P0

Uostas ir jūra

Kas ta jūros nuopūta?

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-09-09


Jeigu pastarosiomis dienomis buvote prie jūros, turėjote pastebėti, kad mūsų paplūdimiai pasidarė gerokai platesni. Vieni sako – jūra nuseko dėl sausų orų, dar kiti pradėjo kalbėti apie žemsiurbės darbą (esą labai daug smėlio pripylė) ar netgi potvynius/atoslūgius (kurių mūsų vidinėje jūroje iš esmės nebūna). Taigi, kas čia nutiko?

Kaip informuoja Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, tai yra gan retai pasitaikantis, bet labai įdomus reiškinys – stipri jūros vandens nuopūta.

Feisbuko nuotr.

Ji susidaro, kai vėjai ilgesnį laikotarpį visame Baltijos jūros regione pučia nuo žemyno (Lietuvos) į jūrą (Švedijos link) ir todėl jūros vandens lygis pas mus nukrenta. Paprastai vandens lygio nukritimas nebūna toks žymus ir daugelis jo net nepastebi. O šiuo atveju dėl regione įsitaisiusio anticiklono ir pietryčių vėjų jūros vandens lygis, lyginant su vidutine rugpjūtį buvusia reikšme, buvo nukritęs net iki 0,5 metro. Tai yra labai daug.

Paprastai laikoma, kad vandens lygio nukritimas per 1 cm atidengia ~1 metro ilgio krantą.

Šiuo metu vandens lygis vėl pradėjo kilti, nes artėja atmosferos frontas, tačiau jūros vanduo tebėra 30–35 cm žemiau nei buvo vidutiniškai rugpjūčio mėnesį.

Nors toks reiškinys atrodo labai įdomiai (ypač prie Olando kepurės gulintys „plaukuoti“ akmenys ar tiesiog išnirusios salelės), teigiama, jog Klaipėdos uostui jis nėra ekonomiškai naudingas. Dėl kritusio vandens lygio nebegalima pilnai pakrauti krovininių laivų (nes kitaip jie pasiektų Klaipėdos kanalo dugną) ir tai reiškia netektas pajamas ar net nuostolius.


  2022-09-09

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt