P0

Fotoreportažai, Kultūra

„Buratinas“ pranoko lūkesčius

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-11-21


Savaitgalį pajūrio publika audringomis ovacijomis pasitiko Jurgio Gaižausko edukacinės operos vaikams „Buratinas“ premjerą. Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui teko ieškoti didesnės salės, bet ir tai nepadėjo patenkinti visų mažų ir didelių žiūrovų noro pamatyti spektaklį.

Dalyvavo jaunieji solistai 

Jausmingą „Buratino“ istoriją scenoje papasakojo tiek talentingi pajūrio vaikai ir jaunimas, dalyvavę jaunimo rezidencijoje, tiek Muzikinio teatro solistai. Publika audringais plojimais sutiko Buratiną, jautriai palaikė nelaimingą meilę Malvinai išgyvenantį Pjerą. Karabasas Barabasas pralaimėjo kovą dėl auksinio raktelio, tad visi pasakos herojai, įveikę Kvailių šalies karaliaus kėslus, laimingai atrakino paslaptingąsias už židinio pasislėpusias dureles! Pertraukos metu visi skubėjo nusifotografuoti su Lape Alisa ir Katinu Bazilijimu. Gyvenime jie gana meilūs ir visai nenorėjo nieko apgauti. 

Edukacinėje operoje Buratino partiją dainavo Giedrius Gečys (rezidentas), Tėtės Karlo bei Kvailių šalies karaliaus – Valdas Kazlauskas (KVMT), Karabaso Barabaso – Vilius Trakys (KVMT), Malvinos partijas atliko  dvi rezidentės – Mirabela Zakrevskaja (11.19) ir Virginija Bartušytė (11.20), Lapės Alisos – Smiltė Murencevaitė (rezidentė) (11.19) ir Žyginta Jašinskaitė (rezidentė) (11.20), Katino Bazilijaus – Farshad Abbasabadi (KVMT), Vėžlienės Tortilos – Ieva Andriulionytė (rezidentė) (11.19) ir Evelina Liasytė (rezidentė) (11.20), Pjero – Nojus Vytis Gutauskas (rezidentas), Svirplio – Ignas Smilgevičius (rezidentas), Berniuko – Vytautas Valys jaunesnysis (rezidentas).  

Lėlėmis, publika, geniais, Buratino klasės draugais ir net Kvailių šalies gyventojais virto Yana Somova (rezidentė) ir Klaipėdos vaikų operos studijos jaunieji atlikėjai (vadovas Vytautas Valys).  

Jaunųjų menininkų rezidencijos kūrinys  

Pastaruosius metus Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vykdoma jaunimo rezidencijų programa tęsia jaunųjų menininkų, vaikų ir jaunimo įtraukimo į įvairių muzikinio teatro žanrų kūrybą bei praktinę veiklą tradicijas. 2022 m. birželio–lapkričio mėnesiais teatre vykusią jaunimo rezidenciją apvainikavo naujas Jurgio Gaižausko (1922–2009) edukacinės operos vaikams „Buratinas“ pastatymas, skirtas kompozitoriaus gimimo 100-osioms metinėms. Jau artimiausiu metu spektaklis papildys Muzikinio teatro repertuarą. 

Į  Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro  jaunimo rezidenciją ir naują edukacinės operos pastatymą dalyviai buvo atrinkti net keliais etapais vykusiose atrankose. Taip į programą ir premjeros rengimą pateko dešimt jaunųjų atlikėjų, besimokančių Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (Vilniaus ir Klaipėdos fakultetuose) bei Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokykloje. Įdomu tai, kad tarp jų yra ne vien klasikinį vokalą studijuojantys, bet ir džiazo bei miuziklo vokalo srityje besispecializuojantys dainininkai.

Pasak šiam pastatymui vadovaujančio dirigento Giedriaus Vaznio, „ne tik klasikinio vokalo ragavę dainininkai operą nuspalvino netikėtomis spalvomis. Operos muzika vietomis išties moderni, dinamiška, atspindinti to laikmečio didžiųjų kompozitorių įtakas. Savito žavesio prideda protarpiais pasigirstančios lietuvių liaudies dainų intonacijos. Operos personažai turi labai aiškius savo leitmotyvus, leittembrus, kūrinys parašytas su didele meile bei remiantis geriausiomis operos žanro tradicijomis. Visi atlikėjai su dideliu jaunatvišku entuziazmu kibo į darbus ir atsakingai ruošėsi premjeroms.“

Kultūros straipsnių vidus

Jiems deramai pasirengti padėjo ir rezidencijos meno vadovas, KVMT vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis, „Taško“ teatro aktorius ir režisierius Kristupas Biržietis, KVMT profesionalai – režisieriaus asistentė Karina Novikova, grimo dailininkė – Aira Braždienė, šviesų dailininkas – Andrej Lavrinovič. Džiugu tai, kad į edukacinės operos pastatymo kūrybinę komandą įsitraukė jaunos, kūrybiškos rezidentės – kostiumų dailininkė Augustė Zukaitė (Vilniaus dailės akademijos mados dizaino specialybės studentė) ir Izabelė Narečionytė (Vilniaus dailės akademijos scenografijos specialybės studentė).  

DKFOTO nuotr.

INFORMACIJA 

Šis „Buratinas“ – jau ketvirtasis šios operos atgimimas Lietuvos scenose. Tai vis dar populiariausia lietuviška opera vaikams, su kuria užaugo kelios žiūrovų kartos. 1968 m. kompozitoriaus J. Gaižausko ir libreto autoriaus Anzelmo Matučio pagal Aleksejaus Tolstojaus pasaką „Auksinis raktelis, arba Buratino nuotykiai“ sukurta trijų veiksmų (10 paveikslų) opera „Buratinas“ pirmą kartą buvo pastatyta 1969 m. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT). Tai buvo pirmoji ir ilgiausiai repertuare išsilaikiusi lietuviška opera vaikams, pagrindinėje šalies operos scenoje be pertraukos rodyta keturis dešimtmečius (1985 m. ją ten pat perstatė dirigentas Rimas Geniušas, režisierius Eligijus Domarkas ir dailininkas Algis Kariniauskas). 1989 m. R. Geniušo diriguojamą operą įrašė Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, o 2008 m. LNOBT išleido operos garso įrašą (dirigentas Martynas Staškus).

Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre „Buratinas“ pirmąkart buvo pastatytas kompozitoriaus mirties metais. Jo žymiausią kūrinį – „Buratiną“ – sceniniam gyvenimui 2009-aisiais prikėlė jaunų menininkų komanda: tuometinis teatro vyriausiasis dirigentas Vytautas Lukočius, režisierė Gražina Jonuškaitė, dailininkė Viktorija Bardauskaitė, choreografės amplua debiutavusi baleto šokėja Jolanta Mineikytė. Buratino vaidmenį šiame spektaklyje kūrė tuomet operos scenoje dar tik pirmuosius žingsnius operos scenoje žengiantys solistai Tomas Pavilionis ir Judita Butkytė. „Buratino“ premjera tąkart tapo debiutu ne vien pagrindinio vaidmens atlikėjams, bet ir kitiems šiandien gerai žinomiems Klaipėdos universiteto Menų fakulteto ir Stasio Šimkaus konservatorijos auklėtiniams, tokiems kaip Rokas Spalinskas (Katinas Bazilijus), Vitalija Trinkė (Lapė Alisa) ar Eugenijus Chrebtovas (Karabasas Barabasas). 

2022-ųjų „Buratinas“ KVMT – tai edukacinė operos versija. Pastatymas kameriškesnis dėl sumažintos choro ir orkestro sudėties. Atliekama kupiūruota originalios operos versija, jau anksčiau įamžinta vaizdo ir garso įrašuose. 


  2022-11-21

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt