P0

Aplinkosauga

Iš Dumpių sąvartyno kvapų sklinda vis mažiau

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-09-23


Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) šių metų rugpjūtį Dumpių regioniniame sąvartyne atliko kvapų koncentracijos matavimus. 2021 metais ties artimiausia gyvenamąją aplinka iš KRATC teritorijos buvo fiksuota sklaida iki 3 kvapo vienetų (OUE/m3), o naujausi matavimai parodė tik iki 0,7 OUE/m3. Žmogus užuodžia kvapą, kai yra 1 OUE/m3, tad akivaizdu, jog Dumpių sąvartyno aromatai nepasiekia net artimiausių gyvenviečių, jau nekalbant apie už kelių kilometrų esantį Klaipėdos miestą.

Kvapų intensyvumas mažėja

Tai jau trečiasis NVSPL atliktas kvapų koncentracijos matavimas Dumpių sąvartyne. Nuo 2018 metų, kai buvo atlikti pirmieji matavimai, kvapų intensyvumas niekada neviršijo leistinų 8 OUE/m3 ir sistemingai mažėja. 2018 m. ties sąvartyno riba buvo fiksuojama iki 5 kvapo vienetų sklaida, 2020 m. ji mažėjo iki 4 OUE/m3, 2022 m. rodikliai dar mažesni – 2,1 OUE/m3.

Pasak KRATC atstovų, kvapų mažėjimo priežasčių gali būti bent keletas. Įtaką daro bendrovės įdiegtos ir vis tobulinamos oro valymo ir kvapų neutralizavimo priemonės. Vykdoma sąvartyno 1 ir 2 sekcijos rekultivacija – nuo 2008 metų kalne deponuotos atliekos užkonservuojamos po storu grunto sluoksniu, įrengiant dujų surinkimo sistemą, tad ši dalis irgi intensyvių kvapų nebeskleidžia. Kita priežastis – regiono gyventojai ėmė geriau rūšiuoti, todėl į Dumpius kasmet atvežama vis mažiau komunalinių atliekų. Mažiau atliekų – mažiau puvimo procesų ir mažiau kvapo.

Naujovė – uždengiami konteineriai

Intensyviausia kvapų sklaida sąvartyno teritorijoje buvo ir yra fiksuojama aikštelėje, kur konteineriuose keletą valandų sandėliuojamos išvežimui į deginimo jėgainę paruoštos atliekos.

Į šiuos konteinerius iš rūšiavimo įrenginių sukraunamos perdirbimui netinkamos atliekos, kuriose apstu maisto likučių ir kitų biologiškai skaidžių medžiagų. Jos kaip magnetas traukia paukščius ir į aplinką skleidžia gendančių atliekų tvaiką.

„Visos atvežtos komunalinės atliekos priėmimo patalpoje vos tik išverstos iš sunkvežimio iškart yra apipurškiamos puvimo bakterijas naikinančia medžiaga. Kai atliekos sandėliuojamos ir rūšiuojamos uždaruose cechuose, kvapus sugaudo biofiltras ir neutralizuoja ant konvejerių purškiami probiotikai bei AirBorn preparatai“, – aiškino Tomas Kuprys, rūšiavimo skyriaus vadovas. Tačiau lauke neutralizuojančios priemonės neveikia taip efektyviai.

Siekiant sumažinti kvapus šioje teritorijos vietoje buvo siūlomi du sprendimai: statyti uždarą angarą su autonomine oro valymo sistema arba įsigyti dengtus konteinerius. Pasirinkta technologiškai greičiau įgyvendinama ir ekonomiškai patrauklesnė priemonė – konteineriai su užtraukiamais tentais.

Pirmieji uždengiami konteineriai jau naudojami atliekų sandėliavimui, ar jie duos norimą efektą dar labiau sumažinant kvapų sklaidą bus žinoma atliekant kitus tyrimus. Beje, uždengiami konteineriai jau įrodė savo privalumą – juose esančios atliekos tapo neprieinamos paukščiams.

Kvapų mažėjimas iš Dumpių sąvartyno tikėtinas ir ateityje. Jis siejamas su kitąmet prasidėsiančiu maisto rūšiavimo projektu.

Pagal atliktą poveikio aplinkai studiją, gyventojams pradėjus rūšiuoti maisto atliekas kvapų sklaida Dumpių sąvartyne sumažės dar 12-14 procentų.


  2022-09-23

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt