P0

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Filmo „Pūga prie Mėmelio” premjera – jau kitą savaitę

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-11-11


Jau lapkričio 18 d. šalies kino teatrus pasieks Edmundo Jakilaičio prodiusuotas atkuriamosios dokumentikos filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“. Filmas taps įžanga į 2023-iuosius, kurie, minint prisijungimo prie Lietuvos 100-metį, Seimo nutarimu yra paskelbti Klaipėdos krašto metais.

„Filmui pasiskolinome mūsų konsultanto prof. Alfonso Eidinto romano „Pūga prie Mėmelio“ pavadinimą. Šis grožinis kūrinys, įvertintas ir Ievos Simonaitytės premija, padėjo mums geriau suprasti atmosferinius dalykus. Kokia nuotaika vyravo traukinyje, vežančiame sukilėlius į Klaipėdos kraštą, ar kas vyko tuomečio ministro pirmininko Ernesto Galvanausko bute, sprogus teroristų padėtam užtaisui“, – pasakoja E. Jakilaitis.

1923 metų sausio įvykiai Klaipėdos krašte – vienas įspūdingiausių, mistiniais pasakojimais apipintų Lietuvos istorijos epizodų. Prieš šimtmetį Klaipėdos krašte šeimininkavusi Prancūzija ruošėsi skelbti jį savarankiška valstybe. Ją 15 metų kontroliuotų svetimi – Tautų Sąjunga. Tai būtų pražūtis Lietuvai, likusiai be Vilniaus ir jo krašto. 

Ant kortos – Lietuvos ateitis ir būtinybė turėti atvirą langą į pasaulį – Klaipėdos jūrų uostą. Tuometis premjeras E. Galvanauskas inicijavo įspūdingiausią slaptą karinę operaciją Lietuvos istorijoje – civiliai perrengti Ypatingos paskirties rinktinės vyrai inscenizavo vietos gyventojų sukilimą ir perversmą.

„Pažvelgus detaliau, atsiskleidžia konkretūs žmonės, stovintys už šių įvykių. Tai – viena įspūdingiausių, genialiausių ir geriausiai suplanuotų operacijų Lietuvos istorijoje. Lietuva Klaipėdos kraštą prisijungė su minimaliomis aukomis ir nesusipykusi su tarptautine bendruomene“, – teigia E. Jakilaitis.

„Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“ Lietuvos kino teatruose – jau nuo lapkričio 18 d.


  2022-11-11

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt