P0

Miestas, Svarbu

Užterštoms teritorijoms valyti – dar keli šimtai tūkstančių (1)

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2022-09-13


Per 800 tūkst. eurų dviejų teritorijų su užterštu gruntu sutvarkymui jau išleidusi Klaipėdos miesto savivaldybė numato tvarkyti dar dvi. Tam gali tekti paskirti daugiau nei 300 tūkst. eurų.

Savivaldybė ieško rangovų užterštos Vitės rajone esančios teritorijos ir Klaipėdos lopšelio – darželio „Traukinukas“ ir tvarkymo darbams atlikti. Martyno Vainoriaus nuotr.

Detalieji ekogeologiniai tyrimai Vitės kvartale iš viso buvo atlikti devyniose teritorijose, kuriose anksčiau užterštumas chromu ir sunkiaisiais metalais nustatytas atliekant aplinkos monitoringą: Klaipėdos Vitės progimnazijos (J. Janonio g. 32), gyvenamųjų namų Švyturio g. 14 ir 18, buvusioje Klaipėdos universiteto (Sportininkų g. 13), Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos (J. Janonio g. 13), Klaipėdos valstybinės kolegijos (Dariaus ir Girėno g. 8), Klaipėdos lopšelio-darželio „Bitutė“ (Švyturio g. 14A), Klaipėdos lopšelio-darželio „Traukinukas“ (S. Daukanto g. 39), „Vaivorykštės tako“ gimnazijos (Sportininkų g. 11) bei Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos (I. Kanto g. 7) teritorijose. Klaipėdos savivaldybei pateiktose tyrimo išvadose buvo rekomenduojama visose devyniose tirtose teritorijoje tvarkyti dirvožemį – jį pašalinti. Buvo skaičiuojama, kad taip reikėtų sutvarkyti 4,5 ha ploto teritoriją ir išvežti apie 9000 kubinių metrų nukasto dirvožemio.

Šiemet balandį savivaldybė pranešė, kad buvo baigti užteršto grunto sutvarkymo darbai Klaipėdos Vitės progimnazijos teritorijoje, atsiėję beveik 740 tūkst. eurų. Juos atliko UAB „Vilniaus BDT“.

Pernai spalį su UAB „Kavesta“ ir UAB „Sanresa“ buvo pasirašyta sutartis, kurioje nurodyta preliminari 72 791,42 Eur kaina dėl lopšelio-darželio „Bitutė“ teritorijos sutvarkymo iškasant ir išvežant apie 478 tonų chromu ir daugiacikliais aromatiniais angliavandeniliais užteršto dirvožemio bei grunto.

Dabar jau savivaldybė ieško rangovų užterštos Klaipėdos lopšelio – darželio „Traukinukas“ ir Vitės rajone esančios teritorijos tvarkymo darbams atlikti.

„Traukinuko” teritorija bus tvarkoma vadovaujantis UAB „DGE Baltic Soil and Environment“ parengtu tvarkymo planu. Užterštas gruntas bus iškastas ir išvežamas į tokias atliekas tvarkančias įmones. Aplink paliekamus brandžius medžius užterštas gruntas turės būti kasamas rankomis, kad nebūtų pažeistos jų šaknys. Bendras preliminarus visų sklypų užteršto grunto kiekis – 182 kub. m. Šie darbai gali kainuoti iki 124 tūkst. eurų.

Gyvenamosios teritorijos Vitės kvartale, šalia Švyturio gatvės, tyrimais nustatytas užteršto ir tvarkytino dirvožemio bei grunto kiekis – 5401 kub. m. Šiuo metu savivaldybė siekia iš šio teritorijos iškasti ir išvežti per 2000 kub. metrų užteršto grunto.

Pašalinus užterštą gruntą 20 cm gylio iškasos turės būti užpilamos 15 cm storio švaraus atvežtinio grunto sluoksniu (apie 1590 kub. m). Ant išlyginto atvežtinio grunto turės būti paskleidžiamas 5 cm juodžemio sluoksnis (~530 kub. m), kuris apsėjamas veja. Numatoma tvarkybos darbų šioje Vitės kvartalo teritorijoje kaina – apie 200 tūkst. eurų.

Tiek „Traukinuko”, tiek šio sklypo tvarkybai numatytas pusės metų terminas.

Dar 2021-ųjų rudenį Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Dobranskis buvo sakęs, jog savivaldybė buvo prašiusi prie užterštų teritorijų tvarkymo prisidėti ir Klaipėdos pramonininkų asociacijos, ir Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos („Klasco”), ir Aplinkos ministerijos, tačiau iš visur sulaukė atsakymo, kad paramos skirti negali.

Miesto straipsnių vidus


  2022-09-13

  Vienas komentaras apie “Užterštoms teritorijoms valyti – dar keli šimtai tūkstančių”

  1. AvatarVitė (IP: 84.15.186.169)

   Tai, kad vėl kraus rūdą

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt