Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2022-11-06 |
„Kinijoje pareikšta, kad Rusija gali pateikti Lietuvai teritorines pretenzijas”, – baugina mus interneto portalas ria.ru ir, kad baisiau būtų, prideda Klaipėdos nuotrauką. Tačiau žinant, kad 1,3 milijardo gyventojų turinti Kinija yra kategoriškai prieš visuotinai pripažintų valstybių sienų perdalijimą, tas bauginimas darosi juokingas.
Tam ji turi savo priežasčių, nors ir neslepia simpatijų Rusijai. O pasigilinęs į šio straipsnio turinį supranti, kad tave yra bandoma pakabinti ant melagienos kabliuko: čia dėliojama tik vieno iš 1,3 milijardo Kinijos gyventojų, tikro ar pramanyto žurnalisto nuomonė. Tikėtina, kad toks žurnalistas gal ir egzistuoja, nors cituojamas tekstas – tiksli Kremliaus propagandos kopija.
„Deja, melas yra protingesnis, gudresnis už tiesą. Sakoma: „Melas neturi kojų ir toli nenueina, bet įslenka“. Mes gyvename „posttiesos“ laikotarpiu, kai nėra jokių apribojimų skleisti informaciją be įrodymų ar dezinformacijos. Galutinis tikslas yra manipuliavimas. Pavyzdžiui, Krymas”, – sako Vasile Botnaru, Radio Europa Liberă (Laisvosios Europos radijas) bendradarbis.
O Rusijos propagandos mašina nepaliauja gaminti melų ir dezinformacijos, nes tai yra jos ginklas, kuriuo yra siekiama sujaukti mūsų protus, pakenkti demokratijai ir demokratinėms institucijoms.
„Rusijos dezinformacijoje apie karą Ukrainoje bandoma „sukelti sumaištį ir nukreipti dėmesį nuo jos agresijos ir jos karo nusikaltimų. Tokia dezinformacija yra „manipuliacinio pobūdžio, vykdoma sąmoningai ir koordinuotai“, – sakoma neseniai paskelbtame Europos Komisijos pranešime.
Interneto svetainėje www.euvsdisinfo.eu rašoma: „Nustatėme šešis pagrindinius pasikartojančius pasakojimus, kuriuos prokremliškos dezinformacijos priemonės naudoja siekdamos pakenkti demokratijai ir demokratinėms institucijoms: 1. Elitas prieš žmones. 2. „Grėsmingos vertybės“. 3. Prarastas suverenitetas. 4. Netrukus žlugimas. 5. Hahaganda. 6. Nepagrįsti kaltinimai nacizmu.”
Pasidairykime atidžiau ir pastebėsime, kad „žinios” šiomis temos nuolat šnara aplink mus: laikraščiuose, televizijoje, radijo laidose, socialiniuose tinkluose, mitinguose, protestuose ir panašiai. Ir nebūtinai tokių žinių nešėjai yra Kremliaus rankos pamaloninti: propaganda prie jų tiesiog prilimpa it kibišius, radęs gerą audinį. Kartais net ir solidūs žurnalistai, skubėdami pranešti karštą naujieną, nepamąsto, kad lieja vandenį ant Kremliaus propagandos malūno.
Gal rečiau girdime žodį hahaganda, kuris aiškinamas kaip „paskutinė dezinformacijos išeitis, paprastai susidūrus su įtikinamais įrodymais ar neginčijamais argumentais, yra pajuokauti šia tema arba išjuokti nagrinėjamą temą”.
Hahagandos metodai taip pat apima įvairių žeminančių žodžių vartojimą, siekiant sumenkinti demokratijos sampratą, demokratines procedūras ir kandidatus.
Bet štai mes pamatome tokią žinią, paskleistą dar 2014 metais, tačiau aktyvią iki šiol : „Lietuva neturi nei istorinio, nei teisinio pagrindo turėti šią teritoriją. Ir Klaipėdos palikimas Lietuvos sudėtyje negali būti paaiškinamas kitaip, kaip tik buvusių Rusijos vadovų aplaidumu ar piktais kėslais.” (у Литвы нет никаких исторических или юридических оснований для владения этой территорий. И оставление Клайпеды в составе Литвы нельзя объяснить иначе как ротозейством или злым умыслом со стороны прошлых руководителей России).
Kaip suprasti, kad tai melagiena? Na, šiuo atveju užtenka žvilgterėti į ją paskleidusio portalo pavadinimą, padabintą „Z” simboliu, kuris ženklina Rusijos kraugerišką karą prieš suverenios Ukrainos valstybės žmones. Tai yra akivaizdus primityvus Rusijos bandymas pagąsdinti Lietuvos žmones, kad jie nesišiauštų prieš Krymo okupaciją: girdite – ir jūsų tas pats likimas laukia. Na, dar ir noras padrąsinti okupantų liaudį ir kruvinus jos kareivius.
Tačiau apstu yra ir gerai užmaskuotų melagienų, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodo labai įtikinančios. Tokios įtikinančios, kad net sujudina jūsų tvirtų įsitikinimų pamatus, sukelia nerimą. Tuomet bent dėl sielos ramybės pažvelkite giliau ir tikrai rasite atsakymus. Kai tai padaryti?
„Patikrinkite šaltinį, patikrinkite šaltinį, patikrinkite šaltinį! Būkite atsargūs, ką skaitote ir ką skleidžiate socialiniuose tinkluose. Labai dažnai žmonės pasiima tik pavadinimus, net neatverdami naujienų. Sužinokite, kas yra už žiniasklaidos. Išmokite pažinti vyriausiąjį redaktorių. Sužinoti patikimų žiniasklaidos šaltinių sąrašą jūsų šalyje ar regione nėra taip sunku. Prieš dalindamiesi įsitikinkite, kad žiniasklaida neskatina paslėptų oligarcho ar politinės partijos interesų”, – minėtame portale euvsdisinfo.eu pataria žurnalistė Nalija Morari.
Sunku ką pridurti prie šio profesionalaus patarimo. Gal tik vieną: jeigu kuri nors žinia įkrito giliai į pasąmonę ir labai rimtai kelia klausimus, ar visa, kuo iki šiol tikėjote, yra tiesa, nedelskite atsakyti sau į tuos klausimus. Ieškokite tiesos. Antraip netikrumo, nepasitikėjimo kirminas gali sugraužti jūsų pasaulį. Atminkite, kad profesionalūs melagienų skleidėjai to ir siekia.
Kad šulcai nuolat skleidžia įvairia propaganda ir viska papasakojo kai jis tą daro
Galėjai be klaidų pasirašyti ir vietoj o ū turėjo būti. Iš pačio ryto orą gadini. O ir be klaidų parašyti pačiam niekaip nepavyksta…
Daugiau ar mažiau visas žmogaus kuriamas turinys (ypač kultūrinės kilmės) turi propagandinį atspalvį. Visi meluoja, visi bando daryti įtaką, paveikti, palanketi, suklaidinti, nuteikti ir t. t. Skirtumas tarp propagandos menkas. Esminis dalykas, kad mes patys renkamės, kuri propaganda yra mums „artimesnė”, o kuri „tolimesnė”. Ir niekas to nedaro sąmoningai „tikrindamas šaltinių”, nes giliau pasikapsčius paaiškėtų, jog nuo vienos propagandos pereini prie kitos ir viskas.
Pagal jus nėra informacinio žanro publikacijų? Net informacija apie tai, kad kas nors kur nors vyksta, pavyzdžiui, liepos pabaigoje vyks Jūros šventė – jau propaganda? Tada jums turi būti sunku gyventi, užuojauta 🙂