P0

Kultūra

Operos diena Klaipėdoje: „išpakavo” bei prisijungė prie palaikymo Ukrainai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-10-27


Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kartu su pasaulinės asociacijos „Opera Europa“ nariais ir žiūrovais klaipėdiečiais paminėjo Operos dieną. Koncerte-diskusijoje „Žvelk giliau!“ buvo aptarti šio žanro slėpiniai bei skambėjo žinomiausių operų ištraukos atliekamos KVMT solistų.  

Prokadras.lt nuotr.

Postūmį šiųmečiam teatro organizuotam renginiui davė asociacijos „Opera Europa“, kuriai priklauso ir KVMT, pasiūlyta tema „Išpakuokime operą“ (Unboxing Opera). Nors opera toli gražu nėra produktas, kurį galima išsitraukti iš dėžės ir vikriai sunarstyti, kad imtų veikti, vis dėlto galima mėginti ją „išpakuoti“ – pasigilinti į tikrąjį jos turinį, pasiaiškinti, iš kokių sudedamųjų dalių ji susideda ir kaip tos dalys funkcionuoja sąveikaudamos tarpusavyje.  

Atsiliepdamas į pasiūlytą temą, teatras pakvietė į diskusiją-koncertą „Žvelk giliau!“, kurioje aptarė tris svarbiausias operos dalis – muzikos kūrinį, libretą ir operos sceninį įgyvendinimą. Diskusijoje dalyvavo ir šiems trims kertiniams operos žanro objektams atstovavo kompozitorius, KVMT vyriausiasis chormeisteris Vladimiras Konstantinovas, filosofas ir rašytojas Arvydas Juozaitis, KVMT vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis. Diskusiją moderavo muzikologė Dr. Danutė Petrauskaitė.  

Diskusijos metu pirmą kartą trumpai pristatytas ir artėjantis ypatingas teatro projektas, skirtas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui. Vienas iš projektų, skirtų šiai progai paminėti, yra istorijų operos „Klaipėda“ pasaulinė premjera.  

Šiemet, pirmaisiais šio projekto įgyvendinimo metais, kuriamas istorijų operos „Klaipėda“ libretas, muzikinė medžiaga bei režisūrinė koncepcija. Libreto autorius – klaipėdietis filosofas Arvydas Juozaitis. Atliepiant Klaipėdos krašto istoriškumą ir jo nevienalytę politinę priklausomybę, muzikinę medžiagą rašo klaipėdiečiai kompozitoriai Alvydas Remesa, Loreta Narvilaitė, Vladimiras Konstantinovas ir Kristijonas Lučinskas. Taip kiekviena istorijų operos dalis, sudarytos iš prologo, epilogo ir trijų dalių, turės savitą muzikinę kalbą, plėtos skirtingą, šiam kraštui būdingą tematiką ir bus atliekama skirtingos atlikėjų sudėties. 

Diskusiją „Žvelk giliau!” lydėjo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistų koncertinė programa. Ištraukas iš gerai ir mažiau žinomų operų atliko Beata Ignatavičiūtė, Rita Petrauskaitė, Aurimas Raulinavičius, Mindaugas Rojus ir Vilius Trakys. Solistams akompanavo koncertmeisterė Loreta Piaseckienė.  

Pasaulinės operos dienos programa tapo dar viena svarbia proga palaikyti ir atkreipti dėmesį į šiuo metu karą išgyvenančios Ukrainos operą. „OperaVision“ kanalu buvo transliuojama šešių operos teatrų iš skirtingų pasaulio šalių atliekama ukrainiečių kompozitoriaus B. Liatošinskio operos „Auksinė karūna “ transliacija. Dalyvavo Suomijos nacionalinė opera ir baletas, Teatro dell’Opera di Roma, Karališkasis muzikos koledžas, Lenkijos nacionalinė opera, San Francisko opera ir Lvovo nacionalinė opera. Palaikydamas šią idėją ir jungdamasis prie kolegų, operos profesionalų iš Ukrainos palaikymo, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras į diskusijos-koncerto programą įtraukė Miroslavos arijozo iš kompozitoriaus B. Liatošinskio operos „Auksinė karūna“, kurį atliko solistė Rita Petrauskaitė. 

Kultūros straipsnių vidus


  2022-10-27

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt