P0

Regionas

Kretingos muziejuje telefonu bus galima „pasikalbėti” su grafais (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-10-14


Kretingos muziejus spalio 20-ąją pristato dar vieną unikalų ir interaktyvų eksponatą. Šiemet, minint pirmosios telefono linijos 140-ies metų jubiliejų, Kretingos muziejuje pradės veikti atkurtas pirmasis telefono aparatas. Tai bus ne paprastas eksponatas – pirmojo telefono muliažas skambės ir muziejaus lankytojai galės atsiliepti. O ragelyje bus girdimas pačių grafų pokalbis.

„Šiemet minime pirmojo Lietuvoje telefoninio ryšio 140-ies metų sukaktį. Siekiant pažymėti šį vieną iš svarbiausių žmonijai išradimų, o tuo pačiu paskatinti visuomenę domėtis grafo Juozapo Tiškevičiaus istoriniu palikimu bei didinti Kretingos muziejaus patrauklumą, nusprendėme savo ekspoziciją papildyti nauju eksponatu. Kretingos dvaro pirmojo telefono atvaizdo neišliko, todėl galima tik spėlioti, kaip jis atrodė. Vienas iš to meto galimų variantų eksponuojamas Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje, tačiau, panašu, kad pirmasis telefonas buvo primityvesnis, be skambučio ir rankenėlės“, – pranešime pažymi projekto „Alio! Skambutis iš dvaro“ sumanytoja Kretingos muziejaus Informacijos ir edukacijos skyriaus vedėja Jurgita Paulauskienė.

Kretingos muziejus, bendradarbiaudamas su įmone „Tikras vaizdas“, priėmė tikrą iššūkį – atkurti pirmąjį telefono aparatą, kabėjusį grafo Juozapo Tiškevičiaus darbo kabinete. Tam pasitarnavo jauniausios grafo dukters Elenos Klotildos prisiminimai.

Jos teigimu, „ragu vadinamas telefonas kabėjo ant sienos tėvo kabinete. Norėdamas susisiekti su kviečiamu asmeniu, turėjai pūsti į telefono korpuso skylėje įrengtą specialų ragelį. Jo keliamas garsas vienu metu buvo girdimas visuose prie linijos prijungtuose aparatuose. Todėl, siekiant, kad vienu metu visi neatsilieptų, kiekvienam aparatui buvo naudojamas skirtingas ragelio pūtimo būdas“.

Įgyvendinti Kretingos muziejaus sumanymą pavyko, gavus finansinę paramą iš Lietuvos kultūros tarybos bei Kretingos rajono savivaldybės.

Spalio 20-ąją, ketvirtadienį, 14 val., Kretingos muziejuje, Bibliotekos salėje, įvyks išpildyto sumanymo pristatymas. Salėje skambės ne tik telefonas – jį papildys senųjų ryšio priemonių paroda „Telefonai ir telegrafai. Laiko mašiną atsukus…“.

INFORMACIJA

Pirmoji telefono ryšio linija Lietuvoje buvo nutiesta 1882 m., t. y. praėjus vos 6–7 metams po to, kai jį išrado škotų kilmės amerikiečių ir kanadiečių mokslininkas, verslininkas ir išradėjas Aleksandras Grehamas Belas. Belo kompanijai 1882 m. nutiesus telefono ryšio tinklą Varšuvoje ir Rygoje, Žemaitijoje rezidavę didikai, Rietavo kunigaikštis Bogdanas Oginskis ir Kretingos grafas Juozapas Tiškevičius sumanė telefono ryšio linija sujungti savo dvarus. Tokiu būdu 1882 m. buvo nutiesta apie 65 km ilgio pirmoji Lietuvos telefono ryšio linija, sujungusi kunigaikščio Bogdano Oginskio Rietavo dvarą, jo brolio Mykolo Oginskio Plungės dvarą ir grafo Juozapo Tiškevičiaus Kretingos dvarą. Manoma, kad ši telefono linija pradėjo veikti 1882 m. spalio 27 d. Tokiu būdu telefonai tapo šių didikų dvarų vizitinėmis kortelėmis, kurių pamatyti į svečius mielai vykdavo kiti kilmingieji ir smalsuoliai.


  2022-10-14

  Vienas komentaras apie “Kretingos muziejuje telefonu bus galima „pasikalbėti” su grafais”

  1. AvatarDarius (IP: 83.134.48.65)

   Labas vakaras iki kada viks paroda apie telefonus

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt