Ruoniukus į jūrą paleis su prie jų pritvirtintais siųstuvais

Uostas ir jūra

Lietuvos jūrų muziejų pagaliau pasiekė ilgai laukti iš Amerikos atkeliavę palydoviniai siųstuvai nuotoliniam ruonių stebėjimui. Todėl jau šį penktadienį aštuoni muziejaus išslaugyti Baltijos pilkųjų ruonių jaunikliai paliks savo laikiną prieglobstį ir grįš laivu į gimtąją Baltiją.

„Ruoniukų išgabenimas laivu 20 km į jūrą – tai ne pramoginis kruizas, – sako ruoniukų gelbėtojas Lietuvos jūrų muziejaus Jūrų paukščių ir žinduolių skyriaus vedėjas, biologas Arūnas Grušas. – Tai gyvybinė būtinybė, norint, kad mūsų išgelbėti gyvūnėliai neatsidurtų žvejų tinkluose. Be to, pakrantėje nebėra žuvies, ji likusi tik giliai jūroje, tad paleidus pakrantėje ruoniukams tektų vargti plaukiant žuvies į jūros gilumą”.

Visi aštuoni ruoniukai – Vikis, Šiurpis, Laibenis, Mėlytas, Vikšris, Dirsuolė, Lūgnė, Blizgė – jau tradiciškai, kaip ir jau ankstesniais kartais, bus dėžėse pakrauti į laivą „NZ55“. Šių gyvūnų vardai šiemet irgi ypatingi – tiesiogiai susiję su pajūrio gamta. Mat, 2022 metai Seimo yra paskelbti Gyvūnų gerovės metais, todėl vardai buvo renkami kartu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba ir gavo pajūrio augalų vardus.

Pasak Lietuvos jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, šis ruoniukų paleidimas yra ypatingas, nes visi gyvūnai bus su specialiais prie nugaros pritvirtintais siųstuvais, kurie teiks informaciją apie ruonių gyvenimą: kur gyvūnai plaukia, kur ir ką medžioja, kur ilsisi. Tai – ypatingai svarbi informacija, nes ji atskleidžia ne tik ruonių gyvenimo būdą, įpročius, bet ir visos Baltijos ekologinę situaciją – pernai metų duomenys parodė, kad ruoniai plaukia maitintis toli ir giliai į jūrą. Jie – ne vandens maratono mėgėjai, tai rodo, kad kitur nebėra žuvies.

„Siųstuvus įsigijome tik LIDL paramos dėka, – pasakojo muziejaus direktorė O. Žalienė. – Šio prekybos tinklo inicijuotos ekologinės akcijos dalyviai, prisijungdami prie iniciatyvos „Duok ruoniukui penkis“, paaukojo įspūdingą 73 tūkst. Eur sumą, iš kurios už 30 250 Eur ir buvo įsigyta aštuoni siųstuvai”.

Siųstuvai bus pritvirtinti prie ruoniukų nugaros epoksidiniais klijais ir automatiškai aktyvuosis, kai pateks su gyvūnu į sūrų vandenį. Informaciją jie teiks iki pavasario, kol nenukris ruoniams keičiant kailiuką.

Duomenys, gauti iš siųstuvų, bus sisteminami muziejaus specialistų, jais bus dalijimasi ir su kitų šalių mokslininkais.

Visi paleidžiami ruoniukai – sveiki, guvūs, sveriantys daugiau nei 40 kilogramų. O pateko jie į muziejų iš viso Lietuvos pajūrio – sukandžioti, sužaloti, išsekę, sveriantys nuo 9 iki 15 kilogramų, t. y. – dažniausiai mažesnio svorio, nei buvo ką tik gimę. Iš viso šį pavasarį muziejus išslaugė devyniolika ruoniukų, dar keturi neišgyveno, vienas jų jau buvo atvežtas jau merdėjantis. Devyni sparčiausiai pasveikę ruoniukai buvo paleisti į Baltiją jau vasarą.

Pasak A. Grušo, dvi ruoniukės – Slyva ir Zunda, liks muziejuje, nes jos niekaip nepradeda savarankiškai maitintis.

Po mėnesio Lietuvos jūrų muziejuje duris atvers Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras, papildysiantis Lietuvos jūrų muziejaus kompleksą. Pradėjus veikti šiai naujai įstaigai, ruonių mažyliams neteks gydytis administraciniame pastate gyventi susigrūdus – atskiruose baseinėliuose ir voniose. Centre jie bus pratinami prie vandens, mokinami savarankiškai maitintis, gydomi, tiriami, vedama edukacija lankytojams ir plėtojama mokslinė veikla.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Jūrų muziejus pradeda naują sezoną

Nuo šio trečiadienio – balandžio 17 dienos – Lietuvos jūrų muziejus pradeda 45-ąjį sezoną, dirbdamas ne tik savaitgalį, o nuo ...
2024-04-16
Skaityti daugiau

Uostas ir jūra

Pasieniečių šuo išgelbėjo ruoniuką

Beveik kiekvienais metais per Velykų šventes į Lietuvos jūrų muziejų atvežami išsekę Baltijos pilkųjų ruonių jaunikliai iš pajūrio. Šventinėmis dienomis ...
2024-04-03
Skaityti daugiau

Aplinkosauga

Lietuvos jūrų muziejus priglaudė pirmąjį šių metų pamestinuką

Šį sekmadienį į Lietuvos jūrų muziejų atgabentas pirmasis šiemet pajūryje rastas išsekęs Baltijos pilkųjų ruonių jauniklis. Apie jį pranešė žmonės, ...
2024-03-18
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This