P0

Konsultacijos

Kaip tinkamai tvarkyti žaliąsias atliekas?

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-09-16


Rudeniško sodo ir daržo gėrybių likučiai bei kasdien po kojomis pradedantys kristi lapai kartais sukelia galvos skausmą: kur visa tai dėti?

Atsakymas paprastas – žaliąsias atliekas verta rūšiuoti. Ir ne tik dėl to, kad iš žaliųjų atliekų gaminamas vertingas kompostas, bet ir taip apsaugomos miesto bei individualių valdų teritorijos nuo nepageidautinų problemų.

Nepasirūpinus rudenį sugrėbti ir išvežti nukritusių lapų, galima prisidaryti bėdų. Portalo archyvo nuotr.
Krituolius ir lapus reikia surinkti

Regis, nebus jokios bėdos, jei lapus ar vaisių krituolius paliksime supūti ant žemės. Bet agronomijos specialistai įspėja to nedaryti: lapus, vaisių ar daržovių likučius reikia surinkti ir pašalinti iš sklypo, kuriame jie augo. Priešingu atveju sudaromos sąlygos sėkmingai peržiemoti puvinį ar kitas augalų ligas sukeliantiems mikroorganizmus bei kenkėjams. Taip pat lauko graužikai mėgsta susisukti guolį šiltame lapų ar sausos žolės patale ir graužti ne tik vaisių likučius, bet ir augalų šaknis. Tad sklypo išvalymas nuo žaliųjų atliekų tuo pačiu yra ir geriausias pasiruošimas kitam sezonui, teigiama Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) pranešime.

Jame pabrėžiama, jog ta pati taisyklė galioja ir parkams bei miesto želdynams. Nepasirūpinus rudenį sugrėbti ir išvežti nukritusių lapų, galima prisidaryti bėdų: pavasarį želdynuose rasime iššutusius bei negrįžtamai nurudavusius žaliosios vejos plotus ar pažeistus medžius bei dekoratyvinius augalus.

5 tvarkymo galimybės

Kad miestas išsaugotų kokybiškas žaliąsias erdves, o gyventojai ir valdų tvarkytojai turėtų patogias sąlygas sutvarkyti žaliąsias atliekas, Klaipėdoje jau daugelį metų veikia ir vystoma žaliųjų atliekų surinkimo sistema:

 • Individualių gyvenamųjų namų gyventojai gali gauti individualų konteinerį žaliosioms atliekoms rinkti. Į šiuos konteinerius galima dėti medžių lapus, smulkintas šakas, žolę, kambarinius augalus ar jų dalis, termiškai neapdorotus vaisius ir daržoves.
 • Daugiabučių namų gyventojai medžių ar krūmų šakas turi susmulkinti ne ilgesnėmis nei 1 m dalimis ir tvarkingai palikti prie komunalinių atliekų konteinerių, o sugrėbtus medžių lapus ar kitas žaliąsias atliekas (gėlynų priežiūros kompostuojamas atliekas, termiškai neapdorotų vaisių atliekas) turi sudėti į žalios spalvos maišus. Tokios susmulkintos šakos ir medžių lapai maišuose gali būti paliekami prie mišrių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių tik žaliųjų atliekų surinkimo išvakarėse. Žaliosios atliekos, paliktos prie konteinerių, yra išvežamos pagal nustatytą grafiką. Tai yra vienintelė atliekų rūšis, kuri gali būti teisėtai padėta prie konteinerių, visas kitas atliekas (didžiąsias, statybines ir kt.) palikti prie konteinerių yra griežtai draudžiama.
 • Susikaupus didesniam žaliųjų atliekų kiekiui (po želdinių genėjimo, kirtimo, lapų grėbimo, šienavimo), daugiabučių gyvenamųjų namų administratorius ar bendrijos pirmininkas turi paprašyti KRATC laikinai pastatyti specialų konteinerį šioms atliekoms surinkti arba laikinai suteikti tokių atliekų surinkimui naudojamą didmaišį. Šių atliekų surinkimo priemonės suteikiamos nemokamai per 5 darbo dienas nuo jų užsakymo. Konteinerį ar didmaišį užsakęs asmuo turi pasirūpinti, jog į juos nebūtų primesta kompostavimui netinkamų atliekų.
 • Didesnį kiekį žaliųjų atliekų gyventojai gali patys nuvežti į KRATC žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę (Kaukėnų g. 21, Glaudėnų km., Klaipėdos raj.). Šioje aikštelėje žaliosios atliekos iš klaipėdiečių priimamos nemokamai. Gyventojai į šią kompostavimo aikštelę atvežę žaliąsias atliekas gali nemokami pasiimti jau pagaminto puikios kokybės komposto savo reikmėms.
 • Ekologiškiausias būdas – kompostuoti žaliąsias atliekas savo valdose. Kompostuojant atliekas prie namų taip pat savo reikmėms lengva pasigaminti juodžemio, naudingo vejos, sodo ar daržo priežiūrai. Kompostavimui tinka vaisių, daržovių likučiai, kiaušinių lukštai, arbatos pakeliai, kavos tirščiai bei jų filtrai, suplėšytas popierius, kartoniniai kiaušinių dėklai, sodo atliekos – augalų lapai, nupjauta žolė, jaunos piktžolės (be subrendusių sėklų), sena vazonų žemė.
Kur kreiptis?

Kada iš konkrečios Klaipėdos miesto vietos surenkamos žaliosios atliekos, galima sužinoti internete arba tel. (8 46) 39 07 81. Tuo pačiu numeriu raginami skambinti ir norintys užsakyti didelį ar individualų žaliųjų atliekų konteinerį arba pranešti, jei atliekos nebuvo išvežtos laiku.

Primenama, kad Klaipėdos mieste į individualius žaliųjų atliekų konteinerius žaliosios atliekos turi būti išmestos palaidos, nenaudojant plastikinių ar sintetinio pluošto maišų. Jei individualių valdų savininkas nėra užsisakęs žaliųjų atliekų konteinerio ir šakas ar maišus su lapais paliko šalia komunalinių atliekų konteinerio ar kur nors viešoje erdvėje, tokios atliekos nebus surinktos.

„Atliekų surinkėjas žaliąsias atliekas surenka laikydamiesi nustatyto maršruto ir tik iš tų namų, kurie turi tam skirtus individualius konteinerius. Jei individualaus namo gyventojas neturi tokio žaliųjų atliekų surinkimo konteinerio, jis gali kreiptis į KRATC, ir toks konteineris jam bus suteiktas“, – pranešime pažymi Rasa Jievaitienė, Klaipėdos miesto savivaldybės Aplinkosaugos skyriaus vedėja.

Iš klaipėdiečių surinktos žaliosios atliekos apie metus laiko yra pūdomos, vartomos, vėliau išsijojamos ir paverčiamos derlingu juodžemiu. O pagamintas kompostas uostamiesčio gyventojams atiduodamas nemokamai Glaudėnuose (Kaukėnų g. 21, Klaipėdos raj.), tik komposto pasikrovimu ir parsivežimu reikia pasirūpinti patiems.


  2022-09-16

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt