Lietuvos pakrantėje vykdomi tyrimai – „Euronews TV“ akiratyje

Regionas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2022-09-20

Aplinkosauginį sąmoningumą auginantis renginių ciklas „My Sea Campaign“, kuris visą rugsėjį vyksta Lietuvos pajūryje, nestokoja ne tik vietos gyventojų bei turistų dėmesio – ši iniciatyva ir Klaipėdos universiteto mokslininkų vykdomos veiklos atsidūrė televizijos „Euronews“ akiratyje.

Misija – švarinti ir edukuoti

„My Sea Campaign“ iniciatyva apima šiukšlių rinkimą paplūdimiuose, tyrėjai ir visuomenininkai taip pat suskaičiuoja jų kiekį tam tikrame plote, pateikia išsamią šių radinių analizę ir tuo pat metu edukuoja žmones, diskutuoja apie aplinkosauginius iššūkius, nulemtus didelio vienkartinio plastiko gaminių vartojimo, rūšiavimo įgūdžių ir netgi elementarios ekologinės kultūros stokos.

Prie iniciatorių su savo savanorių komanda prisijungė organizacija „Už švarią Lietuvą“, aktyviai įsitraukti kviečiamos švietimo ir kitos įstaigos.

Liūdinantis antirekordas

Sėkmingai startavusi Melnragėje ir Karklėje, rugsėjo 18 d. akcija atvyko į Palangą. „100 metrų ilgio paplūdimio ruože mūsų komanda ir savanoriai rado 736 šiukšles. Kol kas tai mūsų antirekordas“, – pažymėjo Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkas dr. Arūnas Balčiūnas.

Palyginimui – tokio pat dydžio ruože Karklėje mokslininkai ir savanoriai aptiko 358 šiukšles, o I Melnragėje jų buvo surinkta 344. Gerą aplinkos būklę apibrėžiantis europinis standartas yra 20 vnt., taigi, šis rodiklis mūsų pajūryje viršijamas nuo keliolikos iki keliasdešimties kartų.

Vertinat šiukšlių pobūdį ir kategorijas – tendencijos panašios visur. Palangoje įvairūs objektai ir jų fragmentai iš dirbtinių polimerų (plastiko) sudarė 76 proc. rastų šiukšlių. Kaip ir kituose paplūdimiuose, smėlyje itin gausų nuorūkų. 100 metrų paplūdimio ruože Palangoje jų rasta net 408 vnt.

Rinkdami nuorūkas mokslininkai savanoriai garsiai samprotavo, jog galimai dalis visuomenės klaidingai mano neva nuorūkos pagamintos iš popieriaus ir celiuliozės, nors iš tiesų jose yra ir plastiko, ir toksiškų medžiagų, kurios irdamos pasklinda smėlyje ir vandenyje.


Fiksavo kiekvieną žingsnį

Palangoje žmonės galėjo ne tik prisijungti švarinant paplūdimį, bet ir stebėti, kaip mokslininkai kelia dronus, kurie padeda dominančius pajūrio ruožus apžvelgti greitai, iš arčiau ir kokybiškiau užfiksuojant esamą situaciją. Projekto „Esmic“ dėmesio centre greta plastiko yra ir dumbliai, kurie šiukšles ir jų fragmentus pritraukia tarsi gaudyklės, tačiau saulėtą ir ramų savaitgalį Palangoje tokių sąnašų neužfiksuota, jos būdingos po stiprių vėjų.

Visus tyrėjų radinius žmonės galėjo iš arti apžiūrėti improvizuotoje ekspozicijoje ant jūros tilto. Palangiškiai ir turistai aktyviai domėjosi inovatyviais mokslininkų naudojamais tyrimo metodais, nešykštėjo jiems klausimų.  Jų dar liko, tačiau dar viena proga sudalyvauti „My Sea Campagn“ lauks Šventojoje jau šį penktadienį, rugsėjo 23 d.

Kiekvieną „My Sea Campaign“ komandos žingsnį atidžiai fiksavo „Euronews“ reporteriai – po akcijos paplūdimyje jie vyko stebėti, kaip tyrėjai dirba KU Jūros tyrimų instituto laboratorijose, kaip analizuoja gautus duomenis pasitelkdami ne tik dronais užfiksuotus vaizdus, bet ir palydovinę informaciją.

Žinios sklinda plačiai

„Šio transliuotojo dėmesys – didelis įvertinimas mums, nes į žurnalistų akiratį patenka tik tie projektai, kurie yra itin aktualūs ir įdomūs tiek iš europinės, tiek ir globalios perspektyvos – konkurencija patekti į eterį yra išties nemaža. Visgi dar svarbiau yra tai, kad tokiu būdu galime apie svarbius dalykus kalbėti labai plačiai tarptautinei auditorijai. „Smart Regions“ laida rodoma net 155 šalyse 7 kalbomis“, – pažymėjo Klaipėdos mokslo ir technologijų parko inovacijų vadybininkė Erika Zavackienė.

Užsienio žiniasklaidos atstovus domina ne vien Baltijos jūros sveikata, taršos ir jos mažinimo tematikos – šią savaitę Klaipėdoje viešinti žurnalistų delegacija tyrinėja uostamiestį skirtingais mėlynosios ekonomikos pjūviais.

Klaipėdos ekonominės plėtros agentūros „Klaipėda ID“ kvietimu, uostamiestyje lankosi leidinių ir portalų „Ship & Offshore Journal”, „IHS Markit”, “Mer et Marine”, “Shipsrevyen” atstovai. Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas bei Lietuvos jūrinis klasteris įsitraukia į šią programą organizuojant vizitus jūrinio sektoriaus įmonėse, pristatant Klaipėdoje kuriamus inovatyvius technologinius sprendimus, vykdomus tyrimus.

Žymos: | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Verslas

„Ocean hackathon“ finale – Klaipėdoje sugeneruotas inovatyvus sprendimas

Invatoriai iš viso pasaulio jau šį ketvortadienį, vasario 9 d., susitiks Prancūzijoje, Breste, susikauti didžiajame „Ocean Hackathon“ finale. Hakatono išskirtinumas ...
2023-02-06
Skaityti daugiau

Uostas ir jūra

Klaipėda pirmą kartą jungiasi prie „Ocean Hackathon“

Uostamiesčio mokslininkai ir verslas jungiasi į pasaulinį jūrinių inovacijų kūrėjų tinklą ir sieks pelnyti tarptautinį pripažinimą gruodžio 2-4 dienomis vyksiančiame ...
2022-11-25
Skaityti daugiau

Regionas

„My Sea Campaign“ dalyviai laukiami Karklėje, Palangoje ir Šventojoje

Sustiprėjus vėjams jūra į Baltijos pakrantę tam tikruose ruožuose išmeta daug dumblių. Rudens saule gamtoje besidžiaugiantys žmonės skuba ieškoti gintaro, ...
2022-09-06
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This