Į Klaipėdą grįžusi Agata Duda-Gracz pristatys „Meilę”

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2022-08-19

„Stebuklai vyksta ten, kur jais tikima. Ar mes dar kažkuo tikime?“ – ne visai retoriškai klausė režisierė iš Lenkijos Agata Duda-Gracz, pristatydama jau antrą Klaipėdos dramos teatre kuriamą spektaklį „Meilė“.

Režisierės žodžiais, jis bus apie patį didžiausią įmanomą stebuklą. Nedideliame kaime nusižudo žmogus, bet jo artimųjų meilė tokia stipri, kad jis prisikelia iš mirusiųjų. Tokia „Meilės“ pradžia – kaip vystosi šio prisikėlimo istorija bus galima sužinoti spektaklio premjeroje spalio 1 d.

Repeticijos fragmentas.

Pirmasis Klaipėdoje kurtas A. Dudos-Gracz spektaklis pagal baroko menininko Mikelandželo Karavadžo gyvenimą ir kūrybą „Tarp Lenos kojų, arba „Švenčiausiosios Mergelės Marijos mirtis“ pagal Mikelandželą Karavadžą“ sulaukė didžiulio populiarumo. Žinia apie jį ritosi socialiniuose tinkluose, žiūrovai dalinosi sukrėtusiu, pakylėjusiu, apvalančiu patyrimu. Iki šiol į šį spektaklį bilietai išnyksta vos pasirodę.

Tad šįkart A. Dudos-Gracz atvykimas į uostamiestį iš anksto pažymėtas nekantraus laukimo.

„Režisierė turi kažkokį ypatingą sugebėjimą pradėti visiškai aiškiu brutaliu realizmu, kuris nepastebimai perauga į magiškąjį realizmą, – pranešime pažymi Klaipėdos dramos teatro meno vadovas Gintaras Grajauskas. – Ji sėkmingai maišo primityvią, vulgarią kalbą su bibline kalba, su pranašystėmis, su giesmėmis. A. Duda-Gracz yra savo tekstų kūrėja, režisierė, scenografė ir kartais choreografė. Dėl to jai turbūt lengviau kontroliuoti, kaip scenoje atrodys tai, kas parašyta tekste – ji su tuo turi pirminį santykį“.

„Meilės“ tekstą į lietuvių kalbą vertė Nikodemas Szczyglowski ir Gintaras Grajauskas. Pasak G. Grajausko, lenkiškame tekste naudota senovinė kalba, specifinis dialektas, lietuviškame vertime pasirinkta naudoti XX a. pr. paprastą paprastų žmonių kalbą.

„Bet spektaklyje skambės ir archajiški fragmentai, „kompozitorius Łukasz Wójcik-Zawierucha naudoja keletą tekstų iš XV a. pr., tokia ir spektaklyje skambanti poema „Magistro Polikarpo pokalbis su mirtimi“ – vienas pirmųjų Lenkijoje užrašytų ir išlikusių rimuotų tekstų“, – sakė G. Grajauskas.

„Meilės“ siužetas perkelia į nedidelį tarpukario laikotarpio kaimą kažkur Lietuvoje. Tai pasaulis, kuriame žmogus iš tiesų yra gamtos vaikas, kuriame tikėjimas mistinėmis gamtos jėgomis pinasi su tikėjimu angelais. Vienas iš kaimo gyventojų bendruomenės narių, ponas Kapininis, pravarde Čigonas, nusižudo. Jo artimieji skendi sielvarte, bet jų desperatiškos maldos išgirstamos ir Kapininis grįžta į gyvųjų tarpą. Jo prisikėlimas atliepia vieną garsiausių stebuklų Biblijoje, kuomet Jėzus Kristus iš mirusiųjų prikėlė Lozorių iš Betanijos.

Šio spektaklio repeticijos prasidėjo dar vasaros pradžioje, tiesa, jos buvo labai neįprastos. Režisierė kartu su komanda keliavo į gamtą – pajūrio miškus. Kaip ji pati paaiškino, tai buvo būtina, mat spektaklio pasaulio bendruomenė – itin stipriai prisirišusi prie gamtos.

„Tie žmonės prisirišę prie žemės, suaugę su augmenija, yra priklausomi nuo oro sąlygų. Kai dirbome su spektakliu pagal M. Karavadžą, to nereikėjo – visas dailininko gyvenimas vyko de facto kažkur rūsyje, prie dirbtinės šviesos, žvakių. Repeticijų salė puikiai tiko. O šiuo atveju yra du įvykiai personažų gyvenime, kurie turėjo vykti natūralioje erdvėje, nekontroliuojamoje žmogaus, beje, abu jie vyksta prieš prasidedant spektakliui. Tai – gimimas – visi personažai atėjo į šį pasaulį mūsų aplankytuose miškuose, žengė ten pirmuosius žingsnius. O vėliau jų perėjimas iš buvimo vaikais į buvimą suaugusiais“, – kalbėjo A. Duda-Gracz.

„Meilėje“ Trenktosios be namų vaidmenį atliekanti Renata Idzelytė pritarė, kad buvimas gamtoje kūrybinio proceso metu buvo neįprastas, bet naudingas, „tai buvo specifinės sąlygos, padėjusios įsijungti fantazijai, gamta tikrai padėjo susikoncentruoti į save ir partnerius”.

Aktorė taip pat pasakojo, kad darbas su A. Duda-Gracz išsiskiria ypatingu gyliu.

„Pradėjome nuo personažų vidinio pasaulio kūrimo, neanalizavome pačios medžiagos ar paskirų scenų tol, kol į pasaulį neatėjo žmonės, turintys papasakoti tai, kas parašyta. Taigi, iš pradžių kūrėme žmones, jų bendruomenę ir tik tada ėmėmės medžiagos“, – kalbėjo aktorė.

„Kiek teko matyti šios režisierės spektaklių ir skaityti jos scenarijų, visų jų gelmėje – krikščioniška užuojauta ir meilė. Ir ta meilė ne tik teigiamiems personažams, meilė net ir didžiausiems nusidėjėliams. A. Duda-Gracz labai gražiai savo tekstų eigoje geba parodyti, kodėl net didžiausi blogiečiai yra tokie, kokie jie yra, kaip jie tokiais tapo. Supranti, kad net tobuliausias žmogus nėra apsaugotas nuo blogio, nuo pavydo, nuosavybės į kitą žmogų jausmo“, – viešnios iš Lenkijos kūrybą vienijančią liniją apibendrino Klaipėdos dramos teatro meno vadovas.

Spektaklio „Meilė“ komanda klaipėdiečiams jau pažįstama: kompozitorius Łukasz Wójcik-Zawierucha ir šviesų dailininkė – Katarzyna Łuszczyk. Ji už šviesas spektakliui „Tarp Lenos kojų, arba „Švenčiausiosios Mergelės Marijos mirtis“ pagal Mikelandželą Karavadžą“ buvo apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi.

Spektaklyje vaidins visas būrys aktorių, tarp jų ir jau pažįstami kolegos iš Lenkijos – Bartosz Roch Nowicki ir Cezary Studniak bei Klaipėdos dramos teatro aktoriai Liudas Vyšniauskas, Darius Meškauskas, Jonas Baranauskas, Jonas Viršilas, Justina Vanžodytė, Kamilė Andriuškaitė, Eglė Jackaitė, Alina Mikitavičiūtė, Regina Šaltenytė, Samanta Pinaitytė, Sigutė Gaudušytė, Renata Idzelytė, Karolina Kontenytė, Toma Gailiutė, Rimantas Pelakauskas, Mikalojus Urbonas, Vaidas Jočys, Karolis Maiskis, Linas Lukošius, Jonas Golubovskis, Digna Kulionytė, Artūras Lepiochinas.

A. Dudos-Gracz spektaklio „Meilė“ premjera spalio 1 ir 2 dienomis, Klaipėdos dramos teatre.

Žymos: | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Veidai

Tarp apdovanotojų - ir klaipėdietis aktorius

Prezidentas Gitanas Nausėda Liepos 6-osios – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dienos proga už nuopelnus Lietuvos Respublikai ...
2024-07-06
Skaityti daugiau

Kultūra

Šiemetinis „TheATRIUM“: organizatoriai jį vadina sėkmės ir įsitvirtinimo laiku 

Klaipėdos dramos teatre rengiamo tarptautinio teatro festivalio „TheATRIUM“ sumanytojai ir organizatoriai tikina, kad šie metai neabejotinai patvirtino, jog idėja uostamiestyje ...
2024-06-18
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija, Svarbu

Bastiono poternoje - nauja kultūrinė erdvė 

Šį šeštadienį, 18 val., Klaipėdoje duris atvers nauja kultūrinė erdvė, įkurta gynybinių įtvirtinimo poternoje. Joje bus galima susipažinti su ekspozicija ...
2024-06-07
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This