P0

Svarbu, Švietimas

Maitinimas švietimo įstaigose: pažeidimų skaičius – stulbinantis (1)

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2022-09-13


Taip, išklausiusi pranešimą apie vaikų ir mokinių maitinimo organizavimą bei maitinimo kokybę Klaipėdos savivaldybės švietimo įstaigose, situaciją įvertino miesto Tarybos Kontrolės komiteto narė Elida Mantulova. Niekas per Kontrolės komiteto posėdį net ir nebandė situacijos vertinti kitaip. 

Martyno Vainoriaus nuotr.

Savivaldybės kontrolierė Daiva Čeporiūtė į klausimą apie šio reiškinio priežastis atsakė taip: „Švietimo įstaigos silpnokai turi savo silpnokų viešųjų pirkimų specialistų”. 

Iš viso buvo audituotos 26 savivaldybės ir dvi nevalstybinės švietimo įstaigos.

Kontrolės komiteto posėdžio metu konstatuota, kad visoje Lietuvoje padėtis yra panaši. Už maitinimą yra atsakingi įstaigų vadovai. Pasak komiteto narės Alinos Velykienės, jie turėtų rūpintis jaunosios kartos ugdymo proceso organizavimu, o vaikų maitinimu – kažkas kitas. Bet kol kas ta prievolė yra vaikų darželių ir mokyklų vadovų kompetencija. 

Situacija dėl maitinimo kokybės yra geresnė ikimokyklinėse įstaigoje, kurioms valgiaraščius rengia Visuomenės sveikatos biuras.

Kontrolieriai nustatė, kad vidinės įstaigų tvarkos neatitinka teisės aktų, reglamentuojančių maitinimą švietimo įstaigose. Net 65 proc. tikrintų įstaigų vaikai maitinti ne visai sveikai. 

Auditoriai pateikė įstaigoms 134 rekomendacijas. Dar nesibaigus auditui 63 iš jų buvo įgyvendintos. Auditoriai atkreipė dėmesį ir į viešųjų pirkimų svarbą organizuojant maitinimą švietimo įstaigose: pirkimo sąlygose, sutartyse dažnai yra užkoduota pažeidimų galimybė. 

Kontrolės komiteto nariai jokio sprendimo nepriėmė, tik sutarė, kad po keleto mėnesių išklausys informaciją, kaip įstaigomis sekasi įgyvendinti auditorių rekomendacijas. 

„Atvira Klaipėda” jau rašė, kad, anot autorių, „įvertinus 11-oje ikimokyklinio ir pradinio ugdymo švietimo įstaigų maisto produktų viešuosius pirkimus, visose audituotose 11–oje įstaigų nustatyta atvejų, kai maisto produktai buvo įsigyti nesivadovaujant sveikos mitybos ir viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų reikalavimai”. 15-oje bendrojo ugdymo švietimo įstaigų, kurios 2019 – 2021 m. pagal sudarytas sutartis pirko maitinimo paslaugas iš privačių teikėjų, nustatyta, kad visos šios sutartys buvo vykdytos nesivadovaujant jose nustatytų sąlygų. 

Tačiau pagrindinės auditorių išvados – gana santūrios: savivaldybės švietimo įstaigose vaikų maitinimo organizavimo aplinka tobulintina; nesilaikyta teisės aktų reikalavimų organizuojant ir vykdant maitinimo paslaugų ir maisto produktų viešuosius pirkimus; maitinimo paslaugų ir maisto produktų sutarčių vykdymo kontrolė nepakankama; neužtikrinama teiktų vaikų ir mokinių maitinimo paslaugų ir maisto produktų Klaipėdos miesto švietimo įstaigose kokybė; nepakankama maitinimo paslaugas ir maisto produktus teikiančių įstaigų kokybės kontrolė; ne visais atvejais siekiama tvarios vaikų mitybos.


  2022-09-13

  Vienas komentaras apie “Maitinimas švietimo įstaigose: pažeidimų skaičius – stulbinantis”

  1. AvatarKiek moka, taip dirba (IP: 86.100.76.243)

   Iš kur toms švietimo įstaigoms gauti stiprius viešųjų pirkimų specialistus, jei tam neskiriama lėšų. Stiprūs specialistai neina dirbti už apverktinas algas. Ir stipriems specialistams sunku susigaudyti tam viešųjų pirkimų reguliavimo liūne, pildytinų ir skelbtinų popierių gausybėje, o ką daryti silpniems, savamoksliams specialistams. Suteikia specialistui 0,5 etato, moka kelis šimtus eurų ir nori, kad jis visą tą viešųjų pirkimų liūną sutvarkytu, o dar ir kokybiškai.Kad kokybiškai dirbti, reikia nuolat tobulintis, gilinti žinias.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt