P0

Konsultacijos

STT: vėjo jėgainių PAV srityje – galima korupcijos rizika

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-07-19


Specialiųjų  tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Aplinkos apsaugos agentūros (AAA), Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) bei Akmenės, Kelmės, Plungės ir Telšių rajonų savivaldybių planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) veiklos srityje, susijusioje su vėjo energetikos projektų plėtra. Nustatyta, kad planuojamos ūkinės veiklos PAV procedūrų teisinis reglamentavimas nėra nuoseklus ir aiškus, kyla rizika dėl subjektyvaus ir nevienodo teisės normų taikymo, gali būti sudaromos sąlygos procedūrų vilkinimui ir piktnaudžiavimui.

„Renergos“ vėjo jėgainės.

Pranešime teigiama, jog atlikus analizę paaiškėjo, kad VSTT kai kuriose srityse galimai plačiau taiko procedūras nei numatyta Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatyme. Vadovaujantis minėtu įstatymu, atliekant PAV atrankos procedūras, VSTT privalo vertinti tik Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijų gamtosauginius aspektus. Nustatyta, kad tam tikrais atvejais VSTT teikė išvadas dėl kitų aplinkosauginių aspektų, todėl tokie papildomi pasiūlymai laikytini pertekliniais. Tokia praktika, kuomet galimai nepagrįstai teikiamos papildomos išvados, kurių pagrindu gali būti prašoma pateikti papildomą informaciją, gali sudaryti sąlygas procedūrų vilkinimui ir neobjektyviais reikalavimais pagrįstam sprendimų priėmimui.

Pastebėta, kad ne visais atvejais yra aiškūs planuojamos ūkinės veiklos atitikimo aplinkosauginiams reikalavimams vertinimo kriterijai bei naudojamos jų įvertinimo metodikos. Nėra patvirtinto metodikų sąrašo, o tai gali sudaryti sąlygas subjektyviam taikomų kriterijų pasirinkimui ir vertinimui.

Taip pat nustatyta, kad nėra aiškių, objektyviai pamatuojamų atrankos dėl PAV kriterijų, o tai gali daryti įtaką subjektyviam vertinimui AAA priimant sprendimus dėl PAV privalomumo.

„Todėl galimas nevienodas kriterijų taikymas skirtingiems subjektams ir piktnaudžiavimas sudarant nevienodas ir/ar išskirtines sąlygas atskiriems verslo subjektams atrankos dėl PAV procedūrų metu”, – rašoma pranešime.

Jame taip pat teigiama, jog tam tikrais atvejais vėjo energetikos vystytojų ir vietos bendruomenių bei savivaldybių veiksmai, susiję su teikiama/gaunama parama galimai neatitinka teisinio reguliavimo nuostatų. Pavyzdžiui, Plungės ir Telšių rajonų savivaldybės ir/ar vietos bendruomenės sudarė ar siekė sudaryti paramos sutartis su toje vietovėje vėjo energetikos projektus vystančiais ūkio subjektais.

2019–2021 m. laikotarpiu buvo skiriamos paramos nuo 2000 iki 39 tūkst. eurų.

„Pastebėta, kad savivaldybės įsipareigodavo ar pažadėdavo konkrečiam ūkio subjektui nustatyti palankias mokestines sąlygas ir kaip įmanoma greičiau nagrinėti prašymus ar spręsti problemas, susijusias su vystytojo veikla, nors parama turėtų būti neatlygintina. Tokia praktika laikytina ypač ydinga ir gali būti vertinama kaip sudaranti sąlygas nevienodam teisės normų taikymui, išskirtinių sąlygų sudarymui ir sukelia piktnaudžiavimo rizikas”, – išvadą daro STT.

Informacija apie galimus pažeidimus perduota Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. VSTT perduoti duomenys apie galimus asmenų ryšius sprendimams priimti ir rizikoms valdyti. Taip pat pateikti siūlymai aplinkos ministerijai, VSTT, AAA, Akmenės, Kelmės, Plungės ir Telšių rajonų savivaldybėms. Šios institucijos per 3 mėn. įpareigotos viešai savo interneto svetainėse paskelbti informaciją, kaip bus įgyvendinami korupcijos rizikos analizių išvadose pateikti STT siūlymai.


  2022-07-19

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt