Kanapės, tabakas ir alkoholis: kokios baudos buvo, yra ir bus?

Nuomonės

dr. Skirmantas Bikelis, Lietuvos socialinių mokslų centro Teisės instituto mokslininkas
2022-11-09

Komentarų: 0

Jau mažiausiai antrus metus Seime diskutuojama apie baudimą už nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų (šiuo metu – tik dėl kanapių) turėjimą. Sprendžiama, ar verta švelninti atsakomybę ar ne. Diskusijose kalba dažnai pakrypsta apie teistumą ar net laisvės atėmimą. Bet labai retai apie baudas, kurios yra aktualiausia teisinė sankcija mažų kiekių bylose.

Kaip dabartinio Baudžiamojo kodekso (BK) numatomos baudos už nedidelio kiekio kanapių turėjimą atrodo platesniame kontekste? Kokios jos buvo iki 2017 metų, kai neliko administracinės atsakomybės kanapių mažo kiekio turėjimą? Kokios baudos dabar yra numatytos už kitas nelegalias medžiagas, kuriomis tenkinami žalingi įpročiai?

Nei viena iš toliau pateikiamoje lentelėje lyginamų medžiagų nėra „šventa”. Jų neatsakingas vartojimas gali baigtis liūdnai.

Tabakas gali sukelti stiprią priklausomybę, plaučių vėžį, įvairius kitus sutrikimus, kurie pavaizduoti ant cigarečių pakelių. Ant kai kurių net būna tiesiai šviesiai parašyta – rūkymas žudo! Alkoholio vartojimas gali virsti į alkoholizmą, ėdantį įvairius kūno organus, laikas nuo laiko lydymą alkoholinės psichozės. O dar neigiamos socialinės alkoholio vartojimo pasekmės – nuo eismo įvykių keliuose iki smurto pavartojus. Dauguma nužudymų įvyksta buitinėse situacijose, kuriose vartojamas alkoholis. O kiek dar situacijų baigiasi ne nužudymais, bet sveikatos sužalojimais, šeimos terorizavimu.

Kaip ir nikotinas, kanapės taip pat daliai rūkančių gali sukelti priklausomybę. Apytiksliais mokslininkų skaičiavimais, neatsakingas kanapių vartojimas gali sukelti priklausomybę 1 iš 10 suaugusiųjų ir 1 iš 6 jaunuolių. Nors ir nėra nustatyta, kad kanapės dūmas stipriai kenktų fizinei sveikatai (jei nemaišomas su tabaku ar kitomis itin kenksmingomis medžiagomis), jis gali būti kenksmingas psichikai, ypač jauno žmogaus. Vairavimas apsirūkius kanapės taip pat yra pavojingas.

Žinia, tiek tabako, tiek alkoholinių gėrimų suaugusieji gali nusipirkti parduotuvėse ir valstybė nebaudžia už pakelio cigarečių ar butelio alkoholinio gėrimo turėjimą. Nebent tai neteisėtos kilmės tabakas ar alkoholis – tuomet ir vien už turėjimą atsakomybė kyla. Kanapės Lietuvoje nėra parduodamos nei specialiose licencijuotose parduotuvėse, nei jokiose kitose, tad jų turėjimas yra neteisėtas beveik be išlygų.

Baudos, numatytos už nedidelio kiekio tabako, stiprių alkoholinių gėrimų ir kanapių neteisėtą turėjimą, pateikiamos lentelėje. Taip pat ir baudos už didesnį kiekį. Didesnis kiekis, kaip jis apibrėžtas lentelėje, irgi yra gan nedidelis, ir jis iš esmės nekeičia atsakomybės už nelegalų tabaką ar alkoholį, tačiau įstatymų leidėjo valia jis dramatiškai griežtina atsakomybę už kanapių turėjimą.

Lentelėje matome, kad šiuo metu už nedidelio ar didesnio kiekio kanapių turėjimą numatytos baudos labai išsiskiria bendrame kontekste – tiek lyginant su baudimu už panašaus žalingumo (tikriausiai, daug kas sutiktų, kad net žalingesnių) medžiagų turėjimą, tiek lyginant su anksčiau, vos prieš penketą metų buvusiomis baudomis už nedidelio ar didesnio kiekio kanapių turėjimą.

Ar siūlomas dekriminalizavimo projektas yra radikalus? Iš lentelės matome, kad dekriminalizavimo projekte siūlomos baudos yra artimos bendram kontekstui. Jos subalansuotų baudimą, nepadarytų jo kur kas švelnesnio ar griežtesnio nei buvo iki 2017 metų, taip pat lyginant su tuo, kaip baudžiama už nelegalaus tabako ar alkoholio turėjimą.

Projektui netgi stinga radikalumo, nes jis liečia tik nedidelį kiekį kanapių. Drakoniškos baudos už didesnį kiekį, kurios labai krenta į akį, liktų įstatyme ir tuo atveju, jei Seimas palaikytų mažo kanapių kiekio turėjimo dekriminalizavimo projektą. Jei, tarkime, suaugęs žmogus turi namie 10 ar 50 gramų kanapių (kad nereiktų ieškoti platintojo kiekvieną kartą sumanius parūkyti savo sode), pagal galiojantį Baudžiamąjį kodeksą jam gresia nuo 2500 iki 100 tūkst. eurų bauda. O tam, kuris už vairo lekia mieste sukeldamas avarines situacijas, įstatymas numato iki 230 eurų baudą už pavojingą vairavimą. Ne 2300 ir ne 230 tūkst. eurų, bet tik iki 230 eurų baudą. Iš įstatymuose numatytų baudų dydžių panašu, kad turėti 10 gramų kanapių sau parūkyti yra tiek pat pavojinga, kaip ir 400 miesto gatvėmis kaip be galvos lekiančių vairuotojų.

Mažų kiekių kanapės dekriminalizacija būtų mažas žingsnelis balansuojant baudimo politiką, bet neabejotina, kad baudoms peržiūrėti reikės ir naujų iniciatyvų.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kriminalai ir nelaimės

Už 16-metei parduotas kanapes laisvės gali netekti ilgiems metams

Klaipėdos apygardos prokuratūra praneša baigusi ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavusi baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl labai sunkaus nusikaltimo – narkotinių ...
2024-04-11
Skaityti daugiau

Kriminalai ir nelaimės

Į namą šaudęs klaipėdietis įkliuvo ir dėl narkotikų

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose kitą savaitę bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje anksčiau teistas klaipėdietis Deividas Skrodenis kaltinamas ...
2024-04-02
Skaityti daugiau

Kriminalai ir nelaimės

Klaipėdietis kontrabandininkas įpročių nekeičia

Uostamiestyje pasieniečiai sulaikė klaipėdietį, jau pernai baustą už neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis. Šįkart savo namuose ir pagalbinėse patalpose jis ...
2024-03-27
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This