P0

Istorinės Klaipėdos pėdos, Svarbu

Kaip jūrininkai atpažindavo Klaipėdą?

Dovilė Ringis
2022-11-18


Šiuolaikinėje laivyboje orientuotis vandenų platybėse ir priekrantėse padeda modernios palydovinės navigacijos sistemos. Tačiau kaip jūrininkai nepasiklysdavo prieš kelis šimtus metų, kaip jie suprasdavo, kad prieš juos – būtent Klaipėdos uostas?

Vienas tokių gamtinių orientyrų, plaukiantiems į Klaipėdą, pasak Lietuvos jūrų muziejaus istoriko Dainiaus Elerto, buvo vietovė, vadinta Juoduoju krantu, o šiandien visiems gerai žinoma kaip Juodkrantė. „Juodasis krantas“ istoriniuose šaltiniuose minimas XV amžiuje.

Kitas orientyras plaukiantiems į Klaipėdą galėjo būti visiems puikiai pažįstamas Olandų kepurės skardis. Dar vienas svarbus orientyras, ypač padėjęs žvejams – Melnragė.

Vėliau patikimai orientuotis padėjo ir mieste esantys statiniai – tokie kaip pilis ar bažnyčios bokštas.

Seniausia išlikusi informacija, nurodanti tikslią įplaukimo į Klaipėdos uostą vietą, siekia XVI amžių. Jūrlapyje su kompaso krypčių linijomis pažymėti atstumai tarp uostų, gyliai, seklumos, kranto orientyrai, minimos ir įplaukimo į Klaipėdos uostą kryptys.

Apie įvairius orientyrus laidoje papasakos istorikas D. Elertas.

„Istorinės Klaipėdos pėdos” – tai edukacinis projektas, skirtas atskleisti, kaip vystėsi ir augo Klaipėdos miestas. Projektą kuria naujienų portalas „Atvira Klaipėda”. Jis iš dalies finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros programos „Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio minėjimas”.


  2022-11-18

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt