, – pasakojo neontologė O.Trostenko.


  2022-07-18

  3 komentarai “Ukrainietės medikės karo žaizdas gydosi padėdamos klaipėdiečiams ligoniams”

  1. AvatarNenorime kalbėti rusų kalba (IP: 86.100.91.176)

   Pritariu dėl valstybinės kalbos valstybinėse įstaigose. Norime kalbėti Lietuviškai. Kol išmoks kitataučiai jie neturi dirbti su klientais vieni.

  2. AvatarOt, problema! (IP: 85.232.138.203)

   Taigi prisiūkit prie darbinio chalato mažą Ukrainos vėliavytę, kad visi akli pamatytų ir dar mažą atsiprašymą, tipo “Atleiskite, kol kas negaliu susikalbėti jūsų kalba, tačiau aš stengiuosi išmokti”. Protingas supras, o durnas – ir Afrikoje durnas, ir nėr čia ko su juo pešiotis.

  3. AvatarO kaip Valstybinė kalba (IP: 86.100.91.176)

   Viena kas truputį trikdo, kad Lietuvių kalba kaip ir ignoruojama ir tikrai nenoriu su niekuo kalbėtis rusiškai Lietuvoje. Taip su atvykėliais galiu pabendrauti, bet valstybinėse įstaigose NE

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt