P0

Kultūra

Parodų rūmuose – ir Liepojos menininkų darbai, ir M. Kavaliausko fotografijų paroda „A taškas“

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-09-13


Klaipėdos parodų rūmuose rugsėjo 16 d., penktadienį, 17.30 val., atidaroma Liepojos universiteto Meno tyrimų laboratorijos „MPLab“ menininkų grupės paroda „Mindful explorations / Sąmoningi tyrinėjimai“, kuratorė – Paula Vītola. Tuo pat metu čia bus atidaryta ir žinomo lietuvių fotografo Mindaugo Kavaliausko fotografijų paroda „A taškas“.

Prisistatys šeši Liepojos kūrėjai

Tarpdisciplininio meno parodoje „Sąmoningi tyrinėjimai“ šeši Latvijos menininkai iš Liepojos pristato savo meninius tyrinėjimus apie mūsų suvokimą, gyvenimo būdą bei santykį su technologija ir aplinka. Savo tyrinėjimus šie menininkai vykdo pasitelkę įvairias technikas ir medijas – garsą, vaizdą, videoįrašus, taip pat dirbtinio intelekto įrankius, virtualiąją bei išplėstinę realybę – visi šie dalykai padeda sukurti naujas sąsajas bei eksperimentuoti su gamtiniais ir pramoniniais reiškiniais.

Parodoje dalyvauja Maija Demitere, Anna Priedola, Paula Vītola, Gustavs Lociks, Marta Gūtmane, Krista Dintere.

Marta Gūtmane pristatys ant kabančių skalbinių dėl Liepojos uosto taršos nusėdusių kietųjų dalelių vizualizaciją. Šis darbas buvo atliktas nuo 2020 m. lapkričio 29 d. iki 2021 m. kovo 1 d. fotografuojant iškabintas medžiagas, su kuriomis buvo visaip sąveikaujama. Iš šių nuotraukų vėliau buvo sukurta animacija virtualioje aplinkoje.

Garso menininkė Krista Dintere tyrinėja Liepojos ežero paviršių – gamtos ir kultūros susidūrimo liniją. Menininkė sukūrė garsų kompoziciją, kuria pasakojama istorija, kaip paviršiaus pasaulį mato (ar girdi?) tie, kurie gyvena po ežero paviršiumi.

Anna Priedola – tarpdisciplininio meno atstovė, besidominti tarprūšine maisto gamyba, maisto konservavimu, atliekų nepaliekančia (angl. „zero-waste“) mityba ir kitokia tvarios virtuvės praktika. A. Priedola pristatys receptų knygą, kurioje ne šiaip tiesiog surašyti patiekalų ingredientai – ji kartu yra ir užkandis, o skaitytojas galės ne tik perskaityti joje užrašytus žodžius, bet ir užuosti produktą, pajausti jo tekstūrą bei kitas savybes.

Maija Demitere tyrinėja maisto gamybos praktiką bei gali pasiūlyti tvaresnių kieme ar ant palangės kultivuojamos daržininkystės metodų. Ji labiausiai domisi vietiniais valgomais, nedidelį pėdsaką aplinkai paliekančiais ir nedaug vandens reikalaujančiais augalais, biologine įvairove ir holistiniu požiūriu į sodininkystę, psichikos sveikatą ir gamtą.

Paula Vītola kuria įvairias sąveikas, kuriomis šviesa paverčiama garsu. Jos darbas – medijų archeologijos tyrinėjimai, kuriuos įkvėpė fotofonas – prieš daugiau nei 150 metų Alexanderio Grahamo Bello sukurtas pirmasis bevielis įrenginys.

Gustavs Lociks tyrinėja skaitmeninio ir dirbtinio intelekto įrankius, kuriais sintetinami nauji žodžiai ir aplinka mėginant išsiaiškinti, kas yra tikra ir dirbtina mūsų šiuolaikiniame technologijų pasaulyje.

Auditorijai taip pat bus pristatomi išplėstinės realybės darbai „ASTE. Art, Science, Technology, Education“ „ART+“ programėlėje. Parodos Klaipėdoje metu bus galima pamatyti penkis išplėstinės realybės darbus. Norintiems išmėginti šią patirtį reikės telefono arba planšetinio kompiuterio ir ausinių. Atėjus į tam tikrą vietą ir meno kūrinį radus, jis pasirodo išplėstinėje realybėje ir žiūrovas gali apžiūrėti visus objektus tiek iš toli, tiek iš arti. Kviečiame pasivaikščioti tarp objektų ir įsigilinti į skirtingus pojūčius bei galimas garsų kombinacijas.

Parodą organizuoja „ASTE“ Liepojos universiteto Meno tyrimų laboratorija „MPLab“ kartu su Klaipėdos kultūrų komunikacijų centru. Liepojos menininkų organizacija „ASTE“ rengia įvairius regioninio bei tarptautinio lygio kultūrinius ir edukacinius renginius, taip pat kitus su meno tyrimais, medijomis ir garso menu susijusius projektus.

Meno tyrimų laboratorija „MPLab“ plėtoja naujųjų medijų meno švietimą Liepojoje bei yra struktūrinis Liepojos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto tyrimų padalinys. „MPLab“ tikslas – tyrimai naujųjų medijų, kultūros ir švietimo srityse bei sudaryti dinamiškos, novatoriškos ir reaktyvios medijų meno tyrimų ir švietimo erdvės kūrimas.

Paroda veiks iki spalio 9 d.

„A taškas“

Iki šios pačios dienos veiks irgi penktadienį Parodų rūmuose atidaroma žinomo lietuvių fotografo M. Kavaliausko fotografijų paroda „A taškas“.

Ciklo „A taškas“ fotografijos buvo kuriamos Oklando (Naujoji Zelandija), Singapūro, Šv. Martyno salos, Stambulo, Vilniaus, Rygos, Varšuvos, Berlyno, Kopenhagos, Frankfurto, Londono, Paryžiaus, Tulūzos, Barselonos, Lisabonos, Ciuricho, Atlantos, Hjustono, Los Andželo, San Francisko, Sietlo,
Vašingtono ir kitų miestų oro uostuose ar aplink juos.

Į „A taškus“ lankytojai ateina fotografuoti, žymėtis lėktuvų registracijos numerių. Čia jaudinantis aviacijos vaizdas ir garsai dera su sportine veikla, užkandžiavimu, vaikų edukacija, romantiškais susitikimais ar netgi terapija. Vieni žmonės į šias vietas atvyksta atsisveikinti su artimaisiais ir stebėti, kaip jų lėktuvai pakyla, o kitiems lėktuvų judėjimas – tai būdas įveikti namų ilgesį. Prisiekusiam skrydžių stebėtojui apsilankymas kiekvieno pakeleivingo oro uosto „A taške“ gali prilygti piligrimystei.

2015 m. pradėtas ciklas „A taškas“ yra antroji M. Kavaliausko „travel’AIR“ projekto, tyrinėjančio žmogiškąjį civilinės aviacijos veidą, dalis.


  2022-09-13

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt