P0

Draugas su uodega

Kaip padėti augintiniams per karščius?

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-07-21


Į Lietuvą vėl sugrįžus vasaros karščiams svarbu pasirūpinti augintinių sveikata ir saugumu. Veterinarijos specialistė pataria, kaip šeimininkai turėtų padėti savo keturkojams draugams išgyventi kaitrą.

Karštą dieną svarbu pasirūpinti, kad augintiniai nuolat turėtų gėlo vandens. Į vandens dubenėlį galima dėti ledo kubelių arba pagaminti šaldytų, naminiams gyvūnėliams tinkamų.

Kaip ir žmonės, taip ir gyvūnai gali patirti šilumos ar saulės smūgį. Asociatyvi Palmiros Mart nuotr.

„Augintiniams atsigaivinti gali padėti patiestas drėgnas rankšluostis, ant kurio jie galėtų atsigulti, tačiau kur kas efektyvesnis būdas – specialus vėsinantis kilimėlis, kuris augintinį gaivina nepertraukiamai keletą valandų, todėl jį ypač patogu naudoti, jei dienos metu nebūnate namuose. Jei naudojate rankšluostį, jį reikėtų vis sušlapinti vėsiame vandenyje, kad jis atliktų savo funkciją“, – pataria Veterinarijos vaistinių tinklo „Vet1“ atstovė Justina Maniušienė.

Kuo daugiau šešėlio

Kaip ir žmonės, taip ir gyvūnai gali patirti šilumos ar saulės smūgį. Kai temperatūra yra aukšta, svarbu, kad gyvūnai galėtų saugiai pasislėpti pavėsyje. Jei gyvūnas daug laiko praleidžia lauke, svarbu jam sukurti tokią erdvę, kurioje visą dieną būtų pavėsis, būtų gėlo vandens.

Galimybė pasislėpti pavėsyje svarbi ne tik daug lauke laiko praleidžiančiam gyvūnui, bet ir tam, kuris būna namuose. Svarbu, kad namuose paliktas augintinis galėtų atsigulti nuo tiesioginės saulės apsaugotoje vietoje. Sumažinti oro temperatūrą namuose galima užtraukiant užuolaidas, taip mažiau saulės pateks į vidų, namus nuolatos vėdinant.

Esant aukštai oro temperatūrai gyvūnų niekada, net trumpam, negalima palikti automobiliuose bei prastai vėdinamose, karštose patalpose.

„Ypač pavojinga augintinį palikti automobilyje, lauko temperatūrai pasiekus 30 laipsnių, salono vidus vos per 10 min. įkaista iki 37 laipsnių, o po pusvalandžio gali pasiekti net 46 laipsnius, jei automobilio salonas tamsus, temperatūra jame kyla dar sparčiau. Tokia temperatūra vos per kelias minutes gali sutrikdyti augintinio sveikatą, o palikus ilgesniam laikui gali baigtis augintinio mirtimi. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad esant dideliems karščiams dienos metu augintinių reikėtų stengtis nevesti į lauką, jeigu neišeina, tuomet pasivaikščiojimai turėtų būti trumpi, tik tiek, kiek reikia gamtiniams reikalams atlikti“, – rekomenduoja veterinarijos specialistė J. Maniušienė.

Svarbu saugoti pėdutes

Karštomis dienomis reikia riboti augintinių fizinį aktyvumą. Aktyvius žaidimus, treniruotes bei kitą aktyvią veiklą perkelkite į vakarą ar ankstų rytą, kuomet oro temperatūra dar nėra stipriai pakilusi.

„Dėl aukštos temperatūros svarbu saugoti augintinių pėdutes, tai ypač aktualu gyvenantiems mieste. Dėl stipriai įkaitusios kelio dangos bei šaligatvių atsiranda rizika pėdučių pažeidimams, dėl to augintinius stenkitės vedžioti pievomis ar pavėsyje. Taip pat svarbu augintinių pėdutes tepti apsauginiu vašku, losjonu ar kremu, tai padės sudrėkinti pėdutes ir apsaugos nuo pažeidimų“, – atkreipia dėmesį „Vet 1“ specialistė.

Anot jos, yra gyvūnų, kurie mėgsta šiltą klimatą, pavyzdžiui, driežai arba žuvys, bet juos reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, tad jų akvariumą ar terariumą reikėtų padėti tinkamoje vietoje. Graužikus bei paukščius taip pat patariama saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, dažnai keisti vandenį, laikyti gerai vėdinamose patalpose.

Būtina stebėti

Kaip atpažinti, ar augintinis patyrė šilumos smūgį? Gyvūnas pasidaro vangus, mieguistas, liežuvis, dantenos bei ausys stipriai parausta, akių vyzdžiai išsiplečia, gyvūnas smarkiai lekuoja, atsiranda seilėtekis, gali prasidėti vėmimas. Sunkiais atvejais augintinis gali netekti sąmonės, prasidėti traukuliai ir net ištikti koma.

Pastebėję perkaitimo simptomus, nedelskite:

• Paguldykite augintinį vėsioje vietoje: pavėsyje ant žolės ar namuose ant plytelių.

• Įjunkite ventiliatorių, guldykite prie atviro lango, apšlakstykite vandeniu ar apklokite drėgnu rankšluosčiu, kad vėsuma kuo greičiau pasiektų augintinio kūną.

• Duokite gerti vandens, tačiau iš lėto ir po mažai.

•  Nedėkite ant kūno ledo, augintinis gali per greitai atvėsti ir peršalti.

• Stebėkite augintinio būklę, raminkite jį. Jei pradėjus vėsinti augintinio būklė negerėja, nedelskite ir vykite į veterinarijos kliniką.


  2022-07-21

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt