P0

Kultūra

„Kompaktiškas laike” Klaipėdos festivalis vilios ir premjera, ir patikimuoju olandu (atnaujinta)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2022-07-27


7 dalių oratorijos „Sakmė apie Mėmelburgą” premjera, trečią kartą rodoma Richardo Wagnerio opera „Skrajojantis olandas”, tapusi Klaipėdos muzikinio teatro vizitine kortele, savų bei kviestinių operos žvaigždžių gala koncertas ir du pokalbiai apie „santarvę, taiką ir sugyvenimą”- tokią šių metų Klaipėdos festivalio programą siūlo šio renginio organizatorius – Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras.

Festivalis startuos vos tik pasibaigus Jūros šventei, rugpjūčio 1 d.

Organizatorių nuotr.

„Iš tiesų festivalis yra kompaktiškas laike, 7 dienos, nuo rugpjūčio 1-osios iki 7-osios, tačiau yra labai svarbus savo datomis, kurias mes savo muzikos išraiškia ir pristatysime, ir paminėsime”, – antradienį spaudos konferencijoje kalbėjo Klaipėdos muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė.

Jos teigimu, neeilinei Klaipėdos datai – jos 770-ajam gimtadieniui – skirtas „neeilinis muzikinis sumanymas”, išimtinai klaipėdietiška premjera – oratorija „Sakmė apie Mėmelburgą”, kurią pagal pranciškono brolio Benedikto (Jurčio) libretą sukūrė kompozitorius Alvidas Remesa. Oratoriją rugpjūčio 1 d. piliavietėje visi galės stebėti nemokamai.

Šios didelės apimties, pasak L. Vilimienės, grandioziniame kūrinio pastatyme pasirodys beveik visas teatro kolektyvas.

„Tiek atlikėjų, tiek kūrėjų kolektyvas yra klaipėdietiškas, tuo irgi galime pasidžiaugti ir didžiuotis”, – sakė teatro vadovė.

Nors oratorija, pasakojanti apie Klaipėdos atsiradimą, pristatomas kaip pagrindinis ir svarbiausias festivalio akcentas, ne mažiau dėmesio spaudos konferencijoje skirta ir „Skrajojančiam olandui”, kurį L. Vilimienė pavadino muzikinio teatro vizitine kortele.

Ji pasidžiaugė, jog šiemet istorinėje vietoje – senajame elinge rodomame spektaklyje bus ir debiutantų – Dalando partiją atlis žymus solistas iš Ukrainos Taras Shtonda, kuris nuo karo jo šalyje pradžios iki šiol gastroliuoja po pasaulį, bei klaipėdietis Tadas Jakas Vairininko vaidmenyje.

Olando partiją trečią kartą Klaipėdoje atliksiantis kas vasarą iš Vokietijos į uostamiestį grįžtantis Almas Švilpa prisipažino, jog jam klaipėdiečių pastatymas yra išskirtinis. Solistas teigė dainavęs ne mažiau 10-tyje šios operos pastatymų įvairiose Europos scenose, tačiau pamatęs klaipėdiečių spektaklio vaizdo įrašą su marių ir jūros vaizdais net susigraudinęs.

„Čia toks pastatymas, kuris užima žadą, kad viskas vyksta tavo gimtajame mieste”, – sakė A. Švilpa, kartu su Vaidu Vyšniausku (Kristian Benedikt) ir kitais solistais taip pat dalyvausiantis ir gala koncerte, kuris skiriamas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro 35-mečiui ir kuris rugpjūčio 7 d. užbaigs festivalį.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs pagrindinio Klaipėdos festivalio rėmėjo – „Vakarų medienos grupės” generalinis direktorius Egidijus Mockus apgailestavo, jog šalies Vyriausybė per mažai skiria dėmesio kultūrai ir menui.

„Norėtųsi, kad mūsų valstybėje viskas vyktų normaliai, kad valdžia sudarytų sąlygas verslui augti, verslas mokėtų daugiau mokesčių, Vyriausybė pakankamai remtų kultūrą ir kad verslo parama būtų tik kaip vyšnaitė ant torto, bet kol to nevyksta, turim palaikyti Klaipėdą, turim palaikyti Klaipėdos kultūrą”, – sakė jis, pasidžiaugęs, jog pastarųjų metų klaipėdiečių pastatymai esą „tapo pasaulinio lygio”.

KLAIPĖDOS FESTIVALIO 2022 PROGRAMA 

Rugpjūčio 1 d., pirmadienis 

18 val. Karlskronos aikštė. MANO PALINKĖJIMAS KLAIPĖDAI – edukacinis renginys ir susitikimas „Ką pasakoja senoji Klaipėda?“ 

19 val. Karlskronos aikštė. Teatralizuota eisena iš Karlskronos aikštės į Klaipėdos piliavietę. 

19.30 val. Klaipėdos piliavietė. SAKMĖ APIE MĖMELBURGĄ, oratorija Klaipėdos miesto įkūrimo 770-mečiui (pasaulinė premjera). 

Rugpjūčio 2 d., antradienis

 19 val. Hofas. FESTIVALIO FORUMAS KITAS KRANTAS 

Pokalbiai, skirti šių dienų aktualijoms, atliepiančioms migrantų, pabėgėlių, socialinę atskirtį ar diskriminaciją dėl etninės priklausomybės, religijos, lyties, negalios ar amžiaus patiriančių žmonių integracijos problematiką. 

Įėjimas į forumo renginius nemokamas. 

Diskusiją veda LRT radijo žurnalistė Odeta Vasiliauskaitė, dalyvauja žurnalistė, socialinė aktyvistė Agnė Bukartaitė, LMTA Klaipėdos fakulteto dekanė Loreta Jonavičienė, TV laidų vedėja Asta Stašaitytė.  

Rugpjūčio 4 d., ketvirtadienis

19 val. Hofas. PAŽINTI IR PRIIMTI KITĄ 

Diskusija apie migrantų, pabėgėlių, diskriminaciją patiriančių žmonių integraciją į Klaipėdos kultūrinį bei socialinį gyvenimą ir kokiais būdais prie jos prisideda Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras (KVMT). 

Dalyvauja KVMT vadovė Laima Vilimienė, KVMT vyriausiasis choreografas Aurelijus Liškauskas, KVMT vyriausiasis chormeisteris Vladimiras Konstantinovas, KVMT orkestro koncertmeisterė Regina Sarkisova, KVMT choro artistai Farshadas Abbasabadi ir Indra Sofia Maria Nielsen, KVMT baleto trupės šokėja Daria Verovka. Diskusiją veda muzikologė, KVMT redaktorė Veronika Janatjeva. 

Rugpjūčio 5-6 d., penktadienis, šeštadienis 

21.30 val. Klaipėdos elingas. Richard Wagner SKRAJOJANTIS OLANDAS, trijų veiksmų opera vokiečių kalba (atliekama be pertraukų). 

Bilietų kainos 30, 40, 50, 60 eurų.

Rugpjūčio 7 d., sekmadienis

18 val. Klaipėdos elingas. OPEROS GALA KONCERTAS, skirtas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro 35-mečio sukakčiai pažymėti.  

Kviestiniai solistai Kristian Benedikt (tenoras), Taras Shtonda (bosas, Ukraina), Almas Švilpa (bosas-baritonas).  

Solistai Beata Ignatavičiūtė (sopranas), Rita Petrauskaitė (sopranas), Dalia Kužmarskytė (mecosopranas), Mindaugas Rojus (baritonas), Vilius Trakys (bosas). Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras, vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis. Koncertą veda Gerūta Griniūtė. 

Programoje Leonard Bernstein, Gaetano Donizetti, Jerry Bock, Gioacchino Rossini, Antonín Dvořák, Ruggero Leoncavallo, Georges Bizet, Wolfgang Amadeus Mozart, Imre Kálmán, Franz Lehár, Charles Gounod, Giacomo Puccini, Johann Strauss II 

INFORMACIJA

Klaipėdos miesto įkūrimo data laikoma 1252 m. rugpjūčio 1-oji, kai buvo patvirtintas Kuršo vyskupo, pranciškonų vienuolio Heinricho iš Liucelburgo ir Vokiečių ordino didžiojo magistro vietininko Livonijoje Eberhardo iš Zaino susitarimas statydinti gynybinę pilį ir steigti miestą toje vietoje, kur Dangė įteka į Kuršių marias. Anuomet manyta, kad marios – tai Mėmeliu vokiškai vadinto Nemuno žiotys, tad pilis ir šalia jo besikuriantis miestas buvo pavadinti Mėmelburgu.

„Sakmėje apie Mėmelburgą”, kurią jos autorius A. Remesa vadina dedikacija, veiksmas ir suksis apie tris pagrindinius veikėjus – pranciškonų vienuolį, magistrą ir simbolinę Mėmelę – upę-moterį.

Oratorijos muzikos vadovas ir dirigentas Tomas Ambrozaitis, režisierė Rūta Bunikytė, kostiumų dailininkė Vilija Šuklytė, grimo dailininkė Aira Braždienė, chormeisteris Vladimiras Konstantinovas. Pagrindinių vaidmenų atlikėjai – Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistai Valdas Kazlauskas (Vyskupas), Aurimas Raulinavičius (Magistras), Judita Butkytė-Komovienė (Mėmelė). Vokalines partijas taip pat atliks Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistai ir choras. Gros Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestro grupė.


  2022-07-27

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt